0  |  0

کارآفرینی یک زن با گلیم و فرش برای مقابله با نقشه های چینی و قلابی بازار

کارآفرینی یک زن با گلیم و فرش برای مقابله با نقشه های چینی و قلابی بازار

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اینجا دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایداراست و در کنارغرفه های بی شماردر سالن 11 رنگارنگی قالیچه ها و گلیم های دستباف بازدیدکنندگان را به سوی خود می کشاند.

فاطمه دوخانی، بانوی ایلامی مسئولیت غرفه را برعهده دارد؛ وی معتقد است که دست خالی از نمایشگاه بر نخواهد گشت.او می گوید: «منظورم از دست پر بودن تنها فروش محصولات نیست من در این دو سال تجربه هایی کسب کرده ام که در تمام عمرم نداشتم.»

منظورتان از تجربه هایی که در این دوسال کسب کرده اید چیست؟ بیشتر توضیح دهید ؟

همانطور که می دانید کارآفرینی هم کار و تلاش می خواهد، هم فکر و اندیشه و هم ایده . ضمن آنکه چشم امید بسیاری ازبانوان هم به کارآفرین هست ، برای آنکه می خواهند امرار معاش کنند . به هرحال مسئولیت سنگینی بر عهده داریم .من در شهرستان چندین دار قالی و بافنده داشتم که کار می کردیم ، 6 سال کارمان راکد شد و بازار را از دست دادیم . چشم بازکردیم دیدیم بازار را نقشه های قلابی چینی پرکرده است و دیگر کسی از ما فرش و گلیم نمی خرد. انگار سطح سلیقه مردم هم تغییر کرده بود . تا دو سال پیش که رییس جمهور به شهرمان آمد . خانم خلیل وند مشاور استاندار، موفق شدم خانم مولاوردی را ملاقات کنم و در همان سفر رییس جمهور 15 میلیون تومان وام بلاعوض از دولت گرفتم .

با این 15 میلیون تومان چه کردید ؟

همان کاری را که در گذشته انجام می دادم ، یک پنجم دارهای قالی ام را که از سال 69 راه اندازی کرده بودم و از سال 86 کم کم از بین رفت، دوباره راه اندازی کردم. 100 بافنده را دوباره بکار گرفتم و هم اکنون شرکت راه اندازی شد . تعاونی 569 چند منظوره حضرت زهرا (س) را مدیریت می کنم و بانوان بسیاری ازاین راه امرار معاش می کنم . من با آن 15 میلیون تومان نخ خریدم و در اختیار بافنده ها قراردادم و دوباره بافندگی آغاز شد .

درآمد بانوان ماهیانه است ؟

خیر ، تخته ای فرش می بافند و می فروشیم . اما مشکلات بسیاری حل شده و بانوان راحت تر امرار معاش می کنند با این کار هنرشان هم از بین نمی رود . حتی در این تعاونی برای بانوانی که نه بافندگی می دانند و نه دار قالی دارند ، سبزی تهیه می کنیم و آنها زحمت پاک کردن و خشک کردن آن را می کشند پیدا کردن مشتری برای سبزی ها و بازاریابی آن ها نیز در اختیارات تعاونی ماست .

پس منظورتان از کسب تجربه این بود و اینکه دست خالی برنخواهید گشت.

بله. خانم مولاوردی و دولت وقت به من اعتماد کرد و اعتماد ایشان اعتماد به نفس من را قوی تر کرد .من موفق و سربلند شدم و بانوان شهر من می توانند با تکیه بر اراده خود امرار معاش کنند. شاید دولت با این اقدام ازمهاجرت و آوارگی بسیاری از افراد کم درآمد جلوگیری کرده است و من نمونه ای ازبسیار افرادی هستم که امیدوارم به آنها هم نظری شده باشد و در گوشه ای دیگر کارگاهی و یا تعاونی دیگری راه اندازی شده باشد. خیلی چیزها یادگرفتم و می دانم که در این نمایشگاه هم همین اتفاق خواهد افتاد و حتما تعامل خوبی با بانوان خواهم داشت.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرآنلاین

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com