0  |  0

نقش اتاق بازرگانی در ایجاد اقتصاد دانش بنیان

نقش اتاق بازرگانی در ایجاد اقتصاد دانش بنیان

رئیس پارک علم و فناوری مازندران تحقق اقتصاد دانش بنیان را در گرو آمادگی جامعه دانست و گفت: برای تحقق اقتصاد دانش بنیان به دنبال ارتباط با اتاق بازرگانی هستیم. علی معتمد زادگان در خصوص تحقق اقتصاد دانش بنیان و برنامه های این پارک با بیان اینکه ما دو برنامه برای تحقق این امر در پیش گرفته ایم، اظهار کرد: امیدواریم با اجرای برنامه هایمان که به تازگی آغاز کرده ایم بتوانیم در مسیر تحقق اقتصاد دانش بنیان گام برداریم.
وی با بیان اینکه قطعا طرح های دانش بنیان می تواند ما را در تحقق اقتصاد دانش بنیان یاری دهد، گفت: اکنون در صدد هستیم که تجمیع ظرفیتی در داخل استان چه به صورت نرم افزاری و چه سخت افزاری داشته باشیم تا بتوانیم به شکل گیری و توسعه شرکت های دانش بنیان کمک کنیم.
معتمد زادگان با بیان اینکه اتاق بازرگانی مجموعه ای شرکت های خصوصی و بازرگانی است، از این رو درصدد آمدیم تا با این نهاد ارتباط برقرار کنیم، اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که در پارک مازندارن برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در پیش گرفته ایم این است که کارگاههایی با هماهنگی اتاق بازرگانی برای شرکتهای بزرگ و صنعتی برگزار کنیم تا با فرآیند دانش بنیان شدن آشنا شوند.
وی افزود: معمولا این شرکت ها واحد تحقیق و توسعه دارند که با برگزاری دوره های آموزشی می توانند به عضویت پارک در بیایند تا سایر شرکت های دانش بنیان با فعالیت شرکت های بزرگ و صنعتی آشنا شوند.
به گفته وی برخی از این شرکت ها توانایی تولید محصول های تک را دارند اما نمی توانند؛ با این اقدام می توانیم این شرکت ها را به تولید محصولات های تک ترغیب کنیم تا بدین وسیله از ظرفیت های کشور هم بهره ببرند.
وی تاکید کرد: از این رو می توانیم به هدفمان که افزایش سهم تولیدات دارای فناوری از کل تولیدات است دست یابیم؛ البته این موضوع مربوط به استان است و فراهم آوردن زیرساخت هایی برای شرکت های کوچک می تواند زمینه تحقق اقتصاد دانش بنیان را فراهم آورد.
معتمدزادگان افزود: ما نیاز داریم که این شرکت های بزرگ از سوی دیگر عضو صندوق پژوهش و فناوری استان شوند.
معتمدزادگان اظهار داشت: نقش اتاق بازرگانی این است که به عنوان یک نهاد غیر دولتی فعال در حوزه اقتصادی و بازرگانی که از تجمع شرکت های خصوصی و بازرگانی شکل گرفته، می تواند در ارتباط دهی و اطلاع رسانی و برنامه های مختلفی که برای ارتباط با شرکت های دانش بنیان کوچک است به پارک کمک کنند.
وی افزود: در واقع با این رویه، شرکت های بزرگ صنعتی که در بیرون از پارک مستقر هستند را به عضویت در پارک در می آوریم و آنها را ترغیب می کنیم که با دانش بنیان شدن و عضویت در پارک از فضای اقتصادی که برای شرکت های دانش بنیان است استفاده کنند.
وی در خصوص کشورهایی که توانسته اند بر پایه اقتصاد دانش بنیان حرکت کنند اظهار کرد: در بسیاری از کشورها، بخش های های‌تک متعلق به پارک های علم و فناوری است و زیرساخت های پیشرفت این شرکت ها در پارک ها ایجاد می شود؛ بنابراین ما باید این رویه را در پیش بگیریم و زیرساخت ها را برای شرکتهای بزرگ و کوچک فراهم آوریم.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران عنوان کرد: ما ابتدای راه هستیم و از همین ابتدا با حدود ۸۰ شرکت نشستی برگزار کردیم تا با شاخص های عضویت در پارک ها آشنا شوند و علاوه بر گام برداشتن در مسیر دانش بنیانی، شرکت های کوچک دانش بنیان را راهنمایی کنند.
به گفته وی، ما امیدواریم که بعد از یک دوره مشخص، شاهد سرعت بیشتر رشد شرکت ها باشیم.
وی با تاکید بر اینکه یک شرکت نمی تواند در چهاردیواری خودش کار فناوری انجام دهد، گفت: باید بستر جامعه از لحاظ اجتماعی، سیاسی، اقتصادی مناسب برای انجام فعالیت های شرکت های دانش بنیان باشد؛ این شرایطی است که کشورهای خارجی برای شرکتهایشان در پیش گرفته اند.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران عنوان کرد: طبیعتا فعالیت های دارای فناوری بالا (های‌تک) ارزش افزوده و سود بیشتری دارند؛ بنابراین ناخودآگاه برای رقابت با شرکت های خارجی با همواره در حال رشد باشند.
وی تاکید کرد: اگر فضا را برای فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها آسان تر کنیم آنها به راحتی می توانند به رقابت با سایر شرکت های خارجی بپردازند.
وی با اشاره به مهم ترین اقدامی که منجر به توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان می شود، گفت: ما باید همواره در تلاش باشیم تا قیمت تمام شده محصول نهایی تولید شده در شرکتها کاهش یابد؛ زیرا قیمت تمام شده کالا و کیفیت دومولفه ای هستند که در رقابت پذیر بودن کالا موثر است.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با بیان اینکه در قیمت تمام شده یک کالا، مولفه های مختلفی وجود دارد، گفت: اگر شرکت های دانش بنیان بتوانند حامی خوبی بیابند تا از منابع مالی ارزان قیمت برای توسعه تجارتشان استفاده بکنند، می توانیم به اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در کشور برسیم.
وی تاکید کرد: اکنون صنایع ما قدیمی هستند به همین دلیل رقابت پذیر عمل نمی کنند؛ اگر این صنعت متحول شود تاثیر بسزایی در تحقق اقتصاد دانش بنیان به واسطه شرکتهای دانش بنیان خواهد داشت.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com