0  |  1

لزوم حرکت در مسیر تحقق دانشگاه کارآفرین

لزوم حرکت در مسیر تحقق دانشگاه کارآفرین

رئیس بنیاد نخبگان لرستان در یاداشتی آورده است: برگزاری کمپ‌های ایده و استارتاپ‌ها با هدف ارتقاء توانمندی دانشگاهیان در امکان‌سنجی و انتخاب ایده، آشنایی با زبان کسب‌وکار و تشخیص فرصت، نقش بسزایی در اشتغال دانشگاهیان دارد.
*حمزه امیری
در دنیای امروز، دانشگاه‌ با وفاداري به سازوكارهاي سنتي، نمی‌تواند اثرگذاری بی‌بدیلی داشته باشد و خود را در جایگاه «پرچمدار و طلايه‌دار آينده­اي بهتر» مطرح کند.
تجديدنظر در برنامه‌ريزي آموزشي و شيوه‌هاي سياست‌گذاري، تحليل و تبيين تعامل بين حوزه صنعت و دانش، بازنگري در ساختار و وظايف نهادهاي قبلي دانش، تجديدنظر در نظام پذيرش دانشجو، يافتن شيوه‌هاي‌نو در تحقيقات به منظور توليد دانش، بررسي روش‌هاي بهبود كيفيت آموزش و نيز تبيين رابطه ميان آموزش‌عالي با فرهنگ جامعه و مسائل اجتماعي و همچنین پاسخگويي به نيازهاي اقتصادي و اجتماعي جامعه به‌ويژه بازاركار از جمله موضوعات مهمي است كه با توجه به نيازهاي متغير و متنوع جهان امروز، براي نيل به توسعه، ضرورتي گريزناپذير به نظر می‌رسد.
تأمل و تعمق در عوامل ذکر شده، لزوم تحول بنياني در نظام آموزش‌عالي کشور را به‌خوبي روشن مي‌سازد.
با توجه به نیازسنجی جامعه و حرکت به سمت ایجاد کسب‌وکار از طریق ارائه ایده و گسترش دانشگاه‌های کارآفرین، تطابق آموزش‌های آکادمیک و مهارتی دانشجویان با نظام نوآوری از طریق برگزاری رویدادهای کمپ‌ایده و استارتاپ‌ها یکی از مهمترین الزامات جامعه دانشگاهی در بحث کارآفرینی است.
در شرایط کنونی که ایجاد انگیزه بین دانشجویان و ترویج و تقویت فرهنگ کارآفرینی یکی از دغدغه‌های اصلی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان است، زمینه مناسبی برای ایجاد و توسعه اکوسیستم کارآفرینی فراهم شده است. این روند یعنی فعالیت بیشتر دانشگاه‌ و دانشجو در ارائه ایده‌های‌نو و تلاش برای پیاده‌سازی آنها و حرکت به‌سمت دانشگاه نسل‌سوم که در نهایت منجر به تقویت فرهنگ کارآفرینی در دانشجویان به‌عنوان نیروی‌محرکه جامعه خواهد شد. این روند پیش از این در کشورهای توسعه‌یافته نیز انجام شد و نتایج بسیار مطلوبی به دنبال داشت.
در شرایطی که ایجاد اشتغال متناسب با رشته تحصیلی از دغدغه‌های دولت در حوزه اشتغال دانشگاهیان است، اقداماتی مانند برگزاری کمپ‌های ایده و استارتاپ‌ها با هدف ارتقاء توانمندی دانشگاهیان در امکان‌سنجی و انتخاب ایده، آشنایی با زبان کسب‌وکار و تشخیص فرصت، نقش بسزایی در اشتغال دانشگاهیان دارد. از سوی دیگر حمایت از ایده‌های‌برتر و معرفی آنها به نهادها و دستگاه‌های مرتبط، توسعه تفکرِ به‌کارگیری علوم و فناوری و آموخته‌های دانشگاهی در راستای تولید ثروت، حرکت در مسیر تحقق دانشگاه کارآفرین ازجمله خروجی‌های جانبی این قبیل برنامه‌ها است.
نکته دیگر اینکه تکمیل «چرخه ملی نوآوری» و رونق بخشیدن به فضای ابتکار، ابتدا از همین مسیر رویدادهای ایده و استارتاپ‌ها می‌گذرد به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان می‌تواند در این خصوص نیز مانند جشنواره‌های رویش، به برگزاری «جشنواره ایده‌ها» نیز اهمیت بیشتری دهد چراکه ایده نقطه آغاز اختراع است.
در پایان لازم به یادآوری است که اهمیت‌دادن به ایده‌ها و حمایت از آنها می‌تواند راه‌گریزی باشد از مقاله‌محوری محض به سمت فعالیت‌های کاربردی.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 300 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی: