0  |  0

آینده اقتصاد ایران در گرو فعالیت استارتاپ‌ها

آینده اقتصاد ایران در گرو فعالیت استارتاپ‌ها

حسام زندحسامی در برنامه تیتر امشب گفت: استارتاپ‌هایی که بزرگ می‌شوند اگر نتوانند سرمایه گذاری کنند، به سمت کسب و کار عادی پیش خواهند رفت و از استارتاپ بودن خارج می شوند.
او درباره کیفیت برگزاری نمایشگاه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک گفت: نمایشگاه امسال با کیفیت تر بود و خوب برگزار شد.
مدیرکل نوآوری و کسب و کارهای نوین ریاست جمهوری افزود: عده ای معتقدند اگر استارتاپ از منظر اشتغال نگاه شود ، درست نیست چون استارتاپ ها خیلی از شغل های سنتی را از بین می برند اما این استارتاپ ها 17 تا 27 شغل جدید اینترنتی را ایجاد می کنند که مربوط به عصر ارتباطات می شود.
او گفت: امسال 420 استارتاپ در الکامپ داشتیم اما در حال حاضر بیش از 4 هزار استارتاپ در کشور داریم که اگر به تعداد حداقلی یک صنعت ضرب شود متوجه می شویم که چه تعداد افرادی مشغول به کار هستند. نکته مهم این است که این ها سطح تحصیلات بالایی در دنیا دارند. مسلم این است که آینده اقتصاد ایران اگر قرار است حرکتی داشته باشد به فعالیت استارتاپ ها بستگی دارد.
مدیرکل نوآوری و کسب و کارهای نوین ریاست جمهوری درباره آسیب شناسایی در توسعه فناوری گفت: ما در معاونت علمی اکوسیتم این حوزه را شناسایی کردیم و چالش های استارتاپ ها که بسیار است شناسایی شده و به مجلس ارائه شده تا قانون شود. برای بروز شدن قانون ها و بروز شدن فضای کسب و کارهای اینترنتی شورای گفتگو تشکیل شده که موارد اصلاحی را به مجلس می برند تا تصویب شود.
حسام زندحسامی افزود: بسیاری از استارتاپ های ما به سودآوری نرسیده است و امنیت در این حوزه مهم است و مردم نیز انتظار دارند این شفافیت در امنیت اتفاق بیفتد. نهادسازی در این حوزه بسیار مهم است تا اطمینان لازم را به مردم بدهد. وقتی درباره اشتغالزایی در این حوزه صحبت می شود نیاز به سرمایه گذاری بالا در این بخش دارد.
او در ادامه گفت: خیلی از استارتاپ ها سود آور هستند اما زمانیکه به عنوان نهاد مولد سرمایه گذاری می کند در مرحله کسب درآمد به سود دهی نمی رسند. بنابراین صندوق های خطرپذیر نیاز به حمایت دولت دارند. ما نیاز به نهادی داریم که قانون را تسهیل کند بنابراین با برنامه ریزی مناسب می‌توان به نوآوری لازم رسید. برنامه مرکز نوآوری در نزدیک به 70 نقطه کشور اتفاق افتاده و در حال شکل گیری است. نهاد قانون گذاری باید نهاد پویایی باشد تا چالش ها را لحظه ای برطرف کند.
حسامی زند افزود: فرهنگ سازی در این زمینه فناوری‌های نوین مهم است و شرکت های بزرگ در شکل گیری کسب و کار جوانان تاثیر بالقوه ای خواهد داشت.
محمدباقر اثنی‌عشری رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در تیتر امشب گفت: الکامپ 24 امسال بزرگترین نمایشگاهی بود که با استقبال خوب علاقمندان برگزار شد.
