0  |  0

فروش 7هزار میلیارد ریالی شرکت های دانش بنیان نانو

فروش 7هزار میلیارد ریالی شرکت های دانش بنیان نانو

سید محمدامین علوی روز دوشنبه با بیان این که بودجه ستاد نانو در طول سال های گذشته همواره با نوساناتی همراه بوده است گفت: با این حال، ستاد نانو از سال 1392 تقریبا هر سال شاهد رشد دو برابری در فروش محصولات خود بوده است.
وی با اشاره به فعالیت 159 شرکت نانویی فعال در کشور که دارای تائیدیه از ستاد نانو فناوری می باشند، اظهار کرد: از این تعداد شرکت در حال حاضر 376 محصول تایید شده در مقیاس صنعتی و 162 فناوری تایید شده در مقیاس آزمایشگاهی آماده ارائه به صنعت هستند.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تصریح کرد:طبق آمار سال 1395 بیش از 700 میلیارد تومان فروش شرکت های دانش بنیان این حوزه بوده که از این میزان بالغ بر 35 میلیون دلار مربوط به صادرات به 47 کشور بعنوان کشورهای هدف بوده است.
وی همچنین از هدف گذاری فروش سه هزار میلیاردتومانی محصولات نانویی و کسب دو درصدی بازار نانو دنیا از سوی ستاد توسعه فناوری نانو برای سال 1398 خبر داد و با اشاره به رشد دو برابری فروش محصولات نانویی اظهار امیدواری کرد که با تخصیص بودجه مورد درخواست ستاد نانو به این مهم دست یابد.
برنامه ستاد نانو برای راه اندازی پایگاه های صادراتی
علوی همچنین با بیان این که حجم سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در سال 1395 در حوزه نانو 20 میلیارد تومان بوده است افزود: این درحالی است که 22 میلیارد تومان نیز در سال 1395 مالیات مستقیم و ارزش افزوده شرکت های نانویی بوده و بالغ بر 6 هزار نفر مشاغل صنعتی به واسطه نانو ایجاد شده و بیش از 9 هزار و 700 نفر اشتغال در صنعت، شبکه آزمایشگاهی و دانشگاه ها ایجاد شده است.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه تاکنون یک دفتر بعنوان پایگاه صادراتی محصولات نانو در کشور چین راه اندازی شده است از برنامه ریزی این ستاد برای راه اندازی سه دفتر در کشورهای اندونزی، عراق و عمان با توجه به هدف گذاری کسب دو درصد از بازار نانو تا 1404 خبرداد.
وی همچنین از قرارداد 10 شرکت دانش بنیان ایرانی در حوزه نانو با کشور عمان برای ایجاد شهر فناوری در این کشور به ارزش 750 میلیون دلار خبر داد و گفت: کارهای اجرایی این قرارداد آغاز شده است.
تمرکز سند 10 ساله دوم ستاد نانو تبدیل دانش به فناوری و تجاری سازی
علوی همچنین با بیان اینکه، حوزه نانو در بخش تولیدات علمی و مقالات در حال حاضر رتبه چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است در عین حال گفت: البته هدف گذاری مان برای سال 1404 خیلی بالا نیست و بیشتر تثبیت همین جایگاه است چراکه در سند 10 ساله دوم ستاد نانو تمرکز بیشتر بر روی تجاری سازی و تبدیل دانش ایجاد شده در دانشگاه ها به فناوری در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید براینکه، حمایت ستاد توسعه فناوری نانو از مقالات و پایان نامه ها در پنج سال اخیر هیچ افزایشی نداشته و ثابت بوده است افزود: این به دلیل آن است که بیشتر می خواهیم حمایت به سمت صنعت و تولید پتنت هدایت شود.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در ادامه تصریح کرد: به صورت تجمعی این ستاد تا سال 95 تعداد 197 پتنت ثبت کرده است که نشان می دهد فعالیت های نانویی به تدریج شکل تجاری به خود می گیرد.
علوی با اشاره به اینکه، جایگاه ایران در حوزه ثبت اختراعات نانو در دنیا هم اکنون 39 است اظهارکرد: انتظار داریم که تا سال 1404 به رتبه پانزدهم دنیا ارتقا یابیم.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com