1  |  8

چگونه دانشگاه می‌تواند از شما کارآفرینی مؤثر بسازد؟

چگونه دانشگاه می‌تواند از شما کارآفرینی مؤثر بسازد؟

تحقیقات انجام‌شده توسط بانک سلطنتی اسکاتلند در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد، روحیه کارآفرینی در بین جوانان بریتانیا رو به رشد است. بر اساس این تحقیق، سی درصد جوانان بر این باورند که در آینده، کسب‌وکار خودشان را خواهند داشت. انتظار می‌رود که در ۵ سال آینده، حداقل از هر چهار نفر، یک نفر رئیس خود باشد.

اگر شما هم دانشجویی هستید که رویای کسب‌وکارش را در سر دارد؛ باور داشته باشید دانشگاه می‌تواند فرصتی عالی برای پرورش مهارت‌های کارآفرینی‌تان باشد.

در اینجا به پنج نکته‌ای که می‌توانید در دانشگاه انجام دهید و به شما در تبدیل شدن به کارآفرین کمک می‌کند؛ اشاره می‌کنیم:

داوطلب باشید:‌

دانشگاه محل فوق‌العاده‌ای برای تقویت مهارت‌های سازمانی و رهبری است. سعی کنید برای حضور در فعالیت‌های تیمی و باشگاه‌های ورزشی داوطلب شوید. این‌که در کار تیمی چه مسوولیتی داشته باشید،‌ اهمیتی ندارد. حتی اگر مسوولیت فروش بلیت مسابقات را به عهده شما گذاشتند، بپذیرید. توجه داشته باشید که این فرصت خوبی برای یادگیری چیزهایی است که در مسیر کسب و کار خودتان به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

به جامعه کارآفرینان ملحق شوید:

تقریباً می‌توان گفت که هر دانشگاهی یک جامعه کارآفرین دارد (برای مثال می‌توان به مراکز رشد اشاره کرد). پیوستن به‌چنین گروهی نتایج بی‌نظیری به‌دنبال خواهد داشت. در چنین موقعیتی شما برای شرکت در انواع جلسات مذاکره، رویدادها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی دعوت خواهید شد. علاوه بر این، فرصتی عالی برای ملاقات و مبادله ایده‌ها با دیگر کارآفرینان مشتاق؛ به‌دست خواهید آورد.

با افراد دیدار کنید:

توجه داشته باشید که در محوطه دانشگاه با مجموعه‌ای از استعدادها احاطه شده‌اید. هزاران دانشجویی که در محوطه دانشگاه رفت و آمد می‌کنند، هر کدام استعدادهای بالقوه‌ای دارند که می‌توان از آنها بهره‌برداری کرد. ممکن است همکلاسی‌‌ای که کنار شما نشسته است، نابغه برنامه‌نویسی باشد. یا هم‌دانشگاهی‌تان که در راهرو ایستاده است؛ منبعی از ذوق و خلاقیت باشد. از این فرصت‌ها برای ملاقات و دوستی با افراد استفاده کنید. شما می‌توانید در محیط دانشگاه با افرادی آشنا ‌شوید که از مهارت‌های متنوعی برخوردارند. قطعاً خودتان به تنهایی از همه این مهارت‌ها برخوردار نیستید.

از خدمات حرفه‌ای که دانشگاه می‌تواند به شما عرضه کند؛ آگاه باشید:

ممکن است شگفت‌زده شوید که چقدر از خدمات کسب و کارتان در دانشگاه پشتیبانی می‌شود. آن‌ها احتمالاً می‌توانند به شما کمک کنند تا ترتیبی برای کارهای مربوطه لحاظ کنید. همچنین ممکن است شرکت در دوره‌های تجاری رایگان را به شما پیشنهاد دهند. به این ترتیب می‌توانید مفاهیم زیادی را از مدیریت جریان نقدینگی گرفته تا طراحی وب‌سایت یاد بگیرید.

از تعطیلات بیشتر استفاده کنید:

کارآموزی انجام دهید تا تجربه کاری پیدا کنید. نوعی چالش کسب‌وکار برای خود تنظیم کنید. فروش کالاها در خیابان می‌تواند نمونه‌ای از این چالش‌ها باشد. راه‌های بسیاری برای تقویت مهارت‌های کارآفرینی‌تان در طول تعطیلات تابستانی وجود دارد. در تعطیلات تابستانی می‌توانید برای چیزهایی که مفید و مرتبط هستند وقت بگذارید و هیچ فرصتی را از دست ندهید.

کارآفرینی یکی از ویژگی‌های کلیدی است که باید در دانشجویان فارغ‌التحصیل ایجاد شود. به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پیشنهاد می‌شود که برنامه کارآموزی برای دانشجویان داشته باشند و در مورد چالش‌ها و فرصت‌هایی که می‌توان در آینده به دانشجویان ارائه داد؛ بیشتر بیاندیشند.

مارال مختارزاده (کارشناس ارشد کارآفرینی)

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com