0  |  1

توانمندسازی 21 هزار دانش آموخته کشاورزی برای کارآفرینی

توانمندسازی 21 هزار دانش آموخته کشاورزی برای کارآفرینی

احمد کبیری افزود: با برنامه ریزی انجام شده در سازمان، طرح توانمندسازی اعضا برای راه اندازی کسب و کار در بخش کشاورزی اجرایی می شود.
وی با بیان اهمیت توسعه و ترویج کارآفرینی در میان اعضای سازمان و رویکرد دولت برای کاهش نرخ بیکاری در کشور تصریح کرد: نرخ بالای بیکاری دانش آموختگان بخش کشاورزی نگران کننده است و ما به سهم خودمان در سازمان برای این امر مهم اقدام کرده ایم.
وی با تشریح فرآیند طرح اظهار داشت: در مدت حداکثر 6 ماه این افراد با گذراندن دوره های آموزشی، تشکیل هسته های کارآفرینی، اخذ مشاوره از متخصصان مجرب و معرفی ایده و طرح های نوین، مراحل رشد را با سرعت بیشتری گذرانده و در انتهای طرح تعداد مناسبی هسته جدید ایجاد خواهد شد.
وی با مهم برشمردن ارایه ایده و طرح های نو به دانش آموختگان افزود: یکی از مهمترین موانع در حال حاضر نداشتن ایده و انگیزه کافی برای ورود به عرصه کسب و کار است و عمده دانش آموختگان منتظر استخدام در سازمان های دولتی و عمومی هستند.
به گفته وی، برای تمرکز زدایی و ارایه خدمات به همه استان ها، بخش عمده ای از این طرح بصورت الکترونیکی و در سامانه طرح به آدرس www.keshavarzyar.net اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بزرگترین و جامع ترین تشکل تخصصی در بخش کشاورزی است.
سازمانی مستقل و غیر دولتی که براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی پس از تصویب در سوم تیر ماه 1380 در مجلس شورای اسلامی، در سیزدهم تیر ماه 1380 به تایید شورای محترم نگهبان رسید و بعد از ابلاغ حکم رییس سازمان توسط ربیس محترم جمهوری در 13 مردادماه 1381، به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
ظرفیت های قانونی که سازمان را در تحقق اهداف کمک می کند، قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، سیاست های کلی کشاورزی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سیاست های کلی اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سیاست‌‌های راهبردی برنامه پنج ساله پنجم توسعه، قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی، قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام جامع دامپروری است.
سازمان متشکل از اعضای حقیقی شامل دانش آموختگان دانشگاهی اعم از خبرگان متخصص و جوانان تحصیلکرده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و رشته های مرتبط و همچنین اعضای حقوقی (شرکتها، موسسات و بنگاههای اقتصادی) که تلاش می کند در راستای دفاع از حقوق صنفی و حرفه ای و اعتلای منزلت و جایگاه اجتماعی آنان، دستگاه های اجرایی، کشاورزان و بهره برداران را در جذب و به کارگیری مؤثر اعضای سازمان برای گذر از کشاورزی سنتی به 'کشاورزی تجاری' تشویق و ترغیب کند.
پذیرش عضویت اعضای حقیقی و حقوقی و دریافت شماره نظام مهندسی از طریق سامانه خدمات الکترونیک سازمان صورت می گیرد و همچنین فرایند رتبه بندی و تعیین صلاحیت حرفه ای اعضای حقیقی و حقوقی نیز که به عنوان اولین گام در جهت تخصصی کردن فعالیت های بخش کشاورزی است، در سازمان انجام و متناسب با رتبه احراز شده گواهی تشخیص صلاحیت، رتبه بندی و پروانه اشتغال صادر می شود.
تلاش اعضا شورا، مدیران سازمان مرکزی و همکاری سازمان استان ها در تدوین و تصویب قوانین مهمی چون 'قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی' و 'قانون نظام جامع دامپروری' و 'نظام جامع گلخانه ای کشور' سرفصل مهمی را برای مهندسی کردن کارهای کشاورزی و زمینه گسترده ای را برای اشتغال اعضا فراهم کرده است. صدور پروانه های واحدهای دامپروری، تولیدات گلخانه و قارچ خوراکی، کلینیک های گیاهپزشکی، شرکت های خدمات فنی و مهندسی، تدوین تعرفه خدمات فنی و مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی از جمله کارهایی است که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای اصل 44 قانون اساسی برعهده گرفته است.
راهبرد سازمان در نظام آموزشی کمک به ارتقا توانمندی های حرفه ای و افزایش مهارت فنی و تخصصی اعضا است که در این ارتباط دوره های آموزشی سراسری از جمله آزمون طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و آزمون کارشناسی رسمی و همچنین آزمون ادواری سراسری در رشته های زراعت و اصلاح نباتات، علوم باغبانی، علوم دامی، ماشین آلات کشاورزی، شیلات، خاکشناسی برگزار می شود.
اجرای دوره های آموزشی ملی، منطقه ای و استانی و دوره های آموزش الکترونیک نیز از دیگر برنامه های آموزشی سازمان است. اکنون این سازمان دارای 210 هزار عضو حقیقی و 9 هزار عضو حقوقی در سراسر کشور است.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com