0  |  3

چگونه از ایده‌‌ای خلاقانه به محصولی نوآورانه برسیم؟

چگونه از ایده‌‌ای خلاقانه به محصولی نوآورانه برسیم؟

اکثر کارآفرینان ایده‌های زیادی دارند ولی تعداد کمی از آنها می‌توانند ایده‌شان را با موفقیت اجرا کنند. اجرای ایده همیشه امری کلیدی برای شروع کسب‌و‌کاری موفق است.

اگر این شانس را داشتید که ایده‌ی فوق‌العاده‌تان را پیدا کنید، کارهای زیر را برای تبدیل آن به محصول انجام دهید:

۱. ایده‌ی خود را اعتبارسنجی کنید:

این مرحله مهم‌ترین مرحله‌ی راه‌اندازی کسب‌و‌کار است. حتی قبل از اینکه فکر کنید چطور از آن ایده به محصول برسید، به امکان‌پذیری آن فکر کنید. ایده‌ی شما چقدر منحصر به فرد است؟ آیا چالشی واقعی را حل می‌کند؟ آیا ایده‌ی جذاب‌تان واقعا همان طور که انتظارش را دارید اجرا خواهد شد؟ قبل از اینکه خیلی هیجان‌زده شوید و زمان و منابع خود را روی هر ایده‌ای سرمایه‌گذاری کنید، ببینید آیا نیاز واقعی برای این ایده وجود دارد؟

برای این کار، ایده‌ی خود را با مردم در میان بگذارید و بازخورد آنها را جویا شوید، به بازخوردهای دوستان و خانواده بسنده نکنید، آنها به احتمال زیاد ایده‌ی شما را شگفت‌انگیزترین ایده توصیف خواهند کرد.

در عوض افرادی را بیابید که با شما صادق هستند و کاستی‌ها و نقص‌های ایده‌تان را می‌گویند. می‌توانید صفحه وب ساده‌‌ای ایجاد کنید و از مردم بخواهید وارد آن سایت شوند. اگر تعداد قابل قبولی از افراد وارد سایت شدند می‌توانید در فرایند اعتبارسنجی به مرحله‌ی بعد بروید.

  « کسب‌و‌کارهای موفق، به خاطر انتخاب افراد مناسب رشد می‌کنند. »  

۲.سعی کنید بفهمید برای محصول یا خدمت‌تان بازار واقعی وجود دارد یا خیر؟

فهمیدن این مسئله مهم است زیرا حتی اگر ایده‌ی خیلی خوبی هم داشته باشید، ممکن است بازارتان به اندازه‌ی کافی بزرگ نباشد. تحقیقات به شما نشان می‌دهد که ایده‌تان ارزش وقت گذاشتن دارد یا نه.

بنابراین از خود بپرسید:

آیا بازار موردنظر برای ایده‌‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ است و فرصت رشد دارید؟ فرصت رشد را دست کم نگیرید! بازار محصول‌تان را هم دست بالا نگیرید! هر کسب‌و‌کاری بالاخره رشد می‌کند. مهم است بدانید که بازار شما گروهی از مشتریانی هستند ‌که به طور بالقوه به محصول شما علاقه‌مند خواهند بود. فریب نخورید! فکر نکنید که همه‌ افراد می‌توانند کاربر یا خریدار بالقوه باشند.

۳.بهترین افرادی را که می‌توانید استخدام کنید.

در فرایند جذب نیرو به اولین کسی که برای استخدام به شما مراجعه می‌کند، اکتفا نکنید. روی افراد مناسبی تمرکز کنید که می‌توانند از عهده‌ی فرایند سریع ساخت یک محصول برآیند(کسب و کارهای موفق، به خاطر انتخاب افراد مناسب رشد می‌کنند).

از استخدام کارکنانی که باهوش‌تر از شما هستند نترسید. شما می‌خواهید این افراد در اطراف‌تان باشند. بنابراین نه تنها از استعداد و مهارت آنها می‌توانید استفاده کنید بلکه می‌توانید با استفاده از شخصیت و ویژگی‌های آنها  فرهنگ خوبی در شرکت‌تان ایجاد کنید. این نکته خیلی مهم است! افرادی که هنگام کار کردن اشتیاق و انگیزه کافی ندارند، به‌راحتی می‌توانند سرعت‌ کارتان را کند و دیدگاه‌تان را تحریف کنند.  اولین کارکنان، فرهنگ استارتاپ شما را ایجاد خواهند کرد. به دنبال افرادی باشید که باهوش، با استعداد، مشتاق، دارای پشتکار و دارای توانایی حل مسائل باشند. در استارتاپ همه چیز به سرعت تغییر می‌کند، مطمئن شوید که افراد جدید برای اداره‌ی پویایی‌های کسب و کار نوپا، انعطاف‌پذیر هستند. 

از ایده تا اجرااز ایده تا راه اندازی کسب و کار

۴.هر چه سریع‌تر وارد بازار شوید.

بعد از تحقیق، نمونه‌سازی اولیه و تست، دیگر در راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود و گرفتن بازخورد تردید نکنید. اگر در مورد ایده‌تان متقاعد شده‌اید، تمام مراحل لازم برای اثبات اینکه نیاز واقعی به آن وجود دارد انجام داده‌اید، ایده‌تان را راه‌اندازی کرده و تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که باید محصولی کاربردی را روانه‌ی بازار کنید، نه محصولی کامل را. اکثر استارتاپ‌ها در حال یادگیری و بهبود خود بر اساس نحوه‌ی تعامل مشتریان و استفاده‌ی آنها از محصولات‌شان هستند. شما به بازخورد کاربر نیاز دارید. مشتریان‌تان می‌توانند به شما کمک کنند محصول در حال رشدتان را شکل دهید، بنابراین از فرصت استفاده کنید و از آنها یاد بگیرید. هر چه قدر سریع‌تر بتوانید از طریق بازخورد کاربران، مشکلات محصول‌تان را برطرف کنید، به همان اندازه محصول‌‌تان بهتر می‌تواند نیاز مخاطبین بیشتری را برآورده کند.

نمونه‌های موفق «ایده تا محصول»:

از ایده تا محصول (1)- نمونه ای از یک ایده موفق استارت آپی
از ایده تا محصول (2)- نمونه ای از یک ایده موفق استارت آپی
از ایده تا محصول (3) - پرینترهای سه بعدی خانگی
از ایده تا محصول (4) - دوربین پرنده
از ایده تا محصول (5) - تحقق رویاها با قالیچه پرنده
از ایده تا محصول (6) عینکی با امکانات پیشرفته
از ایده تا محصول (7) تمام کارت ها در یک کارت
از ایده تا محصول(8) نسل جدید کلاه‌های دوچرخه‌سواری

از ایده تا محصول (۹): نوآوری در دنیای فناوری با «روزنامه هوشمند»

مترجم: طاهره منیری شریف (کارشناس ارشد MBA)

برگرفته از سایت entrepreneur.com 

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com