0  |  0

ایجاد مرکز تسهیلگری کسب و کار در استان البرز

ایجاد مرکز تسهیلگری کسب و کار در استان البرز

مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی البرز با اشاره به ایجاد مرکز تسهیلگری کسب و کار در استان گفت: این مرکز در پی آن است به مراجعه‌کنندگان کمک کند تا با کاهش تاثیرات موانع فردی و اجتماعی در به کار بردن توانایی خود و همچنین افزایش اعتماد به نفس و توانایی تصمیم‌گیری درست در ایجاد تغییر یا توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.
ابوالحسن قاسمپور گفت: در دهه‌های اخیر، نهادهای اقتصادی و سیاسی با شتاب فزاینده‌ای از تغییرات در جهان کسب و کار و جهان در هم تنیده ارتباطات و تعاملات و پیوندهای تأثیرگذار محیط بر شرایط دنیای کسب و کار مواجه و رودر رو شده‌اند.
قاسمپور ادامه داد: در واقع جهان کسب و کار همچون اکوسیستم شده است که در آن کسب و کارها به ناچار با عوامل محیطی مثل منابع انسانی، منابع اقتصاد، اجتماع، سیاست، فرهنگ، تعلیم و تربیت، قوانین و مقررات، جهان فیزیکی و طبیعی، ظهور بی کنترل تکنولوژی و نهادها و سازمان‌ها روابط متقابل دارند و بقای آنها تا حدود زیادی به هم وابسته است.
وی خاطرنشان کرد: تغییرات اجتماعی و اقتصادی، فرایندی پیچیده، نامنظم، ساختار نیافته و اغلب غیرقابل کنترل است و پذیرش تغییرات و تأثیر محیط بر فرآیند کسب و کار موجب تغییراتی در نگرش و مبانی فکری سیاستگذاران و ذی نفعان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای تسهیلگری در جهت بهبود کسب و کار همراه شده است که رویکرد قوانین و برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی نشان دهنده تغییراتی است که در ذهنیت سیاستگذاران روی داده است.
این مسئول افزود: از آنجایی که یکی از اهداف راهبردی برنامه‌های توسعه نظام جمهوری اسلامی تاکید بر بهبود محیط کسب و کار بوده و با تدوین قوانین و برنامه‌های عملیاتی تمام تلاش و همت خود را در این حوزه صرف می‌کند، مانند تصویب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، قانون رفع موانع تولید و تشکیل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که نماگر توجه به بهبود محیط کسب و کار هستند.
قاسمپور تاکید کرد: این تغییرات در واقع پاسخ به نیازها و خواسته‌های جدید برای موفقیت در این زمینه است.
وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر ساز و کارهایی نظیر شبکه‌سازی میان نهادهای دانشگاه و صنعت، توجه به دانش‌های میان رشته‌ای، تقویت همکاری بین مراکز علمی و تحقیقاتی با بخش‌های صنعتی، تحرک و جابجایی اندیشمندان بین دانشگاه و صنعت، تضمین حقوق مالکیت فکری، حمایت از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، ایجاد مراکز تجاری‌سازی فناوری، ایجاد پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری، تقویت شرکت‌های کوچک و متوسط، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در نوسازی کسب و کار و برگزاری استارتاپ و رویدادهای کارآفرینانه، نماگر توجه به نوسازی، علم و صنعت و تعامل و ارتباط میان آنها هستند.
لزوم همکاری جدی اتاق بازرگانی البرز
مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی البرز خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی یکی از مهمترین نهادهایی است که به تغییرات و شرایط به وجود آمده با گستره ذینفعان اثرپذیر و اثرگذار است؛ بنابراین اتاق بازرگانی البرز با توجه به رسالت و ماموریت خود برای کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی استان البرز و تسهیل در بهبود شرایط کسب و کار به ایجاد مرکز خدمات تسهیلگری بهبود فضای کسب و کار، کارآفرینی و ارتباط بین سازمانی مبادرت کرده است.
این مسئول در خصوص اهمیت ایجاد دفتر تسهیلگری نیز یادآور شد: اگر قرار باشد کسی دارای ایده‌ای خلاقانه و طرحی نوآورانه برای ایجاد کسب و کار باشد یا در جهت توسعه و بهبود کسب و کار، نظر مشورتی و کارشناسی بخواهد یا اگر در معرض خسارت و عقب‌ماندگی از رقبا قرار بگیرد یا معترض قانون و فرآیند آن باشد یا اگر بخواهد از تجارب مدیریتی خبرگان بهره‌مند شود و یا قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد به کجا باید مراجعه کند؟
