0  |  0

تبدیل توسعه شرکت‌های خلاق به برنامه ملی

تبدیل توسعه شرکت‌های خلاق به برنامه ملی

سید محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی گفت: امروز شتاب‌دهنده تخصصی استارت آپ‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی نمونه موفق راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌ها در این حوزه است. در تلاش هستیم با راه‌اندازی مبادی ورودی همانند مرکز رشد و نوآوری، برخی از موضوعاتی که بر دوش حاکمیت است را به مراکزی همانند مراکز رشد و فناوری انتقال دهیم.
وی ادامه داد: به‌طور مثال در حوزه ارائه مجوز‌ها در حوزه‌های ۳ گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این امکان وجود دارد که کارگزاران فعالیت کنند به‌عنوان مبادی ورودی پذیرفته شوند. این موضوع هم فرایند مجوز دهی را کوتاه می‌کند و هم منجر به ایجاد سرمایه اجتماعی برای بخش خصوصی و نهاد‌های همانند مرکز رشد می‌شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی تأکید کرد: با توجه به اینکه به دلیل شرایط قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌های فعال در حوزه علوم اجتماعی و نیز فرهنگ و هنر هیچ‌گاه نتوانسته‌اند از این قانون بهره‌مند شوند، برنامه حمایت از شرکت‌های خلاق در معاونت علمی در نظر گرفته شده است که با شرکت‌های دانش‌بنیان چند تفاوت جدی دارد؛ از جمله اعتماد به کارگزاران در شرکت‌های دانش‌بنیان در این برنامه متفاوت است.
وی توضیح داد: در حال حاضر تعدادی از کارگزاران برای احراز صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه می‌کنند، اما برنامه حمایت از شرکت‌های خلاق رویکرد این است که ما مبادی مورد اعتماد داریم و هر شرکتی که از طرف مبادی معرفی شود بدون درنگ به‌عنوان شرکت خلاق پذیرفته می‌شود. این مبادی شامل شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌ها، تسهیل گران و رویداد‌هایی است که دارای سرمایه اجتماعی هستند.
سجادی نیری تأکید کرد: طبیعی است که شکل‌گیری شتاب‌دهنده‌ها در این عرصه می‌تواند به تقویت برنامه حمایت از شرکت‌های خلاق نیز کمک کند و امروز شاهد افتتاح اولین شتاب‌دهنده تخصصی استارت آپ‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی هستیم که می‌توانند به‌عنوان تسهیل گر و شرکت خلاق از مبدأ مجوزدهی به حوزه‌های گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی، مطرح باشد.
وی از فعالانی که در بخش‌های مختلف در حوزه شهری، گردشگری و غیره مسئولیت دارند درخواست همکاری کرد و افزود: ما نیز برای توسعه شرکت‌های خلاق کمک کرده و تلاش می‌کنیم توسعه این شرکت‌ها را تبدیل به یک برنامه ملی کنیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی با بیان این‌که بسیاری از نهاد‌ها در کشور هستند که به‌صورت جسته و گریخته در حال حمایت از کسب‌وکار‌ها هستند، گفت:، اما یک‌بار باید به‌صورت پنجره واحد این حمایت‌ها ارائه شود، زیرا نباید کسب‌وکار‌ها را معطل فرآیند‌های مجوز دهی در ارگان‌های مختلف کنیم؛ لذا باید دغدغه‌هایی که ما دولت‌مردان و نیز شهرداری‌ها داریم باید بین خودمان حل شود و کسب‌وکار‌ها با یک درگاه مواجه باشند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com