× اگر علاقه‌مند به تولید محتوا هستید به مدیراینفو بپیوندید.
1  |  0

به‌‌زودی شاهد استارت‌آپ‌های ۵ میلیارددلاری ایرانی خواهیم بود

به‌‌زودی شاهد استارت‌آپ‌های ۵ میلیارددلاری ایرانی خواهیم بود

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: صاحبان شرکت‌های بزرگ دنیا «بچه‌ پولدار» نبودند و در ابتدای کار با پول توجیبی خانواده‌ها و از زیرزمین و زیر پله شروع کرده و ظرف دو الی سه سال به این جایگاه رسیدند، آنان اعتماد به نفس، ایده و انتخاب خوبی داشتند و حتی یک ریال هم وام نگرفتند.
سورنا ستاری در آیین اختتامیه پنجمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع‌رشیدی اظهار کرد: از سه سال پیش روند بسیار مناسبی در آذربایجان‌شرقی شروع شده و ما نیز از ابتدای روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار داده‌ایم.
وی ادامه داد: واقعیت این است که برای کشوری که ۱۰۰ سال اقتصاد نفتی را تجربه کرده سخت است که جهت‌گیری اقتصاد خود را عوض کرده و با استفاده از نیروی انسانی جوان ثروت آفرینی کند.
ستاری خاطرنشان کرد: در چنین اقتصاد جدیدی، نیاز به المان‌های جدیدی داریم که در اقتصاد نفتی مطرح نبود. بحث‌های کارآفرینی سالیان سال بود که به واسطه‌ اقتصاد نفتی سرکوب می‌شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در جامعه‌ای که استخدام و مدرک مورد توجه است توانمندی‌های فرد، استعداد، نوآوری و اعتماد به نفس جوانان دیده نمی‌شود. در اقتصاد جدید نیاز است که بسیاری از المان‌ها عوض شوند.
وی خاطرنشان کرد: در سیستم نفتی، اشتغال به معنای داشتن پول برای ایجاد شغل است، اما در سیستم جدید باید نیروی انسانی که نوآوری، خلاقیت و اعتماد به نفس دارد، باید وجود داشته باشد، جا انداختن این موارد در اقتصاد نفتی کار بسیار سختی است، با این حال چنین روندی در کشور شروع شده است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: استارت‌آپ‌هایی داریم که در مرز یک میلیارد دلار بوده و اکثرشان هفته‌ای بیش از 10 درصد رشد می‌کند، این بدان معنی است که هیچ چیزی اقتصادی‌تر از سرمایه‌گذاری بر روی جوانان توانمندمان نیست.
وی گفت: پژوهش در مغزهاست و درآمد از طریق آن نیز از کارهای دیگر و پروژه‌های دیگر بسیار بهتر است و اعمال روش جدید در اقتصاد، قطعاً المان‌های بسیاری را لازم دارد.
وی بیان کرد: اگر می‌خواهید که فرزندان خود را نگه دارید باید به نوآوری و فناوری و توانمندی‌های جوانان توجه کنید؛ آینده این استان در دست معدن و جای دیگر نیست، بلکه در دست جوانان است.
ستاری خاطرنشان کرد: اقتصادهای بزرگ دنیا هیچکدام بر اساس درآمدهای زیر زمینی شکل نمی‌گیرند، شرکت‌های بزرگ دنیا هم دیگر نفتی و بانکی نیستند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: در سال ۲۰۰۶ یک سری شرکت‌های نفتی، بانکی، خودروسازی و... بزرگترین شرکت‌های دنیا بودند، اما امروزه گوگل، فیس‌بوک، مایکروسافت و... شرکت‌های بزرگ دنیا هستند، این شرکت‌های جدید از کجا آمدند؟
وی گفت: به زودی استارت‌آپ‌هایی خواهند بود که ۴ و ۵ میلیارد دلار را رد می‌کنند. به زودی همین جوانانی که در نمایشگاه‌ها حضور دارند بزرگترین شرکت‌های کشور را راه‌اندازی می‌کنند. اکنون چنین روندی در کشور اتفاق می‌افتد.
ستاری بیان کرد: اساس و پایه‌ این روش جدید که پایه اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد، جوانان تحصیل کرده، با اعتماد به نفس و خلاق هستند، نیرویی که اگر پنج بار هم بر زمین بخورد بازهم سرپا ایستاده و تلاش می‌کند، جوانی که از یاد گرفته‌هایش استفاده کرده و تا به موفقیت نرسد، دست برنمی‌دارد.
وی گفت: اگر سرمایه‌گذاران استان به این توجه کنند که باید روی جوانان سرمایه‌گذاری کنند، نتایج بهتری خواهند گرفت؛ این اکوسیستم باید در استان شکل بگیرد و اگر به دنبال ارزش افزوده، اشتغال و... هستند باید به توانمندی جوانان اعتماد کنند.
ستاری بیان کرد: جوانان ما برای استخدام و مدرک درس نمی‌خوانند، بلکه درس می‌خوانند تا ارزش افزوده، کارآفرینی و اشتغال ایجاد کنند.
وی بیان کرد: هیچ چیز ارزشمندتر از نوآوری بشر نیست، روی هر چیزی می‌شود قیمت گذاشت اما نوآوری بشر غیرقابل قیمت‌گذاری است. آذربایجان‌شرقی پتانسیل‌، جوانان، دانشگاهها و روسای دانشگاه فوق العاده‌ای دارد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور اضافه کرد: در این استان، استاندار هم حامی بوده و به این نتیجه رسیدیم که اقتصاد آذربایجان‌شرقی در مغز و ذهن بچه‌هاست نه معادن و...! می‌توانیم این توانمندی و خلاقیت جوانان استان را تبدیل به ثروت و اقتصاد کنیم. امید است که آن زیست بوم را بتوانیم در این استان به خوبی ایجاد کنیم.
وی بیان کرد: جشنواره و نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی، اقدامی در این راستا است و با این جهت‌گیری که استان گرفته، بخش قابل توجهی از اقتصاد استان از طریق فعالیت‌های دانش‌بنیان تامین شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از هیچ تلاشی نباید دریغ کرد؛ می‌دانم که مقابل شما اقتصاد نفتی است اما چیزی مهم‌تر از پافشاری و اعتماد به نفس نیست و باید در این راستا تلاش کرد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com