0  |  0

فروش 9 میلیونی یک دانش‌آموز کار‌آفرین

فروش 9 میلیونی یک دانش‌آموز کار‌آفرین

رضا زعفریان مدیر طرح ملی کاشف (ارزیابی و آماده‌سازی شایستگی‌های فردی در حوزه کسب و کار و کار‌آفرینی)  با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز این طرح، اظهار داشت: دلیل اصلی ایجاد طرح کاشف این بود که ما به این نتیجه رسیدیم که تربیت کار‌آفرین از مدارس آغاز می‌شود نه از دانشگاه‌ها و تا کنون نیز بیش از 600 محقق و کارآفرین در سراسر کشور در تربیت کارآفرین در این طرح با ما همکاری کرده‌اند.
وی افزود: این طرح 3 رکن دارد و شامل سنجش استعداد و روحیه کارآفرینی افراد، آموزش کارآفرین و حمایت و پشتیبانی از افراد کارآفرین است.
زعفریان با بیان اینکه 3 سال ابتدایی طرح فقط به صورت کار پژوهشی بود، اضافه کرد: سپس یک سال انرژی بر استعدادسنجی گذاشتیم و بعد از آن سراغ آموزش افراد رفتیم.
مدیر طرح ملی کاشف عنوان کرد: بر اساس مدل پژوهشی که بر مبنای زندگی کارآفرینان بزرگ ایرانی طراحی کردیم حدود 2 میلیون دانش‌آموز را استعدادسنجی کردیم که از این تعداد 40 هزار نفر به عنوان افراد مستعد انتخاب شدند.
وی با بیان اینکه نیم درصد افراد در کشور روحیه کارآفرینی دارند، ادامه داد: از مجموع 40 هزار نفر پذیرفته شده، 10 هزار نفر را غربال نهایی کردیم و آنها را آموزش دادیم تا به تدریج وارد فضای کارآفرینی شوند.
*فروش 9 میلیونی یک دانش‌آموز در جمعه بازار طرح کاشف
زعفریان تشریح کرد: در ادامه طرح، به تدریج آموزش غیررسمی خود را تحت عنوان جمعه بازار دانش‌آموزی، همزمان در 20 شهر کشور آغاز کردیم که ماهی یکبار به صورت بازارچه که در واقع کلاس آموزشی است، برگزار می‌شود.
وی گفت: رکورد فروش جمعه بازار در یک روز در شهر رشت اتفاق افتاد که یک دانش‌آموز سی‌دی‌های برنامه‌نویسی تولیدی خود را فروخت و 9 میلیون تومان درآمد کسب کرد.
مدیر طرح ملی کاشف گفت: هزار نفر از کل کشور در طرح جمعه بازار شرکت می‌کنند و در آن تولیدات خود را می‌فروشند، این مکان در واقع آزمایشگاه فروش دانش‌آموزان است که در آن آموزش نوشتن صورت حساب، تحلیل سود و زیان و گزارش از فروش را یاد می‌گیرند.
وی به افتتاح 2 کارگاه تولیدی توسط 2 دانش‌آموز اشاره کرد و بیان داشت: این اتفاق در سن 15ـ14 سالگی اتفاق مهمی است و این دانش‌آموزان بخشی سرمایه افتتاح کارگاه خود را نیز از فروش جمعه بازارها تأمین کرده‌اند.
*افراد ریسک‌پذیر و استقلال‌طلب کارآفرین می‌شوند
زعفریان به خصوصیات افراد کارآفرین اشاره کرد و گفت: کارآفرینی ربطی به درسخوان بودن دانش‌آموز ندارد و دانش‌آموزان کارآفرین دارای روحیه خلاقیت و پشتکار بالا، روحیه ریسک‌پذیری، انگیزه کار و استقلال طلب هستند.
مدیر طرح ملی کاشف با بیان اینکه آموزش کارآفرینی در دنیا از 5 سالگی آغاز می‌شود، خاطر نشان کرد: مخاطبان آموزش ما از دوره دوم دبستان و متوسطه اول هستند و نقطه مطلوب این است که حداقل 30 سال آینده فرزندان این نسل، کارآفرین بار بیایند.
*میزان کارآفرین فناور تنها 6 دهم درصد در کشور است
وی با اشاره به اینکه کارآفرینی مستلزم کار فرهنگی و آموزشی است، گفت: مدیران مدارس به شدت از کارآفرینی فاصله دارند و بزرگترین دغدغه آنها تست‌زنی و آمار قبولی دانشگاه است و دغدغه‌ای در این زمینه ندارند.
زعفریان رقم افراد کارآفرین فناورانه را در کشور 6 دهم درصد دانست و تصریح کرد: تلاش داریم این رقم حداقل به 2 درصد برسد زیرا کارآفرینی در واقع هنر هشتم است و باید فارغ از هر رشته‌ای افراد جامعه آن را بیاموزند.
مدیر طرح ملی کاشف اظهار داشت: از مسئولین و برنامه‌ریزان می‌خواهیم در حوزه کارآفرینی به دنبال راهکارهای کوتاه مدت نباشند، بازدهی در این رشته با روش‌های حداقل 20 ساله صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه کسب و کار دانش آموزی در دنیا به رسمیت شناخته شده است گفت: در سایر کشورها برای ثبت شرکت به دانش‌آموزان سخت‌گیری نمی‌شود و در کشور ما هم باید تسهیلاتی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شود که زیر نظر آموزش و پرورش ثبت شرکت را یاد بگیرند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری فارس
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com