× اگر علاقه‌مند به تولید محتوا هستید به مدیراینفو بپیوندید.
0  |  0

ارزش اقتصادی چندبرابری صندوق‌های جسورانه نسبت به واحدهای تحقیق و توسعه

ارزش اقتصادی چندبرابری صندوق‌های جسورانه نسبت به واحدهای تحقیق و توسعه

مدیرعامل فرابورس ایران در «همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی» که با محورهایی همچون بررسی تجارب داخلی و بین‌المللی در مدیریت منابع در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تامین منابع مالی برای تجاری‌سازی ایده‌های نوین (اقتصاد دانش‌بنیان) و بررسی جایگاه فناوری‌های نوین در تامین منابع مالی آموزش، برگزار شد به ارائه نکاتی در حوزه آموزش عالی و مالکیت پرداخت.
امیر هامونی در این همایش با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرینی حرکت کنند که در این حوزه نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بسیار مهم است، گفت: در مقالات زیادی اثر ثروت‌آفرینی واحدهای تحقیق و توسعه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه مقایسه شده که در نهایت مشخص شده، صندوق‌های VC نسبت به واحدهای R&D سه برابر ارزش اقتصادی بیشتری دارند.
به گفته هامونی از بین 20 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه که به فرابورس درخواست پذیره‌نویسی داده‌اند، تنها یک صندوق دانشگاهی به نام دانشگاه تهران وجود دارد که نشان می‌دهد سهم دانشگاه در این حوزه بسیار کم است در حالی که پتانسیل‌های زیادی در دانشگاه‌ها برای تاسیس VCها وجود دارد.
وی با بیان اینکه فرابورس ایران آمادگی خود را برای واگذاری سهام شرکت‌های دانش‌بنیان به سرمایه‌گذاران نهادی و یا عموم در تابلوهای رشد و دانش‌بنیان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط و یا بازار سوم اعلام می‌دارد، افزود: قطعا بازار SME می‌تواند حلقه اتصال دانشگاه و صنعت و شرکت‌ها باشد که به نوعی به تامین مالی دانشگاه‌ها نیز کمک می‌کند.
مدیرعامل فرابورس با طرح این سوال که آیا رتبه علمی خوبی که طی 20 سال گذشته با نهضت تولید علم در کشور آغاز شده و جایگاه ویژه‌ای که در منطقه و آسیا از نظر تولید علم و تولید مقالات به دست آمده، به مسائل اشتغال و وضعیت بیکاری ما کمک کرده و اثرات آن را در اقتصاد کشور می‌بینیم یا خیر، گفت: بدیهی است که پاسخ این سوال منفی است و تا کنون چنین اثری را مشاهده نکرده‌ایم.
وی در همین زمینه افزود: درست است که رتبه اول علمی را در منطقه به دست آورده‌ایم اما مسئله آن است که این علم نافع نبوده است؛ یعنی علمی نبوده که صنعت از آن استفاده کند و از سوی دیگر امکان اینکه مسائل روز خود اعم از کوتاه‌مدت و میان‌مدت را به کمک آن برطرف کنیم، وجود ندارد.
لزوم توجه به مسئله مالکیت فکری
هامونی همچنین به لزوم توجه به چگونگی تولید علم و مسئله مالکیت فکری در کشور اشاره کرد و افزود: معیار ما برای تولید علم، مقالات ISI است که منجر می‌شود نتیجه مقالات علمی را به منصه عموم بگذاریم و از این طریق همه دنیا می‌توانند تقریبا به صورت رایگان از آن استفاده کنند در حالی که اقتصاد ایران از آن بهره چندانی نمی‌برد؛ پس باید علم تولیدی‌مان را انحصاری کنیم و برای آن مالکیت در نظر بگیریم.
مدیرعامل فرابورس ایران همچنین تاکید کرد که باید دانشجویان و استادانی که در فضای دانشگاه و با استفاده از امکانات آن علم را تولید می‌کنند، نام دانشگاه را هم در ثبت و مالکیت آن عنوان کنند چرا که از امکانات و برند دانشگاه در تولید این علم استفاده کرده‌اند.
تعامل دانشگاه و صنعت از طریق چرخه تأمین مالی کسب‌وکارها در فرابورس
رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران نیز در پنل‌ تخصصی ابزارها و نهادهای تامین مالی که طی همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی برگزار شد به تشریح عملکرد فرابورس در توسعه ابزارها، نهادها و بازارهای تامین مالی کسب‌وکارها در طول عمر آن‌ها از مرحله جوانه تا بلوغ پرداخت.
به گفته حسین نظام دوست با توجه به سهم بردن دانشگاه‌ها از نتایج پژوهش‌های کاربردی و مشارکت در تجاری‌سازی دارایی‌های فکریِ دانشجویان و استادان در اقتصادهای پیشرفته، تعامل دانشگاه با صنعت به منظور کسب درآمد از یک سو و همچنین ارزش‌آفرینی در اقتصاد کشور از سوی دیگر، می‌تواند از طریق چرخه تأمین مالی کسب‌وکارها در فرابورس ایران صورت پذیرد.
به گفته وی این چرخه تامین مالی، بازار دارایی فکری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، عرضه در بازار سوم و عرضه در بازارهای عمومی را شامل می‌شود.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: سنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com