سوالاتي كه هر استارتاپي بايد به آنها پاسخ دهد
0  |  2

سوالاتي كه هر استارتاپي بايد به آنها پاسخ دهد

سوالاتي كه هر استارتاپي بايد به آنها پاسخ دهد

بزرگ‌ترين چالش استارتاپ‌ها و كسب و كارهاي نوپا اين است كه بر اين طرزفكر كه نبايد فورا برندسازي كنند غلبه نمايند. حقيقت اين است كه شما از لحظه‌اي كه متولد مي‌شويد و از لحظه‌اي كه از مردم مي‌خواهيد از شما حمايت كنند در حال ساختن برند خود هستيد. بسياري از استارتاپ‌ها نمي‌توانند تمام توانايي‌هاي بالقوه‌ي خود را شكوفا كنند،‌ چون براي درك كامل معناي مهم برند خود و ارتباط با آن وقت نمي‌گذارند. در واقع بسياري از آنها تمام تلاش خود را براي توسعه‌ِ‌ي محصول به كار مي‌گيرند، ولي خيلي طول مي‌كشد تا به عنوان يك برند به آن فكر كنند. آنها مهم‌ترين جزء ساخت يك برند(مبناي استراتژيك و جايگاه‌سازي) را ناديده گرفته و به راحتي از آن عبور مي‌كنند.

توسعه‌ي يك برند در اصل داراي دو بخش است: استراتژي و طراحي. من به عنوان يك مشاور برندسازي كه با صدها كارآفرين كار كرده است متوجه شدم كه استارتاپ‌هايي كه از مرحله‌ي توسعه‌ي استراتژيك پريده و وارد مرحله‌ي طراحي شده‌اند به مراتب نسبت به استارتاپ‌هايي كه فرايند صحيح را طي مي‌كنند وضعيت بدتري دارند. برندسازي، فرايندي است كه طي آن مي‌توانيم نقاط قوت و ضعف خود را شناسايي كنيم(قبل از پول درآوردن، بايد دليل ماندن خود در كسب و كار را درك كنيم). اگر مثل همه‌ي كارآفرين‌هاي ديگر مي‌خواهيد از دل و جان براي كسب و كار خود مايه بگذاريد، بايد هدف عميق‌تري داشته باشيد كه به شما انگيزه داده و شما را به سمت موفقيت و پيشرفت سوق دهد.

من وقتي كارآفرين‌ها را راهنمايي مي‌كنم تا جايگاه برند خود را پيدا كرده و تثبيت نمايند، سوالات دشواري از آنها مي‌پرسم تا واقعا بفهمم شركت آنها قرار است چكار كند. برخي سوالات احساسي هستند و برخي منطقي، ولي چيزي كه بين عموم آنها مشترك است اين است كه آنها هميشه مشتريان ما را به چالش مي‌كشند.

در اينجا پنج سوال مطرح مي‌كنيم كه هر استارتاپي بايد به آنها پاسخ دهد. پاسخ به اين سوالات باعث مي‌شود در مركز كسب و كار خود، به ايده‌ي معني‌داري دست پيدا كنيد.

1 . شعار شما چيست؟

شعار، عبارتي در مورد هدف و باور شماست و يك اصل راهنما و دليل اصلي پيشرفت شما مي‌باشد. من از خيلي از كارآفرين‌ها پرسيدم كه شعارشان چيست و اغلب آنها در جواب گفتند"ما هيچ شعاري نداريم" يا "نمي‌دانم". اگر چيزي را كه به آن اعتقاد داريد تعريف كنيد و آن باورها را در شعار برند خود جاي دهيد، اين شعار به شما، تيمتان، و به مشترياني كه داريد يك ايده‌ي الهام‌بخش مي‌دهد و همگي مي‌توانيد از آن ايده حمايت نماييد. شعار شما بايد هسته‌ي اصلي تصميمات،‌ رفتارها، پيام‌ها، و استراتژي برند شما باشد.

2 . چرا حكايت كسب و كار شما اهميت دارد؟

حكايت‌ها الهام‌بخش ما هستند و باعث مي‌شوند كه بين برندها و مخاطبين آنها رابطه‌ي عاطفي معني‌داري ايجاد شود. در حكايت‌ها مستقيما در مورد شرايط انسان، و احساسات و غرايز غيرقابل‌تغيير ما صحبت مي‌شود. از خودتان بپرسيد كه حكايت ما چيست؟معني‌دار است؟و چرا بايد كسي به آن توجه كند؟

3 . بزرگ‌ترين روياي شما چيست؟

اگر پول، زمان، و انرژي مانعي براي شما ايجاد نكنند چكار مي‌كنيد؟ بسياري از مردم مي‌گويند"زمان، پول، و انرژي مانع كار ما هستند". اين نوع تفكر شما را محدود كرده و نمي‌گذارد فكرهاي بزرگ به سراغتان بيايد. اگر روياي خود را بدون محدوديت بيان كنيد مي‌توانيد آنچه را كه واقعا مي‌خواهيد تصور نماييد و براي پيش بردن كسب و كار خود به سمت آن رويا، گام‌هاي لازم را برداريد.

4 . چه برنامه‌اي براي رشد داريد؟

هر كسب و كاري از يك مسير پيروي مي‌كند و آن مسير هم بدون شك شامل پيچ‌ها، موانع، و تغيير مسيرهايي مي‌باشد، اين ماهيت كسب و كار است. داشتن شغل موردعلاقه، با داشتن يك مدل كسب و كار موردعلاقه و مقياس‌پذير تفاوت دارد.

هر كاري كه دوست داريد انجام دهيد، ولي هميشه به دنبال پول باشيد. بايد بدانيد كه داريد به كجا مي‌رويد، مقصدتان كجاست و چطور به آنجا خواهيد رسيد.

5 . چرا فكر مي‌كنيد موفق خواهيد شد؟

من اين سوال را دوست دارم، چون كارآفرين‌ها و سازمان‌ها را مجبور مي‌كند با دقت بررسي كنند كه آيا چيزهايي كه براي موفقيت لازم است را دارند يا نه. آيا شما چشم‌انداز داريد؟ آيا روشي براي غلبه بر موانع داريد؟ و اينكه آيا اصالت داريد و مي‌توانيد ثابت كنيد كه هر چيزي كه انجام مي‌دهيد و مي‌گوييد دليل وجودي شما را به طور صحيح بيان مي‌كند و توسط مخاطبين شما به وضوح درك مي‌گردد؟ بدين ترتيب با پاسخ به اين سوالات مي‌دانيد كه موفق خواهيد شد. شما بايد چشم انداز، نظم و ترتيب، و اصالت را با هم يكجا داشته باشيد و اگر يكي از اينها نباشد موفق نخواهيد شد.

برگرفته از سايت linkedin.com

مطالب پیشنهادی:

دیدگاه شما