× اگر علاقه‌مند به تولید محتوا هستید به مدیراینفو بپیوندید.
0  |  0

افتتاح نخستین مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا

افتتاح نخستین مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا

با بروز بحرانهای مالی در عرصه انواع تجارتهای سنتی، امروزه قسمت اعظمی از گردش مالی در اقتصاد کشورهای پیشرفته جهان با تمرکز بر ارزش‌افزوده حاصل از تحقیقات مختلف حاصل می‌شود؛ به‌طور معمول این مسیر توسط شهرکهای تحقیقاتی، پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری مدیریت می‌شود.
مجتبی برجسته؛ معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به ظرفیتهای بزرگ اقتصادی کشور در حوزه صنایع دریایی و عدم توجه جدی به این عرصه و همچنین نو بودن این عرصه اقتصادی برای ایجاد استارتاپهای مختلف گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به‌عنوان طلایه‌دار علوم مهندسی در ایران و همچنین تأسیس اولین دانشکده دریایی در کشور، تصمیم به تأسیس مرکزی برای حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه صنایع دریایی کرد؛ این مرکز که بانام مرکز نوآوری دریایی امیرکبیر شناخته می‌شود تلاشی برای دستیابی به نسل سوم مراکز رشد در حوزه صنایع دریایی است.
وی افزود: با توجه به نوع فعالیت این مرکز و لزوم نزدیکی این مراکز به بازارهای هدف، تصمیم گرفته شد که این مرکز در بزرگترین بازار صنایع دریایی کشور و در یک مرکز آکادمیک تأسیس شود؛ به این ترتیب این مرکز در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأسیس شد.
او خاطر‌نشان کرد: برای این منظور دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایتهای مالی و صنعتی فراوانی اختصاص داده است؛ با توجه به اهمیت موضوع، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین دیگر ارگانهای دریایی کشور حمایتهای بسیار ارزشمندی از تأسیس این مرکز کرده‌اند.
برجسته گفت: برای افزایش حداکثری تأثیر این مرکز در سطح منطقه، مذاکرات مختلفی با تمامی صنایع دریایی منطقه‌ای شامل صنایع کشتی‌سازی، صنایع شیلات، مناطق آزاد تجاری قشم و کیش، سازمان بنادر و دریانوردی، تأسیسات دریایی و … مذاکرات مختلفی صورت گرفته است؛ همچنین گفتگوهای متعددی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی علاقه‌مند به فعالیت در عرصه دریایی نیز به‌منظور جذب سرمایه‌ اولیه صورت گرفته است که برخی از آنها نیز به نتیجه رسیده است.
معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به چشم‌انداز این مرکز در سالهای آتی و تبدیل آن به قطب حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه دریایی در کشور ابراز کرد: علاوه بر گفت‌وگو با دانشگاه‌های دریایی کشور، هم‌اکنون مذاکرات بین‌المللی بسیار خوبی برای همکاریهای بین‌المللی بین این مرکز و دانشگاه‌های برتر دریایی دنیا صورت گرفته است که برخی از آنها وارد برنامه اجرایی نیز شده‌اند.
وی افزود: در فاز اول توسعه‌ای این مرکز هشت تیم در حوزه پیش رشد، 10 تیم در سطح رشد و سه تیم فناوری می‌توانند در این مرکز مستقر شوند؛ حوزه فعالیت این گروه‌ها در عرصه‌های مختلفی همچون صنایع دریایی تفریحی، تجاری، طراحی و ساخت تجهیزات شناورها، ساخت تجهیزات نوین صنایع شیلات و شناورهای خدماتی کوچک است.
برجسته ابراز کرد: برخلاف تصور قبلی، هم‌اکنون تمام ظرفیت این مرکز تکمیل و عضویت متقاضیان جدید به‌صورت غیرمستقر است؛ با توجه به ایجاد امکان استفاده تیمهای مستقر در کل کشور از امکانات و حمایتهای این مرکز، قابلیت عضویت مجازی تیمها نیز در این مرکز بر اساس آیین‌نامه ارزیابی مشخصی نیز فراهم شده است.
این مرکز با حضور مدیران صنایع دریایی کشور، مدیران ارشد استانی و صاحبان استارتاپهای دریایی به‌صورت رسمی در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح خواهد شد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری تسنیم
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com