0  |  0

سهم اندک آذربایجان شرقی از شرکت‎های دانش‌بنیان

سهم اندک آذربایجان شرقی از شرکت‎های دانش‌بنیان

رئیس پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی از سهم ۲.۷ درصدی آذربایجان شرقی از نظر تعداد شرکت‎ دانش‌بنیان خبر داد و گفت: وضعیت خوبی از نظر تعداد شرکت‎های دانش‌بنیان در استان نداریم. عبدالرضا واعظی هیر در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه اولین پارک علم و فناوری در دنیا حدود ۷۰ سال قبل ایجاد شد، اظهار کرد: پارک‌های علم و فناوری در ایران نیز از حدود ۱۸ سال قبل و با هدف تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و تبدیل ایده به محصول راه‌اندازی شدند.
وی اضافه کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ رویکرد تکیه بر اقتصاد غیرنفتی، اقدام به ایجاد پارک‎های علم و فناوری کرد و این پارک‌ها محلی برای تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت و به خدمت گرفتن دانش در راه اقتصاد به شمار می‎آیند.
واعظی تاکید کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی جزو پارک‌های سطح یک کشور و دبیرخانه پارک‌های منطقه یک کشور شامل آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان، قزوین و گیلان و عضو انجمن بین‎المللی پارک‌های جهان است.
رئیس پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی با بیان این که وام‎هایی که دولت در گذشته در قالب وام‎های خود اشتغالی و زود بازده به فناوران می‌داد، تنها باعث می‎شد که عده‎ای جوان بیکار به جوانان بیکار و بدهکار تبدیل شوند، ادامه داد: ارائه تسهیلات اکنون با نظارت کارشناسان و مرحله به مرحله صورت می‎گیرد.
وی از وجود ۱۰۷ شرکت دانش‌بنیان در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ۴۵۰ شرکت فناور، تحت حمایت پارک علم و فناوری قرار دارند که از این تعداد، ۱۳۵ شرکت در پارک، مستقر بوده و ۱۸ مورد از آن‌ها دانش‌بنیان هستند، ۴۲ شرکت در مرحله عقد قرارداد قرار داشته و ۲۶۹ شرکت نیز از تحت حمایت پارک خارج و مستقل شده‌اند.
وی اضافه کرد: تعداد اختراعات پارک علم و فناوری استان از بدو تاسیس تا کنون، یک هزار و ۱۶۷ مورد، میزان فروش شرکت‎ها، ۱۲۱۶ میلیارد ریال و تعداد قرارداد با صنایع ۱۰۸ مورد و میزان اشتغال‌زایی مستقیم، ۳۷۱۶ نفر بوده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در ادامه از وجود هفت مرکز رشد در شهرستان‎های مراغه، مرند، میانه، بناب، منطقه آزاد ارس و مرکز تحقیقات کشاورزی سعیدآباد خبر داد و گفت: احداث مرکز رشد اهر، سراب و بستان آباد از برنامه‎های آینده پارک به شمار می‌آید، سه مرکز نوآوری نیز در شهرستان‎های اهر، ملکان و عجب شیر در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در پارک علم وفناوری استان، بیان کرد: گسترش ارتباط صنایع استان با پارک از جمله این اقدامات بوده و تلاش داریم تا دفاتر تحقیق و توسعه شرکت‎ها در پارک مستقر شوند.
وی از برگزاری نمایشگاه نیازها و چالش‌های صنایع استان توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: این نمایشگاه تا قبل از پایان سال و با هدف بازاریابی برای شرکت‎های فناور برگزار می‎شود.
واعظی اظهار کرد: اجرای ایده «هاب» در منطقه آزاد ارس از دیگر اهداف این مجموعه بوده و منطقه آزاد ارس به دلیل وجود پتانسیل‎های فراوان، می‌تواند محلی برای استقرار شرکت‎های فناور در منطقه و ارتباط آن‌ها با کشور با بازارهای جهانی، تولید و صادرات محصولات باشد، با توجه به نبود بوروکراسی‎های اداری و گمرکی، کار کردن در این منطقه به نفع شرکت‎ها خواهد بود.
وی، گسترش تعاملات بین‌المللی را از دیگر اقدامات پارک و علم و فناوری آذربایجان شرقی خواند و افزود: در همین راستا چند قرارداد همکاری با استانبول، اسپانیا، گرجستان و انستیتو آی تی آکادمی علوم آذربایجان داریم.
واعظی در بخش دیگری از سخنانش از افزایش بودجه پارک علم و فناوری استان در سال آینده خبر داد و گفت: در سال جاری، استان ما از این نظر، در رتبه بیست و دوم قرار داشت که این شایسته استان نبود و این بودجه در سال آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در ادامه با بیان این که در شرایط جنگ نابرابر، پارک‌های علم و فناوری، نقطه امیدی برای همه هستند، تاکید کرد: تنها شرکت‎هایی که در نوسانات ارزی اخیر، متزلزل نشدند، دانش‌بنیان‎ها بودند، این شرکت‎ها قابلیت تبدیل تهدید به فرصت را دارند.
وی در پایان با اشاره به برنامه‎های آینده پارک علم و فناوری استان، خاطرنشان کرد: برگزاری استارتاپ‎ ویکندهای عمومی و تخصصی، راه‌اندازی دپارتمان بازاریابی، انتقال پارک فناوری به مجاورت یکی از دانشگاه‎ها، تسهیل و چابک‌سازی صدور مجوز برای شرکت‎های دانش‌بنیان از جمله این برنامه‎ها هستند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com