0  |  3

سه دليل اصلی شكست كسب و كارهای خانوادگی و نحوه‌ی اجتناب از آنها

سه دليل اصلی شكست كسب و كارهای خانوادگی و نحوه‌ی اجتناب از آنها

70 درصد كسب و كارهاي خانوادگي قبل از ورود به مرحله‌ي دوم شكست مي‌خورند يا فروخته مي‌شوند. يكي از بزرگ‌ترين دلايل اين شكست،‌ طلاق كسب و كار است. اين اصطلاح به طور محاوره‌اي براي توصيف جدايي بين مالكان يك كسب و كار به كار مي‌رود و ممكن است به اندازه‌ي طلاق معمولي، دردناك باشد. اين موضوع، به ويژه در مورد يك كسب و كار خانوادگي صدق مي‌كند. اين نوع كسب و كارها اغلب به خاطر طلاق كسب و كار شكست مي‌خورند و به پايان مي‌رسند، زيرا:

- خصومت خانوادگي بين اعضايي كه قدرت برابر دارند، اجتناب‌ناپذير است.

- اعضا، احساسات خود را كنترل نمي‌كنند.

- خانواده، داراي امكانات و توانايي‌هاي مناسب براي اداره‌ي مسائل پيچيده‌ي كسب و كار نيست.

خصومت خانوادگي:

خصومت خانوادگي، در هر خانواده‌اي وجود دارد. به عنوان مثال رقابت خواهر و برادر خيلي رايج است. فرزندان خانواده فكر مي‌كنند همه چيز تمام شده، ولي والدين آنها برعكس فكر مي‌كنند. اعضا نمي‌توانند غرور خود را كنترل كنند، به خصوص وقتي كه بعضي از آنها داراي مقام و قدرت برابر در اين كسب و كار باشند. تصميمات ضعيفي در كسب و كار گرفته مي‌شود و به نتايج ضعيف منجر مي‌گردد. نتايج ضعيف هم باعث شكست بالقوه ي كسب و كار شده و در طول زمان، منجر به طلاق كسب و كار مي‌گردد.

احساسات:

يك دليل رايج ديگر، احساسات است. با اينكه اصطلاحا مي‌گويند"اين فقط يك كسب و كار است"، ولي در يك كسب و كار خانوادگي، هرگز "فقط" كسب و كار محسوب نمي‌شود، بلكه همه چيز شخصي است. مثلا ممكن است كسي بگويد چرا فلاني بايد به اندازه‌ي من حقوق بگيرد، در حالي كه شخصيت من باعث اعتبار اين كسب و كار شده است؟ برخلاف محيط ساير كسب و كار‌هاي غيرخانوادگي، در اينجا وقتي يك مسئله‌ي مربوط به كسب و كار بين مالكان تقسيم مي‌شود، به يك مسئله‌ي شخصي تبديل مي‌گردد. اين امر به خصوص در زماني صادق است كه عضو جديدي وارد خانواده مي‌شود(مثلا عروس يا داماد).

مسائل پيچيده:

سومين دليل رايج شكست اين نوع كسب و كارها، نداشتن توانايي‌ها و امكانات مناسب براي مواجهه با مسائل پيچيده است. وقتي كسب و كارها رشد مي‌كنند با چالش‌هاي زيادي مثل مسائل مالي و قانوني روبرو مي‌شوند.  كسب و كارهاي خانگي معمولا با مالكاني آغاز مي‌شوند كه هيچ تخصصي در زمينه‌ي اين موضوعات پيچيده ندارند. اين مسائل همزمان با رشد كسب و كارها، برجسته‌تر مي‌شوند و اگر ناديده گرفته شوند، هر كدامشان مي‌توانند موجب تعطيلي كسب و كار گردند.

برگرفته از سايت bizjournals.com

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com