0  |  3

اهمیت بازاريابی محتوا براي کسب و کارهای نوپا

اهمیت بازاريابی محتوا براي کسب و کارهای نوپا

بسياري از شركت‌ها برخلاف ميلشان حتي اگر پهناي باند هم نداشته باشند مجبورند از بازاريابي محتوا استفاده كنند. طبق گفته‌ي كانتنتلي، 72 درصد از بازارياب‌هاي محتوا در B2C، نسبت به سال قبل محتواي بيشتري توليد مي‌كنند و اين روند به طور مداوم در حال افزايش است. او به اين نكته هم اشاره كرد كه حتي اگر مديرعامل‌ها با روش‌هايي مثل سئو، رسانه‌ي اجتماعي، و جذب مشتريان جديد، بازاريابي محتوا را در اولويت قرار دهند، باز هم 56 درصد كسب و كارها هيچ استراتژي‌اي براي بازاريابي محتوا ندارند. سازمان‌ها و استارتاپ‌هاي B2B و B2C ، هر دو از اهميت ايجاد محتواي اصلي و غني با كلمات كليدي بهينه، خبر دارند.

ولي از نظر مالك يك كسب و كار كوچك، بازاريابي محتوا چه معنايي مي تواند داشته باشد؟ در كسب و كار كوچك، چه كسي رهبري بازاريابي محتوا را بر عهده دارد و يك استارتاپ كوچك براي اينكه بتواند محتواي كارآمدي داشته باشد و حداقل هزينه‌ي ممكن را براي آن بپردازد چه كار مي‌تواند بكند؟

محتوا هميشه مهم است

هر چه يك شركت تاكيد بيشتري بر ايجاد محتوا داشته باشد، از جذابيت و غناي محتوا كاسته خواهد شد. وقتي يك كسب و كار كوچك مدام محتواي بد توليد مي‌كند، هيچ مخاطبي نخواهد داشت و فقط باعث اتلاف زمان و پول افراد مي‌گردد.

اين كار باعث مي‌شود در كشورهاي جهان سوم مقالاتي با كيفيت پايين چاپ شوند كه اغلب بدون هيچ تخصصي از آثار ديگران كپي شده‌اند. به منظور طراحي محتواي مناسب جهت جذب و حفظ يك مخاطب، بايد از روش‌هاي بهتري استفاده كنيم.

بهترين محتوا براي يك شركت اين است كه در مورد آنچه كه شما مي‌دانيد نوشته شود و مخاطبين عمودي‌اي را كه دوست دارند محصول شما را بخرند هدف قرار دهد. من اخيرا به يكي از دوستانم كه يك وب سايت فروش با تامين منابع انبوه دارد توصيه كردم كه مخاطبين كليدي خود را به طور قابل‌اعتماد و واقع‌بينانه معرفي كند و مقالات سفيدي بنويسد كه در آنها بر نيروهاي فروش خاصي كه مخاطبين عمودي هدف را پوشش مي‌دهند تمركز گردد. سپس به جاي ايجاد محتوايي كه همه جا وجود دارد، مي‌تواند مخاطبين مناسبي را جذب كند كه با اطلاعات موثق و منبع‌دار، در بستر اين وب‌سايت به همديگر كمك نمايند.

هرگز در اين مقالات سفيد، بر نحوه‌ي استفاده از محصول خود تمركز نكنيد. مخاطبين هميشه به دنبال بهترين شيوه‌ها و اسراري هستند كه به پيشرفت آنها كمك كند و به يك دانش صنعتي مهم كه جذاب و متفاوت باشد نيز علاقه دارند. مقالات سفيد، وبينارها، و مطالعات موردي، ابزارهاي بسيار مهمي براي بازاريابي محتوا هستند.

مخاطب خود را بشناسيد

مخاطب شما سليقه‌ي خاصي در انتخاب مطالب دارد و فقط مطلبي را دوست دارد كه نحوه‌ي استفاده از محصول شما را بيان كند. بعضي از مخاطبين يك مطالعه‌ِ عميق به همراه نقل‌قول‌هايي از كارشناسان صنعتي را ترجيح مي‌دهند، ولي برخي ديگر هم فقط به دنبال مقاله‌اي هستند كه سريع در عرض 3 دقيقه آن را بخوانند و تمام كنند. برخي مخاطبين اصطلاحات تخصصي صنعتي را مي‌فهمند،‌ در حالي كه برخي ديگر به مطالب عمومي‌تر و توضيحي نياز دارند. اصلا اينطور فكر نكنيد كه مخاطب شما معني هر كلمه‌ي مخففي را مي داند، مگر اينكه مطمئن باشيد مشتريان شما متخصص هستند.

ويديوها و تصاوير، فراموش نمي‌شوند

از آنجايي‌كه افراد زيادي در شبكه‌هاي اجتماعي مثل يوتيوب حضور دارند و با توجه به اينكه تعامل نسل جديد با انسان‌ها رفته رفته كمتر مي‌شود، اهميت استفاده از فيلم‌هاي آموزشي در بازاريابي محتوا بيشتر معلوم مي‌شود. بر اساس گزارش‌هايي كه اعلام شده، اين فيلم‌ها درك خريدار از سرويس يا محصول شما را 74 درصد افزايش مي‌دهند، و 80 درصد از كاربران نيز تبليغات را به ياد مي‌آورند. همين امر موجب مي‌شود كه فيلم‌هاي آموزشي،‌ يكي از دارايي‌هاي باارزش هر استارتاپ محسوب گردد.

در آينده، ويديو قطعا در آميخته‌ي بازاريابي همه‌ي استارتاپ‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار خواهد بود. كاربران با استفاده‌ي كارآمد از ويديو( به صورت ويديوي آموزشي براي يك نرم‌افزار، تبليغات يوتيوب، يا تبليغات موبايل) انگيزه پيدا مي‌كنند كه از ويديوهاي موجود در موبايل استفاده كرده و پلتفرم‌هاي سنتي (يعني تلويزيون) را كنار بگذارند. استارتاپ‌ها با استفاده از ويديو، محتواي آنلاين مفيدي را براي مخاطبين خود فراهم كرده و از آن براي آگاهي تجاري و اطلاعاتي استفاده‌ مي‌نمايند.

اينفوگرافيك هم بسيار مفيد است و به مخاطبين كمك مي‌كند مفاهيم را طبقه‌بندي كرده و درك نمايند و مراحل را به طور خلاصه و ساده نشان مي‌دهد.

بازاريابي محتوا در آينده

كاري كه استارتاپ‌ها در آينده بايد براي بازاريابي محتوا انجام دهند اين است كه به عنوان بخشي از آميخته‌ي بازاريابي كلي خود، يك استراتژي بازاريابي محتوا ايجاد كنند و براي درك بهتر مخاطبين خود از ابزارهاي تحليل استفاده نمايند تا بتوانند محتواي جذاب‌تري تهيه كرده و موجب وفاداري مشتري و فروش بيشتر بشوند. يكي از دلايلي كه من پلتفرم‌هاي تعاملي ويديويي و پلتفرم‌هاي محتوا را براي مقالات شما پيشنهاد كردم اين است كه بتوانيد نگاه مخاطبين را در شبكه‌هاي اجتماعي به خود جلب كنيد.

شما براي اينكه محتواي جالب‌تري را در محيط آنلاين قرار دهيد چه كار مي‌كنيد؟

برگرفته از سايت forbes.com

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com