وی ادامه داد: در پی پاسخ به همین سوالات اساسی است که اتاق بازرگانی البرز به منظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصاد و جلوگیری از اتلاف سرمایه انسانی و منابع مالی، با پذیرش مسئولیت اجتماعی در جهت تسهیل فرآیند بهبود محیط کسب و کار و توانمندسازی ذینفعان، با ایجاد ساختاری غیرانتفاعی برای مشورت، به همیاری سوال کنندگان بشتابد.
قاسمپور تصریح کرد: اتاق بازرگانی آگاهانه می‌داند که فرآیند این رویکرد اجتماعی، اقتصادی و توسعه‌ای پیچیده است و فراتر از مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها و مراکز توانمندسازی و دفاتر مشاوره‌ای است؛ در حقیقت نقشه راهی است با پنجره باز برای پاسخ به سوالات در حوزه ایده، ایجاد، توسعه، بهبود کسب و کار و در واقع کمک و همیاری است برای همه کسانی که در پی پاسخ به مسائل دنیای کسب و کار خویشند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز در واقع کانونی است که تمام شبکه‌های سازمان‌های موثر در کسب و کار و کارشناسان، مشاوران، خبرگان، صاحبان اندیشه اقتصادی، اجتماعی و حقوقی را در یک محیط تجمیع می‌کند و با ارائه خدمات مشاوره‌ای و توانمندسازی، رسیدن به هدف را برای سوال داران تسهیل می‌کند.
مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی البرز ادامه داد: اتاق بازرگانی البرز در تاسیس مرکز تسهیلگری همانند یک پزشک عمومی حوزه کسب و کار را در دستور کار قرار داده است تا بتواند با ایجاد این مرجع و کانال ارتباطی، به نیازها و تقاضای متقاضیان ورود به دنیای کسب و کار و توسعه کارآفرینی را با استفاده از ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب‌تر و کمک به رشد و توسعه کسب و کار موجود، با ارائه مشاوره علمی و عملی و راهنمایی‌های لازم یاری کند.
وی افزود: مهمترین مزیت و بالندگی این مرکز، برخورداری از گردهم آمدن صاحبان خرد و خبرگان شریفی است که در در گرو خیراندیشی برای خدمت به هم نوعان را دارند که در کنار هم برای بهبود و توسعه فکر می‌کنند و به یاری دیگران می‌شتابند؛ رسالت این مرکز تنها یک ماموریت سازمانی نیست بلکه یک رسالت اجتماعی و انسانی است به همین خاطر این مرکز فراسازمانی و فرامنطقه‌ای، پلی میان فرهنگ و تمدن و پیوند میان عاطفه اخلاقی و جامعه تجاری است.
قاسپور ادامه داد: اتاق بازرگانی با توانایی و اختیارات مداخله‌گرانه در بهبود مستمر محیط کسب و کار، طرح کارشناسی موضوعات در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، همکاری در اجرای قانون رفع موانع تولید، در اختیار داشتن مرکز داوری و امور حقوقی، عضویت در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی و مدیریت دبیرخانه ماده ۷۶، مزیت خوبی برای تصدی این امر خطیر دارد.
وی در خصوص کارکردهای مشورتی این مرکز اعلام کرد: از جمله این کارکردها می‌توان به ارائه مشاوره‌های امور بانکی، سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، حقوقی، تامین اجتماعی، مالیات، بازرگانی خارجی و قوانین و مقررات جاری کشور، بازاریابی کالاهای صادراتی و قانون و روابط کار اشاره کرد.
قاسپور افزود: علاوه بر اینها، از جمله سایر دستاوردها و توانمندی‌های این مرکز می‌توان به همراه داشتن واحد امور تشکل‌ها با حضور انجمن‌های همگن، سازماندهی نمایشگاه ویژه کالا و خدمات، فضای فیزیکی مناسب و امکانات لازم، در اختیار داشتن مرکز آموزش کاربردی در رشته‌های مختلف بازرگانی، صنعتی، معدنی و خدماتی، دایر بودن دفتر ارتباط و تعامل صنعت و دانشگاه و انعقاد بیش از ۲۰ تفاهم همکاری با سازمان‌های اجرایی، علمی و بخش خصوصی اشاره کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مرکز خدمات تسهیلگری که با وظیفه توانمندسازی و یاریگری برای حوزه کسب و کار از ایده تا عمل تاسیس شده است، تعهد دارد با بهره‌مندی از نخبگان و پیشکسوتان و صاحبان تجربه و دانش برای هدایت و حمایت از متقاضیان حوزه کسب و کار به توانمندسازی آنها بپردازد؛ این مرکز در پی آن است به مراجعه‌کنندگان کمک کند تا با کاهش تاثیرات موانع فردی و اجتماعی در به کار بردن توانایی خود و همچنین افزایش اعتماد به نفس و توانایی تصمیم گیری درست در ایجاد تغییر یا توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com