0  |  2

محیط، منبع فرصت های جدید کسب و کار

محیط، منبع فرصت های جدید کسب و کار

تحقیقات نشان می دهد که بوجود آمدن کارآفرینان و نوآوری هیچ کدام تصادفی نیست بلکه نتیجه تفاوت در محیطهای کشورهاست. یک شخص یا شرکت نوآور کمتر از کشور یا شرکت هایی که ان شخص یا شرکت در آن قرار گرفته پیش بینی پذیر هستند. کتاب های انگیزشی که افراد را برای دست به عمل زدن تشویق می کنند بسیارند. بیشتر این کتاب ها می گویند که بزرگترین مانع در مقابل موفقیت خود ما هستیم. مشکل بتوان قبول کرد که بیشتر عوامل خارج از کنترل ما باشند. زندگی نامه های کارآفرینان موفقی که بر مهارت، انگیزه و پیش بینی های خودشان تأکید می کنند، این طرز فکر را تقویت می کنند اما گاهاً مجبوریم یک قدم به عقب بازگشته و نگاهی به کلیت مسئله بیندازیم، حقیقت آن است که سرنوشت بسیاری از کسب و کارهای انتفاعی را محیط تعیین می کند. اگر می خواهید به موفقیت برسید باید توانایی درک محیط و شگردهای فعالیت در آن محیط را کسب کنبد.

  «هنگامی که یک کارآفرین موفق را مشاهده می کنید باید این سوال را از خودتان بپرسید که زمانیکه آنها کسب و کارشان را راه انداختند چه اتفاقاتی در محیط درحال رخ دادن بوده. به جای اینکه بپرسید کدام خصوصیات شخصیتی باعث شد که هنری فورد به چنان موفقیتی برسد باید بپرسید که در آن زمان چه اتفاقاتی در ایالات متحده در حال رخ دادن بود که سبب شد او به موفقیت برسد.»  

چرا بسیاری از کارآفرینان بزرگ آمریکایی در همان دوره به موفقیت رسیدند. کارنگی، فورد و ادیسون در یک دوره ظهور کردند چون هر سه سواربر یک موج بودند. دوره آنها، دوره رشد فزاینده تقاضا در اقتصاد ایالات متحده بود که امکان انتخاب تکنیک های تولید انبوه را بصورت مؤثر فراهم می کرد. هیچ کشوری در آن دوره چنان محیطی را در اختیار کارآفرینان قرار نمی داد. مدت ها پیش مشخص گردید که ایجاد کسب و کارها در دوره های زمانی و مکانی خاص متمرکز گردیده است.در دیدگاه قراردادی در رایطه با خلاقیت این افراد با استعداد هستند که روی مسئله ای اندیشیده و ایده و دیدگاه های خلاقانه ارائه می کنند. محیط در این میان نقش کوچکی ایفا می کند. با این حال پروفسور جاناتان این مسئله را قبول ندارد. وی در کتاب خود با عنوان ماهیت توسعه خلاق در این باره بحث می نماید که خلاقیت از ارتباط با محیط حاصل می گردد. خلاقیت حاصل تجربه ها و اجزایی است که افراد در محیط با آنها برخورد می کنند. پورتر در کتابش با عنوان مزیت رقابتی ملت ها بیان می کند که محیط در تعیین نوع کسب و کارهای ایجاد شده نقش حیاتی دارد.البته بخت و اقبال نیز می تواند در این میان نقش داشته باشد. گاهی کارآفرین ایده را به صورت غیرمنتظره بدست می آورد اما این احتمال در مرحله نوآوری بیشتر است. زمانیکه نوبت به تجاری سازی نوآوری می رسد محیط نقش اساسی دارد.

تغییرات محیط و پنجره فرصت ها 

این مسئله که در هنگام تغییرات محیطی فرصت های بیشتری برای کارآفرینان فراهم می گردد مورد قبول همگان است. کارآفینان موفق این فرصت ها را شناسایی می کنند و برروی آنها کار می کنند. با این حال تمام افراد از این فرصت ها آگاه نیستند. افرادی که در موقعیت های مختلف زمانی و مکانی قرار دارند، به اطلاعات متفاوتی دسترسی دارند. فرصت ها به موقعیت ها وابسته اند واهمیت بودن در مکان مناسب و زمان مناسب را مورد تأکید قرار می دهند.

افرادی که از این تغییرات آگاهند و می توانند این تغییرات را پیش از رخ دادن پیش بینی کنند، از امتیاز بالاتری برخوردار هستند. این مسئله اهمیت جستجوی اطلاعات را که بسیاری از کارآفرینان انجام می دهند مورئ تأکید قرار می دهد.اطلاعات یک دارایی استراتژیک به شمار می رود و به صاحبان کسب و کارها این امکان را می دهد تا زودتر دست به کار شوند و قبل از دیگران از فرصت پیش آمده بهره برداری کنند. در اینجا زمان اهمیت زیادی داردچون پی بردن به اینکه فرصت ارزش دنبال کردن دارد و سپس گردآوری منابع برای دست یابی به آن، زمان می برد. پنجره فرصت همیشه گشوده نمی ماند و هنگامی که یکی به سمت فرصت هجوم می برد تا تغییر محیطی دیگری رخ می دهد، این پنجره بسته می شود.

 برگرفته از کتاب فرصت های کارآفرینی نوشته گرگ گلایدزدیل ترجمه محمود مرادی، انتشارات سازمان مدیریت صنعتی

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com