0  |  1

مصاحبه ای با کارآفرین نمونه دکتر شهاب جوانمردی

مصاحبه ای با کارآفرین نمونه دکتر شهاب جوانمردی

تبیان: خلاصه ای از بیوگرافی خودتان بفرمایید

دکتر جوانمردی: متولد 1353 در خرمشهر هستم، تحصیلات راهنمایی و دبیرستان خود را در مدرسه علامه حلی تهران گذارندم، از سال 1371 وارد دانشگاه شریف شدم و مدرک لیسانس خود را از آن دانشگاه اخذ کردم، سپس تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه امیرکبیر گذراندم.

در زمینه کاری ابتدا در دوره دانشجویی با بعضی از دوستان خود مدرسه راهنمایی علامه حلی(2) را تاسیس کردیم پس از دوسال در دبیرستان علامه حلی مسئول گروه کامپیوتر شدم، یکسال بعد معاونت آموزشی را تاسیس کردم و تا سال 79 همکاری خود را ادامه دادم. در سال 80 مدیر پروژه های ICTفرودگاه امام خمینی شدم و همزمان باشگاه رباتیک جوان را در فرهنگسرای جوان تاسیس کردم، سپس در سال 81 بنیاد توسعه فردا را با تنی چند از دوستان تاسیس کردیم که مجموعه ای بین رشته ای و کانون تفکر بود.

تبیان: آقای دکتر لطفا تعریفی از کارآفرینی و کارآفرین برای ما بگویید

در اوایل باب شدن این کلمه آنرا معادل اشتغال زایی می دانستم و کارهایی مانند تاسیس کارخانه را نوعی کارآفرینی می پنداشتم، ولی پس از تاسیس بنیاد توسعه فردا به واسطه مشغله کاری و فکری وادار به تحقیق و بررسی بیشتر در این زمینه شدم. مثال کارآفرینی به قول یکی از دوستان کیکی است که در اشتغال زایی این کیک تکه تکه شده و میان افراد شاغل تقسیم می گردد و هرچه افراد شاغل بیشتر شوند این کیک به قسمت های کوچکتر تقسیم می شود اما در کارآفرینی اینگونه است که سعی می کنیم تکه کیک های افراد را هرچه بیشتر بزرگ کنیم.

مفهوم کارآفرینی و ایجاد ثروت مبتنی بر ایده های جدید و دیدگاه های جدید نسبت به مسائل قدیم بوده و انجام دادن کارها به روش های جدیدی است که قبلا به آن شیوه و آن منظور انجام نشده است. یعنی وقتی به ذنجیره تولید ثروت نگاه می کنیم کارآفرینی به معنی ایجاد خروجی های واقعی در این ذنجیره و مبتنی بر تفکر خلاق و روش های جدید است. اصولا کارآفرینی از رویا شروع شده و به تولید ثروت ختم می شود. این جریان دوار بوده و لزوما یکبار طی نمی شود.

کارآفرین کسی است که هر روز ایده های نو و راههای جدید را جستجو کرده و محصولات و خدمات جدیدی را تعریف کند. تلاش برای رسیدن به دونده ای که زودتر مسابقه را شروع کرده بیهوده است و ما زمانی موفقیم که مسابقه را زودتر شروع کنیم و کارآفرین چنین شخصیتی است.

تبیان: در شرکتی که الان در آن مدیرعامل هستید چه کاری انجام می شود؟

شرکت فناپ (فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد) شرکتی است در حوضه ICT  که در بدو تاسیس با ماموریت ارائه سرویس و خدمات مالی به بانک پاسارگاد ایجاد شده ولی به واسطه پتانسیل مجموعه دیدیم که می توانیم با هدف گذاری های جدی تر در 4 سال آینده جزو 3 شرکت اول ICT کشور شویم اما فعلا در حوضه خدمات مالی به بیمه ها، بانک ها و سرمایه گذاری فالیت می کنیم.

تبیان: منابع مالیتان از کجا تامین می شود؟

دکتر جوانمردی: ما دو نوع منبع تامینی داریم که یکی از آنها انجام پروژه های مختلف و سرمایه گذاری روی محصولات جدید و هماهنگی بین ورودی و خروجی های مالی ناشی از آن درآمدهاست، دومین منبع نیز وام های بانکی است که دریافت می کنیم.

تبیان: مشکلات پیش رویتان چیستند؟

دکتر جوانمردی: مشکل کلی که نه فقط برای ما بلکه برای دیگر شرکت های خصوصی وجود دارد کمبود نیروی انسانی توانمند، با انگیزه و ماندگار است. از یکطرف افراد در دانشگاه ها آنچنان که باید و شاید آموزش نمی بینند و ما باید برای آشنایی آنان با بازار کار وقت و هزینه زیادی صرف کنیم از طرف دیگر دانشجویان فارغ التحصیل به سبب برخی مشکلات اجتماعی همچون فقر انگیزه لازم برای کار و اشتیاق کافی برای پیشرفت را ندارند و دیگر آنکه نسبت خروجی نیروهای انسانی که به خارج از کشور مهاجرت می کنند با نسبت ورودی ها و آن دسته از کسانی که به بازار کار معرفی می شوند بسیار تفاوت دارد.  

تبیان: آقای دکتر رمز موفقیتتان چیست؟

دکتر جوانمردی: من خود را علاقه مند به توفیق می دانم و گمان می کنم روزی که خود را موفق بدانم آخرین روز پیشرفتم باشد و حس می کنم هرچه که تا کنون داشته ام مشمول توفیق الهی بوده است و دیگر اینکه هرگز سکون و تکرار را دوست ندارم و می خواهم هر روزم از روز قبل بهتر باشد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: تبیان

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com