0  |  0

فضای کسب و کار در ‌شأن ملت نیست

فضای کسب و کار در ‌شأن ملت نیست

ماموریت بهبود فضای کسب و کار به «هیأت نظارت بر مقررات‌زدایی و تسهیل شرایط صدور مجوزها و پروانه فعالیت‌های اقتصادی» سپرده شده اما هنوز حذف مقررات زائد روند موردنظر قانون را طی نکرده است تاجایی که معاون اول رئیس‌جمهور نیز هفته گذشته هم‌ کلام با فعالان بخش خصوصی نسبت به عدم‌پیشرفت در تسهیل کسب‌وکار از وزیر اقتصاد گلایه کرد.
در اين شرايط علي طيب‌نيا، وزير امور اقتصادي مي‌گويد: به هيچ وجه از دستاوردها راضي نيستم و فضاي كسب و كار فعلي در ‌شأن ملت نيست. طيب‌نيا در مراسم رونمايي از نقشه ملي استعلامات مجوزهاي كشور با اشاره به اينكه هزينه‌هاي مبادلاتي به‌دليل كسب و كار نامناسب بالاست، عنوان كرد: سرعت اصلاحات در حد انتظارات ما نبوده و در بين 189كشور، سال92 رتبه 152را داشتيم و امروز به 120رسيده‌ايم.
او افزود: هرگز اين رتبه در ‌شأن ملت نيست و بايد موقعيت شايسته‌تري داشته باشيم. به هيچوجه از دستاوردهايي كه داشتيم راضي نيستم. با اين فضاي كسب و كار به رشد مطلوب در عرصه بين‌المللي نخواهيم رسيد و بايد اين شرايط را اصلاح كنيم. در اين راستا اصلاح فرايند صدور مجوزها مهم‌تر از حذف مجوزهاست. طيب‌نيا در ادامه به موضوع بدهي‌هاي دولت پرداخت. مسئله‌اي كه در شوراي گفت‌وگوي بخش خصوصي و دولت نيز مطرح كرده بود.
وزير امور اقتصادي و دارايي در شصت و سومين شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي بدون اينكه رقم دقيق بدهي‌هاي دولت را بيان كند، گفت: ابتدا فكر مي‌كرديم ميزان بدهي‌ها چيزي در حدود 150هزار ميليارد باشد اما حالا مي‌بينيم كه بسيار بيشتر از اين ميزان است.
طيب‌نيا ادامه داد: هم‌اكنون با تشكيل مركز مديريت بدهي‌ها و دارايي‌هاي مالي عمومي، گزارشي از ميزان بدهي‌هاي دولت تهيه‌ شده و مي‌دانيم كه ميزان بدهي‌هاي دولت چقدر است. او اظهار كرد: گرچه عدد مطلق بدهي‌ها بسيار زياد است اما نسبت بدهي به ميزان توليد ناخالص داخلي خيلي بالا نيست و در مقايسه با بسياري از كشورهاي همسايه و كشورهاي پيشرفته، ما كشور بدهكاري نيستيم.
پرداخت بدهي به پيمانكاران در اولويت
وزير امور اقتصادي و دارايي درباره پرداخت بدهي دولت با انتشار اسناد خزانه گفت: براي پرداخت اسناد خزانه، موضوع محدوديت مالي مطرح نيست و ترجيح ما بر دادن پول است؛ مطلوب نظر ما اين است كه اين اوراق را به بازار سرمايه ببريم و بفروشيم و پول آن را به پيمانكاران پرداخت كنيم.
طيب‌نيا، اولويت بازپرداخت بدهي دولت را پرداخت بدهي‌هاي دولت به پيمانكاران و بعد به بانك‌ها عنوان كرد. محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس نيز در اين نشست درباره اسناد خزانه گفت: 2روز پيش مصوبه‌اي را در ماده10لايحه برنامه ششم داشتيم كه براساس آن زمان پرداخت اسناد تا زمان سررسيد، تعيين ‌شده و درصورت تأييد شوراي نگهبان مشكلات اين حوزه حل مي‌شود.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: روزنامه همشهری
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com