1  |  1

معاونت علمی در مسیر استارت آپ‌ها ریل‌گذاری می‌کند

معاونت علمی در مسیر استارت آپ‌ها ریل‌گذاری می‌کند

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در اختتامیه رویداد «تله پرومواستارت اَپ ایوند» در راستای رشد شتاب‌دهنده‌ها در کشور گفت: اقتصاد دنیا همواره در حال سوق به سمت زیرساخت‌های دانش و فناوری است. شرکت‌های بزرگ دنیا هم امروزه در این حوزه فعال هستند. کشور ما نیز از این راه جدا نیست.
وی بیان کرد: زمانی شرکت‌های بزرگ ایران فولاد، مس و خودرو بود، اما امروزه آن شرکت‌ها بایگانی شده‌اند و شرکت‌های استارت اپی، دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های نانوفناوری، بیوتکنولوژی و غیره به رشد رسیده‌اند. حرکت جوانان موجب اثبات این حوزه شده و فضای کسب‌وکار در جامعه را متحول کرده است.
دلیری علت این امر را دارا بودن نیروی انسانی خوب در ایران دانست و افزود: اقبال از حوزه فناوری خوب بود و با برنامه‌ریزی دولت، جامعه سرمایه‌گذاری کشور پذیرفت که بستر مناسب برای تزریق منابع مالی، حوزه فناوری و دانش خواهد بود. به‌طوری‌که هرروز شاهد ایجاد شتاب‌دهنده توسط هولدینگ‌های بزرگ اقتصادی هستیم. نه تنها هلدینگ‌های خصولتی به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند، بلکه نهادهای پولی نیز به این راه سوق پیدا کرده‌اند.
وی در راستای سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه‌های استارت اپی و دانش‌بنیان گفت: در مرحله نوپایی باید شرکت‌های استارت اپی را با سرمایه‌گذاری خطرپذیر حمایت کرد نه وام‌دهی، چراکه وام دادن به آنها خیانت است. سرمایه حمایتی با استفاده از این روش از این شرکت‌های نوپا نیز کم نیست، فقط نیاز به فهم و توجیه منابع دارد.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اقدامات معاونت علمی در این حوزه را در قدم نخست راه‌اندازی سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه عنوان کرد و افزود: تا امروز حدود ۱۵ صندوق در این حوزه راه‌اندازی شده و به همین میزان نیز درخواست در نوبت داریم.
وی ادامه داد: علاوه بر قدم گذاشتن در این حوزه، مدل آن را نیز باید به خوبی از نمونه‌های موفق دنیا الگوبرداری کرد. ضمن این‌که سرمایه‌گذاری خطرپذیر باید از طریق شرکت‌های خصوصی صورت گیرد نه دولتی. حتی شرکت‌های خصولتی نیز نباید مستقیم در این راه سرمایه‌گذاری کنند. لذا باید سرمایه خود را به این صندوق‌ها تزریق ‌کنند.
دلیری به فعالیت فرابورس در حوزه دانش‌بنیان و استارت اپی اشاره کرد و گفت: هرچند در بورس ایران قدم های خوبی برداشته شده، اما هنوز کمی سنتی است. بستر فناوری‌های روز دنیا باید بیشتر در این حوزه جای باز کند. در کمتر کشوری تابلو بورس ایده وجود دارد اما ایران آن را راه‌اندازی کرده است. بااین‌وجود برای سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری در این حوزه ساده نیست.
وی بیان کرد: در حال حاضر صندوق‌های جسورانه بورسی، صندوق‌های پژوهش فناوری، برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی، بانک‌ها و هولدینگ‌های بزرگ در مجموعه خود فعالیت های سرمایه گذاری خطرپذیر راه‌اندازی کرده‌اند. امیدواریم تا سال آینده بستر سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور گسترش یابد.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بیان کرد: معاونت علمی در مسیر شرکت‌های استارت اپی ریل‌گذاری می‌کند و آن‌ها را حمایت می‌کند تا زمین نخورند. در کنار آن بسترهای قانونی و حمایتی را فراهم می‌کند.
وی به جوانان فعال در حوزه استارت اپی ایران گفت: نترسید، حرکت کنید، هیچ مانعی موجب ترمز شما نخواهد شد. کاردانشی مانع ندارد. در این حوزه کشور ما دیگر امکان ترمز گرفتن ندارد. معاونت نیز نیز به‌عنوان حامی، سنگ‌ها را از سر راه شما برمیدارد.
دلیری با اشاره به این‌که معاونت علمی در نظر دارد تهران را به شهر فناوری و نوآوری تبدیل کند، گفت: اعتقاد داریم هر محله باید یک کارخانه نوآوری داشته باشد و همه مردم شهر روزانه با جوانان روبه‌رو شوند. چراکه جوانان باید برای آینده کشور تصمیم بگیرند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com