0  |  1

مخترعان برای ثبت بین المللی اختراعات خدمات ویژه دریافت می‌کنند

مخترعان برای ثبت بین المللی اختراعات خدمات ویژه دریافت می‌کنند

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دنیای امروز دستیابی به تکنولوژی‌های نو و اقتصاد دانش‌بنیان یکی از شاخص‌های توسعه و پیشرفت ملل محسوب می‌شود و برای ایجاد انگیزه در بین محققین و مخترعین و واحد های تحقیق و توسعه یکی از راهکارهای مفید، ایجاد نظام حمایتی در قالب اختراعات است. در واقع اختراعات جزئی از دارایی‌های فکری هستند که امروزه از سرمایه‌های اصلی هر کشور محسوب می‌شوند.

در این راستا حمایت مادی و معنوی از مخترعان و کمک به ثبت بین‌المللی اختراعات از جمله خدمات ویژه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سال‌های اخیر بوده است. از اواخر سال 85 برنامه‌ریزی برای ایجاد فرآیندها و تهیه شیوه نامه‌های اجرایی لازم در خصوص نحوه حمایت و کمک به ثبت بین‌المللی اختراعات محققان، پژوهشگران و مخترعان کشور با ایجاد کارگروه ثبت اختراعات متشکل از اساتید مطلع و صاحبنظر در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری آغاز شد و تا کنون 45 ثبت بین‌المللی اختراع با حمایت صندوق انجام شده است.

البته از مهمترین اقدامات کارگروه یادشده تدوین دستورالعمل حمایت از ثبت بین‌المللی اختراعات، تدوین فرآیند حمایت از ثبت بین‌المللی اختراعات و نیز تعیین اولویتهای مورد نظر صندوق در حمایت از ثبت اختراعات است.

مهدیه حسین‌زاده دبیر کارگروه ثبت اختراعات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره فرآیند ثبت بین‌المللی اختراع گفت: مطابق قوانین ثبت بین‌المللی، اختراع بایستی ظرف مدت 12 ماه از زمان ثبت اظهار نامه دراداره ثبت اختراعات کشورهای دیگر فایلینگ شود در غیر این صورت اختراع واجد ویژگی جدید بودن است.

وی اظهار کرد: بعد از بررسی نظرات داوران و در صورت تایید درخواست جستجو جهت جدید بودن اختراع آغاز می‌شود، اگر اختراع قابلیت ثبت داشت عقد قرارداد با مخترع و فایل کردن اختراع انجام شده و در نهایت بررسی ثبت بین‌المللی و ثبت آن در صورت پذیرش انجام می‌شود.

همچنین توجه به این نکته نیز ضروری است که از مزایای ثبت اختراع، عدم افشای نتایج با ارزش حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و یا پایان‌نامه‌های دانشجویی در قالب مقاله؛ و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی است.

در حال حاضر اولویت‌های مورد نظر صندوق در زمينه حمایت از ثبت بين‌المللي اختراعات شامل موارد زیراست:

برخورداری از قابلیت سرمایه‌گذاری و فروش، ایجاد زمینه برای توسعه اشتغال دانش بنیان، کمک به ایجاد و حفظ منافع اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور، برآورده کردن نیازهای حیاتی کشور، کمک به توسعه فناوریهای نوین و ثبت اختراعات ناشی از ایده‌های پرورش یافته در قالب طرحهای تحقیقاتی مورد حمایت صندوق.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com