0  |  0

بانوی کارآفرین تبریزی: ثابت کردم زنان نیز از عهده کارهای دشوار برمی آیند

بانوی کارآفرین تبریزی: ثابت کردم زنان نیز از عهده کارهای دشوار برمی آیند

مریم صفایی فرید که در سال 1369 در تبریز چشم به جهان گشوده است، پس از گرفتن دیپلم با راهنمایی برادر و حمایت خانواده اش پا به عرصه ای می گذارد که بسیاری از دوستان و آشنایان از موفقیت وی در این عرصه نا امید بوده و او را از ورود به کاری که به گفته آنان مردانه است، منع می کردند.
وی با بیان اینکه در سال 1380 پدرم دارفانی را وداع گفت، اظهار می کند: برای شروع کار حمایت پدری نداشتم، ولی خانواده ام با تشویق ها و حمایت های مادی و معنوی خود مرا در این راه تنها نگذاشتند.
این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه برادرم نمایندگی نمای ساختمانی 'پی وی سی' از یکی از شرکت های کشور ترکیه را برعهده داشت، گفت: برادرم تشویق کرد تا برای آموزش ساخت در و پنجره های 'یو پی وی سی' همت کنم و البته در همان اوایل راه گوشزد کرد که من فقط راهنمای تو هستم و تو خود باید به تنهایی این کار را شروع کنی و جلو بروی و مشکلات بازارا کار را برایم توضیح داد.
وی ادامه داد: پس از تحقیق و مطالعه در مورد این شغل، توسط برادرم به چند کارگاه ساخت این در و پنجره ها که در آن زمان در تبریز محدود بودند، جهت آموزش معرفی شدم و ضمن آموزش از شرایط شغلی این کار نیز اطلاعات خوبی جمع آوری کردم.
از صفایی در خصوص برخورد افراد در زمانی که برای آموزش به کارگاه می رفت پرسیدم، که پاسخ می دهد: فکر می کردند برای وقت گذرانی و تفریح رفته ام و پس از مدتی که با سختی کار آشنا شوم حتما دل از کار خواهم کند.
وی اظهار کرد: این نگاه ها نه تنها مرا مایوس و دلسرد نکرد، بلکه محرکی برای ادامه راه و افزایش انگیزه و پشتکارم شد تا در این راهی که قدم برداشته ام، مصمم تر شده و با عظم راسختری پیش روم.
این بانوی کارآفرین افزود: پس از یک سال آموزش در کارگاه های مختلف، اقدام به خرید دستگاه از کشور ترکیه کردم و به همین منظور تمام سرمایه اولیه خود را در سال 1384 هزینه کردم.
وی ادامه داد: این هزینه کرد موجب شد دیگر سرمایه ای برای راه اندازی، سیم کشی و برق کشی کارگاه نداشته باشم و شش ماه بدون هیچ درآمدی اجاره کارگاه را پرداخت کردم تا در نهایت با حمایت برادرم توانستم به صورت اقساط و دادن چک دستگاه را راه اندازی کنم.
صفایی که در آن زمان دانشجوی رشته عمران بود، اضافه می کند: در سال 1385 از دوستان و همکلاسی های دخترخود در دانشگاه برای شروع فعالیت کارگاه کمک گرفتم و عصرها بعد از کلاس های دانشگاه به کارگاه می رفتیم و تا نصف شب کار می کردیم و حقوق آن ها را به صورت دستمزد پرداخت می کردم.
وی اضافه کرد: سال های اولیه شروع فعالیت به دلیل اینکه بسیاری از فنون بازاریابی و حتی نکات ظریفی را که باید در بستن قرارادادها مد نظر قرارا می دادم، نمی دانستم، با برخی مشکلات مواجه شدم ولی اکنون هشت سال است که به اوج موفقیت در کار رسیده ام.
این بانوی جوان کارآفرین گفت: اکنون برای شش نفر به صورت مستقیم در کارگاه خود کارآفرینی کرده ام و در محیطی کاملا زنانه کار می کنیم و توانسته ایم ثابت کنیم که زنان نیز می توانند در کنار مردان کارهای سخت و به قولی مردانه انجام دهند.
وی اظهار کرد: متاسفانه هنوز این طرز تفکر در جامعه ما نسبت به زنان وجود دارد که یک دختر باید کارهای هنری و ظریف انجام دهد و بهترین کار برای یک زن آشپزی، خیاطی و خانه داری است؛ به همین دلیل در ابتدای راه خیلی ها مرا از انجام کار نفی کردند و می گفتند دختر را چه به این کارها و تنها حامی و مشوق من برای ادامه راه خانواده ام به خصوص مادر و زن داداشم بودند.
از صفایی در مورد رمز موفقیت اش می پرسم که چگونه موفق شد با تمام ناملایمتی ها توانسته در بازار کار برای خود اعتباری کسب کند و به عنوان نخستین بانوی کارآفرین شمالغرب کشور در این رشته معرفی شود که پاسخ می دهد: رمز موفقیت من ابتدا توکل به خدا و بعد از آن تلاش و خسته نشدن از ناملایمتی ها بود.
وی اظهار کرد: احساس می کنم فقط یک سوم انرژی من آزاد شده و بیش از این نیز توان آن را دارم که موفق تر شوم و بتوانم برای زنان بیشتری کارآفرینی کنم.
وی با بیان اینکه به دنبال آموزش زنانی هستم که به نوعی دچار ناملایمتی های روزگار شده و نیاز به حمایت دارند، گفت: استانداری آذربایجان شرقی حمایت ویژه ای از کارآفرینان دارد و از طرح های من نیز به خصوص آموزش زنان زندانی و معتاد حمایت ویژه ای داشته ولی متاسفانه بروکراسی برخی ادارات موجب شده هنوز طرح هایم عملیاتی نشود.
ابن بانوی کارآفرین اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش و پشتکاری که داشته ام و با توجه به کیفیت کاری که ارائه می دهم، پیشنهاد کاری برای ساخت مساکن شهر جدید پرند نیز برایم ارائه شده است.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com