0  |  8

7 عادت‌ كارآفرينان موفق

7 عادت‌ كارآفرينان موفق

زندگي ما را عادت‌ها تشكيل مي‌دهند. عادت‌ها چارچوبي را ايجاد مي‌كنند كه شادي زندگي شخصي و موفقيت حرفه‌اي ما در داخل اين چارچوب رقم مي‌خورد. ما معمولا شيفته‌ي عادت‌هاي چهره‌هاي برجسته، مشاهير،‌ چهره‌هاي سياسي و صد البته كارآفرينان مشهور مثل ريچارد برانسون، بيل گيتس، مارك زاكربرگ و ... مي‌شويم.

ما روال روزانه‌ي اين بنيانگذاران کسب و کار را بررسی مي‌كنيم تا دریابیم چطور مي‌توانيم از روشهای آنها تقليد كنيم. در ادامه تعدادي از عادت‌هاي جالب كارآفرينان مشهور را ذكر مي‌كنيم تا نقطه‌ي شروعي براي روال روزانه‌ي موفقيت آمیز شما باشد.

1 . تصميماتي كه تاثير زيادي ندارند را به حداقل مي‌رسانند.

كارآفرينان براي اينكه بتوانند از حداكثر انرژي و تلاش خود براي تصميمات خلاق و پر‌تاثير استفاده كنند بايد انتخاب‌هاي روزانه‌ي خود را تا جايي كه مي‌توانند به حداقل برسانند.  اين كار، به سادگي خوردن صبحانه‌ي تكراري در هر روز يا ارائه‌ي يك موضوع مربوط به هدف در هر روز هفته مي‌باشد. مارك‌زاكربرگ، انرژي خود را در فيسبوك صرف تصميمات بسيار مهم مي‌كند و تصميمات كوچكي كه هر يك از ما هر روز صبح مي‌گيريم را به طور كامل حذف مي كند. مثلا ما هر روز تصميم مي‌گيريم امروز چه بپوشم؟

2 . به پاسخ های "نه" و "نمی شود" زیاد توجهی نمی کنند.

با اينكه ما خيلي متواضع هستيم، ولي گاهي تنها راهي كه پيش روي ماست اين است كه كساني كه جواب رد مي‌دهند را ناديده بگيريم و اعتماد به نفس داشته باشيم و با خود بگوييم كه در آستانه‌ي موفقيت هستيم.

يك كارآفرين سريالي به نام الون ماسك، كه مخالف "نه گفتن" است، به راحتي به كسي اجازه نمي‌دهد كه به او بگويد چيزي غيرممكن است. او با يك حركت رو به جلو خودش را در مسير قرار مي‌دهد و چشم‌اندازي به سوي يك هدف نوآورانه و منحصر به فرد ايجاد كرده و به كسي اجازه نمي‌دهد كه او را بترساند.

گزارش شده كه 90 درصد استارتاپ‌ها با شكست مواجه مي‌شوند. يك كارآفرين، بدون اعتماد به نفس كامل در انجام یک ايده و بدون اينكه تصميم بگيرد براي موفقيت آن ايده كاري انجام دهد، موفق نخواهد شد.

3 . يك قدم بيشتر از ديگران برمي‌دارند.

يكي از ويژگي‌هاي كارآفرينان اين است كه هميشه مي‌خواهند يك قدم جلوتر از ديگران باشند. مديرعامل ياهو به نام ماريسا ماير، اين امر را در زندگي خودش محقق ساخته و هميشه منتظر نتايج تقريبا كامل مي‌باشد.

4 . مشتريان خود را در اولويت قرار مي‌دهند.

استارتاپ‌هاي نوآورانه، به عنوان اولين اولويت، كار خود را با مشتري شروع مي‌كنند. كارآفرينان كساني هستند كه نياز مشتری را مشاهده كرده و آن را برطرف مي‌كنند و دنياي بهتري را براي كاربران خود رقم مي‌زنند.

5 . در صورت لزوم؛ با اشتیاق تغییر مسیر می دهند.

 شركت‌هاي زيادي شكست مي‌خورند، اين يك واقعيت است. ولي با اين حال كارآفرينان مقاوم كساني هستند كه سعي مي‌كنند كاري با پايان متفاوت انجام دهند. بسياري از خدمات و كسب و كارهاي باورنكردني، حاصل تلاش كارآفريناني است كه در صورت لزوم؛ به سرعت همه چيز را ول كرده و در عوض تصميم گرفته كار متفاوتي انجام دهد و در دومين، سومين، يا حتي چهارمين تلاش خود موفق شده‌ است به چنين كسب و كارهاي بزرگ و خوبي دست پيدا كند.

یک کارآفرین موفق واهمه ای ندارد از اينكه اعتراف كند مسيرش اشتباه بوده و ميخواهد راه بهتري پيدا كند.

6 . همواره درحال تلاش و در دسترس هستند.

بسياري از كارآفرينان الگوي ساعات كاري معين (مثلا 8 صبح تا 5 عصر) را دوست ندارند و  هر وقت و از هر جايي  كه مي‌خواهند كار مي‌كنند(البته شايد هم بيشتر از ساعات كار يك كارمند معمولي). آنها درك مي‌كنند كه بينش‌هاي خلاقانه، مستلزم تجربيات و محيط‌هاي جديد هستند. یک کارآفرین موفق همواره در دسترس است و محدود به ساعات کار رسمی و اداری نیست؛ حتی برای مشتریان.

 7 . به فرهنگ شركت خود ايمان دارند.  

کارآفینان موفق؛ تيم خود را تشويق مي‌‌كنند تا به منظور استمرار تعامل نوآورانه با مشتري و توسعه‌ي شركت، طرز فكر افراد تازه‌كار در شرکت را هدايت كنند. آنها فرهنگي را در شرکت توسعه می دهند که کارکنان به جاي پيروي و تبعیت از روش ساير شرکتها، بدنبال خلاقيت و نوآوري باشند. 

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com