او گفت: نمایشگاه الکامپ در 18 سالن برگزار شد و خوشبختانه عملکرد نمایشگاه امسال خوب بود. ولی در شرکت های سخت افزاری و اینترنتی به دلیل شرایط اقتصادی کاهش داشتیم اما در برخی نمایشگاه ها ارزیابی ها به دلیل دو برابر شدن حجم شرکت کنندگان استقبال خوبی داشتیم و روی هم رفته ارزیابی مثبت بود.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور: اتفاقی که افتاده این است که بخش‌های جدیدی را اضافه کرده‌ایم. الکام گیمز را داریم که سال پیش جداگانه اما امسال در خود نمایشگاه برگزار می‌شود. در مورد الکام گیم، نگاه ما به کسب‌وکار است و مفهوم بازی‌سازی در ایران. وارد محتوای گیم نمی‌شویم چون وظیفه و کار ما نیست. الکام ترندز موضوع دیگریست که به آن پرداخته‌ایم؛ بخشی که به تکنولوژی‌های آینده‌نگر مانند بلاکچین، IoT، هوش مصنوعی و رایانش ابری می‌پردازد. سال پیش هم این بخش را داشتیم و امسال کمی مفصل‌تر خواهد بود اما در نهایت هنوز به آن نقطه‌ای که فکرش را می‌کنیم نرسیده است. از حالا مشغول برنامه ریزی برای سال بعد هستیم تا ترندز به یکی از رویدادهای اصلی نمایشگاه تبدیل شود. در دولت هوشمند هم امسال با توجه به فرایندهای موجود، دولتی‌ها حضور مفصلی داشته‌اند. از سوی دیگر الکام تاکز برای اولین بار اضافه شده است. فضایی در ۴ سالن پیش بینی شده که آدم‌های صاحب ایده، می‌توانند با مخاطبین خود به شکل مستقیم صحبت کنند.
او افزود: شعار امسال الکامپ پیش به سوی اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی بود. استارتاپ ها یا کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت یک تحول هستند. در حمل ونقل وقتی به یک فعالیت و شغل اینترنتی تبدیل می شود یا حتی در سرویس های توزیع غذا موجب خلق کسب و کار بسیاری شده است. این کار در مورد همه چیز می تواند وجود داشته باشد. هر شخصی می تواند با هر ایده ای محصولی تولید کند و در بستر اینترنت کالای خود را عرضه کند حتی دریافت وجه نیز به صورت اینترنتی است.
محمدباقر اثنی‌عشری درباره ویژگی استارتاپ ها گفت: استارتاپ ها چهار ویژگی دارند: استارتاپ ها ثروت آفرین هستند، اشتغال زا هستند، شفافیت به همراه دارند و برای مردم رفاه می آورند. ما آمار کاملی درباره کسب و کارهای اینترنتی نداریم اما بر اساس گزارش هایی که ارائه شده به ازای هر شغلی که حذف می شود دو و نیم شغل ایجاد می شود. شما می توانید در هر گوشه از کشور با یک گوشی موبایل می توانید کسب و کار محلی و غیره راه اندازی کنید.
او در ادامه افزود: با افزایش پهنای باند اینترنت کسب و کارهای اینترنتی افزایش یافت و این کسب و کارها تنها در بخش خصوصی ایجاد شد. ماباید بتوانیم1700خدمت دولتی را در بستر اینترنتی داشته باشیم. مساله مالیات و بیمه در این بخش از فعالیت ها برای استارتاپ ها هنوز مشخص نیست. برخی قانون ها با کسب و کارهای بروز اینترنتی هماهنگی ندارد. پیش نویس قانونی درباره کسب و کارهای نوپا تهیه شده که موضوع بیمه و مالیات را نیز دربر می گیرد، این پیش نویس به مجلس ارائه شده و منتظر تصویب هستیم.
اثنی عشری گفت: آی سی تی یک نهاد فرابخشی است که بانک مرکزی، وزارت بهداشت، و وزارت فرهنگ باید نظر بدهند که در نهایت باید مجوز لازم از قوه قضائیه گرفته شود پس اگر ما بتوانیم امنیت خاطر لازم را به سرمایه گذران بدهیم و به این نتیجه برسیم که اقتصاد دیجیتال می تواند به ما در همه زمینه ها کمک کند کسب و کار ها نتیجه بخش خواهد بود.
او افزود: بعد از الکامپ سعی در جذب کسب و کارهای نوپا داریم و سعی داریم در مسائل بیمه و مالیات از این کسب و کارها حمایت کنیم تا ایده آنها به یک کسب و کار عادی تبدیل شود.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: شبکه خبر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com