0  |  0

۳راهکار برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، ساختار اقتصاد باید اصلاح شود

۳راهکار برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، ساختار اقتصاد باید اصلاح شود

مجید متقی طلب در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در کشور گفت: اولین راهکار این است که زیرساخت ها را از نظر فکری و فرهنگی در کشور فراهم کنیم و بتوانیم مسائل و مشکلاتی که مانع به وجود آمدن این زیرساخت ها می شود را برطرف کنیم.
دبیر فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران افزود: زیرساخت ها و فراهم آوردن آنها مهم ترین مورد برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان محسوب می شود و تا کنون در کشور به آن توجهی نشده است.
وی با اشاره به دومین مورد برای تحقق این امر اظهار داشت: ضروری است که نگرش مدیران به مقوله اقتصاد تغییر کند؛ دیدگاهها باید بر اساس توسعه مبتنی دانش باشند.
متقی طلب با بیان اینکه توسعه کشور بر اساس دانش باید در کشور به عنوان یک مسئله نهادینه شود، عنوان کرد: مقام معظم رهبری، مسئولان رده بالای کشوری و دولت این نگرش را دارند و دائما هم تکرار می کنند، اما متاسفانه این دیدگاه در رده های پایین تر در اولویت نیست.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به دیگر راهکار دستیابی به اقتصاد دانش بنیان در کشور تاکید داشت: اصلاح برخی ساختارهای اقتصادی در کشور، از دیگر راهکارهایی به شمار می رود که می تواند در تحقق اقتصاد دانش بنیان موثر باشد.
وی افزود: اکنون مباحث اقتصادی کشور بر پایه فروش نفت خام است؛ اگر این دیدگاه اصلاح شود و مبحث تحقیق و توسعه در پیش گرفته شود، ارزش افزوده‌ای دارد که می تواند به نفع کشور باشد.
متقی طلب با بیان اینکه نمی توان زمان به کار گیری اقتصاد دانش بنیان در کشور را تخمین زد، گفت: کشورهای آسیای جنوب شرقی تحقق اقتصاد دانش بنیان را همزمان با کشور ما آغاز کردند و توانستند در عرض ۴۰ سال این موضوع را عملی کنند؛ اما هنوز ما نتوانسته ایم به هدف خود برسیم.
وی با بیان اینکه اکنون کشورهای آسیای جنوبی پرچمدار برخی فعالیت های اقتصادی در منطقه شده اند، گفت: ظرف ۲ یا ۳ برنامه توسعه یعنی ۱۵ تا ۲۰ سال می توانیم به این موضوع دست یابیم و شاهد تحقق اقتصاددانش بنیان در کشور باشیم.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: مهر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com