0  |  0

فرصتی برای توسعه استارتاپ‌های نوپا در حوزه همگرا

فرصتی برای توسعه استارتاپ‌های نوپا در حوزه همگرا

در سال تحققات زیادی توسط محققان در کشور انجام می شود که اکثر آنها در مرحله ثبت پتنت، تولید مقاله یا نمونه اولیه باقی می مانند. این در حالی است که بسیاری از این تحقیقات قابلیت تبدیل به محصول را دارند. البته علاوه بر این سازوکار به‌هم‌رسانی توسعه‌دهندگان فناوری و توسعه‌دهندگان کسب و کار به غیر از حوزه ICT در سایر حوزه‌ها ایجاد نشده است.
از این رو مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه و کمک به تجاریسازی دستاوردهای آنها فراخوان نوپاهای همگرا را منتشر کرده است. با این اقدام شناسایی استارتاپ های فعال در حوزه فناوری های همگرا و معرفی آنها به شتابدهنده ها و مراکز حامی توسعه محصول با شتاب بیشتری پیش می رود.
نخستین فراخوان نوپاهای فناوری های همگرا از اواسط اردیبهشت ماه امسال، توسط مرکز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی و با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر شد و تا مرداد ماه استارت آپ ها برای ارسال طرح های خود مهلت داشتند. بر این اساس 160 طرح از سوی استارت آپ ها به دبیرخانه مرکز ارسال شد که پس از دو مرحله داوری در نهایت 27 استارت آپ انتخاب شدند که به صورت 2 گروه مجزا که هر یک متشکل از 14 استارت آپ بود دوره پیش شتابدهی را آغاز کردند. دوره پیش شتابدهی برای گروه اول به اتمام رسیده که در طول آن 7 استارت آپ با موفقیت دوره را تمام کردند و 6 استارت آپ موفق به جذب سرمایه گذار شدند. 14 استارت آپ دیگر (گروه دوم) نیز در حال گذراندن مرحله پیش شتابدهی هستند.
در حال حاضر دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا توسط مرکز فناوری همگرا معاونت علمی منتشر شده و استارتاپ ها تا بهمن ماه سال جاری برای ارسال طرح های خود فرصت دارند. این فراخوان به استارت‌آپ‌ها فرصت می‌دهد تا با ثبت‌نام و معرفی محصول استارت‌‌آپی خود، پس از طی کردن مراحل داوری بتوانند فعالیت خود را در مجموعه‌های پشتیبان، ادامه دهند. فناوران، شرکت‌های نوپا و پژوهشگران به عنوان طرف عرضه، شرکت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به عنوان طرف تقاضا و شتاب‌دهنده‌ها به عنوان رابط عرضه و تقاضا از جمله مخاطبان این فراخوان هستند. این برنامه‌ می¬تواند پلتفورم لازم را برای شناسایی دستاوردهای فناوران و نوآوران کشور در حوزه فناوری¬های همگرا، حمایت از آن‌ها تا شکل‌گیری تیم کارآفرین و معرفی آن‌ها به توسعه‌دهندگان کسب و کار و همچنین سرمایه‌گذاران فراهم آورد.
البته فراخوان دوم ویژگی هایی نسبت به فراخوان قبلی دارد نخست آنکه مراکز پشتیبان فنی نیز به کمک استارت آپ ها برای توسعه محصول آنها می آیند. 4مرکز پشتیبانی فنی با محیا ساختن زیرساخت‌های مناسب برای استارت‌آپ‌ها این فرصت را برای آن‌ها به وجود خواهند آورد تا بتوانند ضمن بهره بردن از مشاوره‌های فنی این مراکز برای توسعه محصول خود از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی آن‌ها نیز بهره‌مند شوند.همچنین با اضافه شدن محورهای عمومی و ویژه سعی در رفع نیازهای کشور شده است و ویژگی دیگر رشد حضور سرمایه گذاران در این فراخوان نسبت به فراخوان گذشته است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com