0  |  0

نخستین Fund of funds بازار سرمایه در فرابورس ایران

نخستین Fund of funds بازار سرمایه در فرابورس ایران

معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران از تصویب امیدنامه و اساسنامه صندوق Fund of funds در هیات‌مدیره سازمان بورس خبر داد و اعلام کرد: نخستین درخواست راه‌اندازی این نوع از صندوق‌ها در فرابورس مطرح شده و بر این اساس شاهد تشکیل نخستین Fund of funds بازار سرمایه که در واحدهای سایر صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، در فرابورس خواهیم بود.
سید مهدی علم‌الهدی که در پنل «بقای استارت‌آپ‌ها در قحطی سرمایه» در آخرین روز از نمایشگاه الکامپ سخن می‌گفت، در خصوص این صندوق‌ها بیان کرد: Fund of funds به صورت مشارکت محدود (Limited Partnership) و نه برای مدیریت در واحدهای سایر صندوق‌ها، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند و درخواستی نیز که به فرابورس برای راه‌اندازی این صندوق ارائه شده به منظور سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه است.
وی با بیان اینکه نتیجه بررسی‌های متقاضی این صندوق در قالب یک اساسنامه و امیدنامه پیشنهادی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد، ادامه داد: پس از مطالعات کمیته تدوین و مقررات سازمان بورس، امیدنامه و اساسنامه این صندوق برای طرح در هیات‌مدیره سازمان ارجاع شد و سوم مردادماه جاری به تصویب رسید.
به گفته علم‌الهدی پس از تصویب تغییرات نهایی در اساسنامه و امیدنامه این صندوق، نسخه نهایی آن به ارکان بازار سرمایه ابلاغ خواهد شد و با توجه به اینکه نخستین درخواست تاسیس Fund of Funds توسط فرابورس ایران مطرح شده، این صندوق برای اولین بار در فرابورس تشکیل خواهد شد.
وی در بخش دیگری از این پنل، مراحل تامین مالی نوآوری از طریق ظرفیت‌های فرابورس ایران را به این ترتیب تشریح کرد که اگر ایده، تکنولوژی، اختراع، طرح صنعتی و ... قابل ثبت باشد و در فهرست عرضه‌های بازار دارایی فکری فرابورس قرار گیرد، امکان تامین مالی آن از این طریق این بازار فراهم است و نوع تامین مالی آن نیز بستگی به مذاکراتی که صورت می‌گیرد، دارد.
علم‌الهدی همچنین تامین مالی در فرابورس ایران را برای کسب‌و‌کارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها اگر در ابتدای مسیر فعالیت هستند، استفاده از ظرفیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه عنوان کرد و ادامه داد: همچنین برای تامین مالی ایده‌ها و نوآوری‌ها، دستورالعمل تامین مالی جمعی نیز پیش‌بینی شده که به تصویب سازمان بورس رسیده است.
معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران با بیان اینکه با بزرگ‌تر شدن استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان این دسته از شرکت‌ها می‌توانند در تابلو دانش‌بنیان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز پذیرش شوند و فرایند تامین مالی را از طریق این بازار دنبال کنند، توضیح داد: پیش‌نیاز اصلی برای پذیرش این دسته از شرکت‌ها در بازار SME رعایت شفافیت در ارائه صورت‌های مالی و اصول حاکمیت شرکتی است، بنابراین به استارت‌آپ‌ها و به طور کلی شرکت‌های نوآوری که قصد حضور در بازار بورس را دارند می‌گویم از همان ابتدا برای رعایت دو اصل مهم شفافیت و حاکمیت شرکتی، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: سنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com