0  |  1

صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه رونمایی می شوند

صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه رونمایی می شوند

علیرضا دلیری، با بیان اینکه در راستای ارتباط مجموعه شرکت‌های دانش بنیان با بازار سرمایه توافق‌هایی با سازمان بورس و فرا بورس انجام شده است، اظهار کرد: از این طریق در نظر داریم علاوه بر بحث سرمایه گذاری شرکت‌های دانش بنیان در بورس حضور این شرکت‌ها به عنوان شرکت‌های سهامی در فضای بورس را شاهد باشیم.
وی افزود: بنابراین این توافقات منجر شد تا در کنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس صندوق‌های جسورانه در این حوزه نیز راه‌اندازی شوند.
دلیری بیان کرد: این صندوق‌ها در حوزه‌هایی با ریسک بالا سرمایه‌گذاری خواهند کرد. در حال حاضر تعداد زیادی صندوق سرمایه گذاری در بورس فعال هستند که در حوزه‌های تولیدی سرمایه گذاری می‌کنند اما به علت نیاز کشور و شرکت‌های دانش بنیان این صندوق‌های تخصصی خاص در حوزه ریسک پذیر تاسیس می‌شوند.

تقاضای ۱۲ مجموعه اقتصادی
وی با اشاره به اینکه راه اندازی این صندوق‌ها در شورای عالی بورس مصوب شده است، گفت: هفته آینده نخستین صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی خواهند شد.
دلیری با بیان اینکه بیش از ۱۲ مجموعه اقتصادی تقاضای خود برای داشتن این صندوق‌ها ارسال کرده‌اند و این تقاضاها با سرعت در حال افزایش است تصریح کرد: بعد از این مراسم و رونمایی شرایط برای سایر صندوق‌های متقاضی فعالیت در این حوزه فراهم می‌شود .
وی گفت: بر اساس توافقاتی که با سازمان بورس انجام دادیم این صندوق‌ها بستر مناسب‌تری در مقایسه با سایر صندوق‌ها خواهند داشت و تحت حمایت معاونت علمی قرار خواهند گرفت.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی همچنین گفت: هدف این است تا از طریق فعالیت این صندوق‌ها بستری برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در بورس زمینه سازی شود زیرا با فعالیت شرکت‌ها در بورس شرایط برای ارتقاء معقول و منطقی آنها فراهم است.
وی ابراز کرد: در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ شرکت دانش بنیان مشغول فعالیت و تولید هستند اما تولید توسعه یافته برای آنها زمانی است که شرکت‌ها بستر و شرایط بورس را اعمال کنند. در واقع شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند شرایطی همچون سود دهی زیاد و حجم فروش بالا را درا هستند پس باید این شرایط را در سایر شرکت‌ها ایجاد کرد.

راه‌اندازی تابلوی شرکت‌های دانش بنیان در بورس
دلیری با بیان اینکه قصد داریم تابلویی با عنوان شرکت‌های دانش بنیان را در بورس راه اندازی کنیم، ادامه داد: در حال حاضر تعداد بسیار کمی از شرکت‌های دانش بنیان عضو بورس هستند در حالی که تعداد زیادی از آنها شرایط بورس را دارا هستند.
وی گفت: بنابراین برای ایجاد ارتباط و حضور شرکت‌ها در بورس که اعتبار و تامین مالی برای آنها را منجر می‌شود توافق با سازمان بورس و شرکت فرابورس برای راه اندازی این تابلو انجام شده است.
وی با بیان اینکه دوره‌ای به منظور معرفی شرایط ورود به بورس برای شرکت‌های بزرگ که فروش بالای ۵۰ میلیارد داشتند برگزار شد گفت: علاوه بر این در این دوره شرکت‌های موفق که هم اکنون در بورس هستند نیز حاضر بودند تا تجربیات خود را منتقل کنند، شرایط برای حضور تعداد زیادی از شرکت‌ها در بورس فراهم است اما عدم اطلاعات و آموزش‌های لازم مانع از حضور آنها در بورس می‌شود.

شروط تسهیل کننده بورس برای شرکت های دانش بنیان
دلیری اظهار کرد: سازمان بورس در نظر دارد شروط تسهیل کننده‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد بنابراین در مراسم راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه تفاهم نامه‌ای با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور بین معاونت توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و سازمان بورس برای ایجاد این تابلو امضا خواهد شد.
وی گفت: وظایفی برای هر مجموعه مشخص می شود و در قالب آن و در زمان مشخص شده حضور شرکت‌های دانش بنیان در بورس تسهیل شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی با بیان اینکه برای این اتفاق بحث اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگسازی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد گفت: در تفاهمنامه به این نکته اشاره شده تا با فعالیت مشترک برای شرکت‌های دانش بنیان به ارتقاء شرایط خود ترغیب شوند.
وی گفت: این کار به این منظور انجام می شود تا شرکت ها به بازار محوری و شرایطی که بورس تامین مالی آنها است روی آورند و شرایط شرکت‌ها را از بانک محوری به بازار محوری تغییر دهیم و این بستر را با ورود شرکت ها به بازار بورس فراهم کنیم.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com