0  |  0

تشکیل گروه‌های نخبگانی از ضروریات امروز کشور است

تشکیل گروه‌های نخبگانی از ضروریات امروز کشور است

نمازی گفت: با تشکیل گروه نخبگانی، هم اجتماع نخبگانی به کارگرفته و اثرگذار می‌شود و هم مسائل اولویت‌دار کشور با تفکری دانش‌بنیان حل خواهند شد.
محمد نمازی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز با اشاره به لزوم تکریم و الگوسازی از نخبگان و بزرگان علمی کشور، بهره‌گیری بهینه از ظرفیت این افراد را امری ضروری برای نیل به توسعه‌ همه‌جانبه دانست.
وی افزود: باید بپذیریم جهان امروز، دنیای علم و بدون علم هر اقدامی، حرکت در مسیری تاریک به شمار می‌رود. به همین دلیل در هر اقدامی مشورت از متخصصان، امری اجتناب‌ناپذیر است.
نمازی با اشاره به پتانسیل بالای نخبگان علمی کشور، ادامه داد: این افراد در بالاترین سطح علمی در جامعه تخصصی خود قرار دارند و توانسته‌اند به اشتهار برسند. از سوی دیگر سال‌ها تجربه و فعالیت در دانشگاه و مراکز علمی، توانایی‌های آنان را نسبت به دیگران متمایز کرده است.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز با اشاره به اهمیت رعایت بُعد اخلاقی در علم، اظهار داشت: در کنار این ویژگی‌ها، نخبگان به لحاظ اخلاقی نیز در جامعه تخصصی خود، زبان‌زد هستند. جمع این شاخصه‌ها در کنار سال‌ها تلاش در عرصه آموزش و پژوهش و تربیت نیروی‌انسانی متخصص، پتانسیل بالایی را حاصل می‌کند که استفاده از آن می‌تواند مسیر حرکتی کشور به سمت توسعه و پیشرفت را تسریع و تسهیل کند.
برگزیده جایزه علامه طباطبایی تصریح کرد: در تمام برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تلاش بر این است که استعداد افراد از سنین پایین شناسایی شود و فرد مستعد در مسیر صحیح هدایت و حمایت شود. پس از آن فرد به دوره دانشگاه و مقاطع تحصیلات‌تکمیلی وارد می‌شود و در تمام این مراحل از حمایت و هدایت نهادهای ذی‌ربط برخوردار است و کشور برای او هزینه می‌پردازد. این هزینه‌ها تنها زمانی مثبت است که توانایی‌ها و قابلیت‌های فرد مستعد در نقطه اثرگذاری، در جهت منافع کشور و جامعه مورد به‌کار گرفته شود. به همین دلیل گرچه تکریم دانشمندان و محققان و بزرگان علم و ادب امری الزامی است اما نقطه اصلی به‌کارگیری توان این افراد برای اثرگذاری بهینه در جامعه است.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: باید تفکر علمی در جامعه نهادینه شود و بدانیم که به جز علم، راهی و دستاویزی برای پیشرفت و توسعه وجود ندارد. در گذشته نیز هر جا که علم وارد عرصه شده است هم تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها بهتر بوده و هم در اجرا اتفاقات بهتری رقم خورده است. گرچه متاسفانه هرگز ارتباط نظام‌مندی وجود نداشته است اما نمونه‌های فردی موفقی را می‌توان شمرد.
نمازی با مثبت ارزیابی‌کردن عملکرد بنیاد ملی نخبگان در شناسایی و حمایت از آحاد اجتماع نخبگانی، اظهار داشت: این بنیاد به عنوان مهمترین نهاد مرتبط با حوزه نخبگانی، اقدام شایسته‌ای در معرفی افراد برگزیده چه در سطح جایزه علامه طباطبایی و چه در سطح مستعدان‌برتر انجام می‌دهد. این یعنی شناسایی افراد شایسته بر اساس ضوابط مشخص و در چارچوب‌ اجتماع ایرانی. اما باید دانست این نقطه پایان نیست.
وی اضافه کرد: برخی از چهره‌های علمی جامعه تحت عنوان «نخبه» معرفی می‌شوند که هر یک در حوزه‌ای تخصص و مهارت بی‌نظیر و یا کم‌بدیل دارد. برقراری ارتباط بین این افراد و مراجع، سازمان‌ها و نهادهای تخصصی اقدامی است که هم سبب پویایی این افراد می‌شود هم علم و تجربه آنان را به جامعه تزریق می‌کند.
برگزیده جایزه علامه طباطبایی با اشاره به موضوع مستعدان‌برتر، بیان داشت: این افراد علاوه بر علم و انگیزه، از نیروی جوانی برخوردارند و می‌توانند بازوان قوی عملیاتی برای کشور باشند؛ خاصه افرادی که در تحصیلات‌تکمیلی حضور دارند. حمایت از این افراد و هدایت استعداد آنان اقدامی لازم است. یکی از اقدامات حمایتی از این افراد، تسهیل مسیر اشتغال آنان است. متاسفانه در برخی موارد، فرد به دلیل دغدغه‌های مالی و اشتغالی نمی‌تواند عملکرد واقعی خود را داشته باشد و این به نوعی هدررفت منابع ملی است.
نمازی با اشاره به اهمیت کارِگروهی در حوزه نخبگانی، بیان داشت: یکی از ضروریات اجتماع نخبگانی، کارِگروهی است. می‌توان بر اساس نیازهای موجود، اولویت‌های کشور را در قالب پروژه‌ تعریف کرد و بر اساس آن گروه‌های نخبگانی تشکیل داد؛ گروه‌هایی که یک «نخبه» به عنوان سرگروه و یا مدیر، مسؤول تشکیل تیم از بین مستعدان‌برتر بنیاد ملی نخبگان باشد و خود نیز مسؤولیت پروژه را به عهده بگیرد.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز ادامه داد: در چنین گروه‌هایی نخبه، مدیر و مغز متفکر خواهد بود و مستعدان‌برتر نیروهای خلاق و ایده‌پرداز و البته عملیاتی. با این روند هم نخبه و مستعدبرتر به‌کار گرفته و اثرگذار می‌شوند و هم مسائل و چالش‌های کشور به شکلی منطقی و علمی رفع می‌شود. یکی از مزایای دیگر این نوع از کارگروهی، کاهش معضلی به نام بیکاری دانش‌آموختگان است. از سوی دیگر چنین مسیری، ره‌آورد مالی مناسبی نیز برای اعضای گروه خواهد داشت.
برگزیده جایزه علامه طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد: هرگونه صرف هزینه هدفمند در حوزه نخبگان، سرمایه‌گذاری بلند مدتی است که در آینده کشور از منفعت آن بهره‌مند خواهد شد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com