× اگر علاقه‌مند به تولید محتوا هستید به مدیراینفو بپیوندید.
0  |  0

فضای کسب و کار وسیع، پیش‌روی فعالان حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی

فضای کسب و کار وسیع، پیش‌روی فعالان حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی گفت: فضای کسب و کار وسیعی برای بازیگران حوزه انرژی وجود دارد و در حوزه های مختلف همچون صنعت، کشاورزی و خدمات می توانند کسب و کار خود را توسعه دهند.
سیروس وطنخواه مقدم در نشست مشترک شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی با تاکید بر این نکته که اهمیت بحث بهینه سازی انرژی بر هیچ فردی پوشیده نیست اظهار کرد: بر این اساس در اسناد بالا دستی، قوانین و سیاست ها توجه ویژه ای به این حوزه شده است. همچنین بحث بهره وری انرژی در سند راهبردی انرژی کشور به عنوان یکی از چالش های اصلی مطرح است. اما علی رغم تمام این سیاست و توجهات وضعیت کشور در حوزه مصرف انرژی مناسب نیست.
وطنخواه ادامه داد: حوزه مصرف انرژی حوزه ای تک بعدی نیست و باید به موارد مختلف همچون سیاست ها در این حوزه، اقتصاد انرژی، توسعه فناوری ها و ارائه خدمات مرتبط در کشور، توسعه بازار نیز توجه کرد مواردی که با یکدیگر مرتبط هستند و تاثیرپذیری از یکدیگر دارند. البته حکمرانی و پیاده سازی تمام این موارد به سادگی امکان پذیر نیست از سویی این سختی نباید مانع انجام درست وظایف شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی با بیان اینکه جامعه باید با توجه به تمام ابعاد مختلف این بحث بر مشکلات غلبه کند گفت: در غیر این صورت داشته هایمان را نیز از دست خواهیم داد و احتمال می رود در آینده شاهد این مسئله باشیم که در برخی حوزه های صادرات حرفی برای گفتن نداریم.
توسعه ارتباط شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی
وی همچنین بیان کرد: بیش از 30 درصد از مصرف انرژی کشور در بخش خانگی است، که با ارائه راهکارهای مناسب توسط شرکت‌ها، می‌توان میزان این مصرف را کاهش داد. البته نباید تنها دولت را مسئول این مسئله بدانیم دولت تنها بازیگر در این بحث نیست بلکه همه افراد باید همکاری برای حل مشکلات این حوزه را داشته باشند. مصرف بالای انرژی در کشور سیگنال های منفی را ارسال می کند اما از سویی فضای کسب و کار وسیعی برای بازیگران حوزه انرژی وجود دارد و در حوزه های مختلف همچون صنعت، کشاورزی و خدمات می توانند کسب و کار خود را توسعه دهند.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در ادامه گفت: باید به سمت استفاده از روش های صرفه جویی که مردم را نیز دخیل با این جریانات کنیم حرکت داشته باشیم. انجمن های علمی و شرکت های خصوصی از بازیگران اصلی در این حوزه هستند اما ترکیب شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی می تواند تاثیرگذاری برای حل مشکلات را افزایش دهد.
وطنخواه با اشاره به شکل گیری استارتاپ های حوزه انرژی ابراز کرد: اخیرا برخی محدودیت های دولتی با کمک استارتاپ ها حل شده است و با ادامه این حرکت می توان مشکلات حوزه انرژی را نیز کاهش دهیم. در واقع ورود راه حل ها و مدل‌های نوین و استارتاپ ها به حوزه انرژی، و نیز همکاری شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی حرکت میمونی است که می‌تواند تحول آفرین باشد.
حمایت از توسعه کسب و کارهای نوآور و فناور
به گفته وی، معاونت علمی و فناوری این تمایل را دارد که به شکل گیری این گونه کسب و کارهای نوآور و فناور کمک کند. این امر از مأموریت‌های ستاد انرژی است و به جد از آن حمایت می‌شود.
در ادامه این نشست امیر حسین میرآبادی دبیر نشست نیز هدف از برگزاری آن را شناسایی چالش های شرکت های دانش بنیان و ایجاد هم افزایی برای توسعه فعالیت در حوزه بهره وری انرژی دانست.
همچنین سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان نیز در این نشست توضیحاتی درباره نحوه ارزیابی شرکت ها و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ارائه داد. بیان حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی و سخنرانی حوری جعفری از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نیز از دیگر بخش های این نشست بود.
حمایت از شرکت های غیر دانش بنیان
در بخش بعدی محمود قصاع از مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی درباره حمایت های صندوق توضیحاتی را ارائه داد. به گفته وی، خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی منحصر به شرکت‌های دانش بنیان است. خدمات مختلفی نظیر تسهیلات، مشارکت اقتصادی، توانمندسازی، ضمانتنامه از طریق صندوق ارائه می شود. حوزه انرژی، یکی از حوزه های مطرح در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان بوده و شرکت های این حوزه، می‌توانند از خدمات صندوق بهره مند شوند. شرکت‌های غیر دانش بنیان هم از طریق صندوق های پژوهش و فناوری همکار صندوق نوآوری و شکوفایی، می توانند از خدمات مالی استفاده کنند.
در این نشست پنل تخصصی با موضوعات "معرفی فضای کسب و کار اسکوها"، بیان تجربه اجرای قراردادهای خدمات انرژی"، مسائل اجتماعی خدمات انرژی در کشور" و نقش معاونت علمی برای توسعه این کسب و کارها برگزار شد.
نشست مشترک شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی با اهدافی همچون هدف شناسایی زمینه های همکاری مشترک میان شرکت های دانش بنیان و خدمات انرژی و بررسی چالش ها و توسعه زمینه این همکاری ها توسط ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی برگزار شد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com