0  |  0

مراوده تجاری گیلان با 2 کشور موجب افت صادرات شده است

مراوده تجاری گیلان با 2 کشور موجب افت صادرات شده است

محمد شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت از وضعیت صادرات و واردات گیلان ابراز نارضایتی کرد.وی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل استان تک‌تجاری است، افزود: گیلان تنها با روسیه و آذربایجان تجارت دارد و این بزرگ‌ترین ضعف برای استان است.

مدیرکل گمرکات گیلان گفت: تک‌تجاری بودن این استان موجب می‌شود مشکلات ارزی روسیه و آذربایجان تجارت گیلان را تحت تاثیر قرار دهد.وی با تصریح بر اینکه تجار گیلان باید به دنبال کشورهای ثالث باشند، خاطرنشان کرد: تجار باید بتواند کالای خود را به تمام کشورهای دیگر صادر کند.

شهبازی با تاکید بر اینکه تجار باید به دنبال بازارهای جدید باشد، یادآور شد: نقش اتاق بازرگانی در این زمینه مهم است.وی افزود: افت شدید واردات و صادرات گیلان به این دلیل است که تنها با دو کشور مراوده دارد و تجارت با کشورهای دیگر بسیار اندک است.

ناظر گمرکات گیلان با اشاره به اینکه سهم بیشتری از تجارت این استان با روسیه و آذربایجان است، متذکر شد: تنها 10 درصد تجارت گیلان با حدود شش تا هفت کشور دیگر است.

وی یادآور شد: گیلان با کشورهایی نظیر عراق، چین، پاکستان و... مراوده تجاری دارد، اما 90 درصد تجارت متعلق به دو کشور مذکور است و زمانی که آنها دچار مشکل می‌شوند، ما نیز 100 درصد تحت تاثیر قرار می‌گیریم.

شهبازی از کاهش شدید واردات و صادرات در گمرکات گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با توافقی که در بحث هسته‌ای صورت گرفته وضعیت مراودات تجاری افزایش چشمگیری یابد.وی با بیان اینکه پس از لغو تحریم‌ها نباید تنها به دنبال واردات باشیم، متذکر شد: مسئولان دولتی و اقتصادی باید به دنبال رونق صادرات کشور باشند و واردات را کنترل کنند.

وی با تصریح بر اینکه واردات باید به تولید کشور کمک کند، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان صادراتی نیاز به حمایت مسئولان دارند تا بتوانند با قدرت بیشتر بازار رقابتی جامعه بین‌المللی حضور یابند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری فارس

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com