0  |  0

۳ هزار شرکت در نوبت دانش بنیان شدن

۳ هزار شرکت در نوبت دانش بنیان شدن

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به انقلاب اسلامی اظهار کرد: حدود ۸۶ درصد مردم امروز کشور زمان انقلاب حضور نداشتند و بدیهی است که آن‌ها انقلاب را درک نکنند و از دستاورد‌ها و وضعیت قبل از انقلاب آگاهی ندارند و متاسفانه درباره این موضوعات هم تاریخ نگاری خوبی انجام نگرفته است.
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم این نقص و تصویر غیرواقعی را برطرف کنیم، گفت: باید بتوانیم تصویری واقعی و درست از دستاورد‌های ایران را به مردم کشور نشان دهیم.
کرمی درباره تعداد شرکت‌های دانش بنیان گفت: تعداد این شرکت‌ها از مرز ۴ هزار شرکت گذشته است؛ سال ۹۰ تنها ۱۰ شرکت دانش بنیان داشتیم، اما تعداد این شرکت‌ها رفته رفته افزایش پیدا کردند و حدود ۳ هزار شرکت دیگر هم در نوبت دانش بنیان شدن هستند و بیش از ۶ هزار استارت آپ ایجاد شده است و به دنبال تاسیس استارت آپ‌های تکنولوژی محور هستیم.
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به آمار و ارقام پیشرفت ایران بیان کرد: پایگاه‌های استادی جهانی آمار خوبی درباره موفقیت‌های ایران منتشر کرده اند و بر اساس آن در تولید علم رتبه ۱۶ را به دست آوریم و در نانو فناوری رتبه ۴ دنیا هستیم.
تابستان ۲۰۱۹ رتبه ۴۰ شاخص نوآوری جهانی را کسب می‌کنیم
وی ادامه داد: در زیست شناسی ۱۳ جهان، در رشته سلول‌های بنیادی ۱۳ دنیا و اول منطقه، علوم شناختی اول منطقه و هوافضا اول منطقه هستیم و قول می‌دهم که در تابستان ۲۰۱۹ رتبه ما در شاخص نوآوری جهانی به رتبه ۴۰ خواهد رسید.
کرمی با بیان اینکه غربی‌ها به دنبال بزرگ کردن ضعف‌های ایران هستند، اظهار کرد: آن‌ها می‌خواهند نقاط ضعف ایران را بزرگنمایی کنند و در شرایط تحریمی دانشمندان ما ثابت کردند که خودشان وارد عمل می‌شوند و در همین شرایط نخبگان کشور در دانشگاه‌های ایران کار ساخت محصولات هایتک را آغاز کردند.
جنگ امروز کشور، جنگ اقتصادی است
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به جنگ امروز ایران گفت: جنگ امروز اقتصادی است و در کنار آن جنگ روانی و رسانه‌ای آغاز شده است و کشور‌های غربی می‌خواهند موفقیت‌های ایران را نادیده بگیرند و دستاورد‌های ایران را بیان نمی‌کنند امروز کشور‌های آسیایی و آفریقایی خریدار اصلی محصولات ایران هستند و اگر در اروپا وارد نشده ایم به دلیل بسته بودن در‌های کشور‌های اروپایی است.
وی با اشاره به ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان گفت: معاونت ۱۲ ستاد مختلف دارد و برای آنکه در راستای حمایت از تحقیقات مرز دانش قدم بردارد ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان را تشکیل داد و وظیفه اصلی این ستاد پیگیری تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی از زمان مدرسه تا دانشگاه است.
آینده جوانان در استخدام دولتی نیست
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: باید بدانیم که در کنار پزشک و مهندس به صنایع خلاق هم نیاز داریم و به جوانان بگوییم آینده آن‌ها در استخدام دولتی نیست و این استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به جوانان کمک می‌کنند.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان درباره استارت آپ‌ها گفت: این استارت آپ‌ها می‌توانند مشکلات کشور را برطرف کنند؛ عده‌ای می‌گویند این استارت آپ‌ها کپی از کشور‌های غربی است و باید بگویم ما از نسل اول استارت آپ‌ها گذشته ایم و به سمت حرکت در مسیر استارت آپ‌های نسل دوم هستیم.
فعالیت متخصصان دکتری و پس دکتری در شرکت های دانش بنیان
کرمی با بیان اینکه معاونت تجربه جهانی تکنولوژی را جمع آوری کرده است، اظهار کرد: تجربه موفق شرکت‌های دانش بنیان جهانی به دست آمده است و شتاب دهنده‌های تخصصی هدف ما هستند و به کمک آن‌ها فعالیت دانش بنیان را پیش می‌بریم.
وی اظهار کرد: در شرکت‌های دانش بنیان تعداد بسیاری از متخصصان دکتری و پس دکتری وجود دارد و جز شرکت‌های دانش بنیان وزارت بهداشت و وزارت علوم نمی‌توانستند این موفقیت را کسب کنند.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره رتبه ایران در فرار مغز‌ها گفت: آمار ارائه شده درباره فرار مغز‌ها اشتباه است و صد ملیون به فردی می‌دهم که ادعا را ثابت کند.
خروج دانشجو موضوع ناپسندی نیست
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: موضوع مهاجرت مغز‌ها را نفی نمی‌کنیم و خروج دانشجو موضوع ناپسندی نیست بلکه آنچه ناپسند است خروج دانشجو و بازنگشتن اوست، اما باید بدانیم که در رتبه بندی، ایران از بسیاری از کشور‌های جهان همچون هند، چین، ترکیه و عربستان عقب‌تر است.
وی اظهار کرد: ایران در سال ۱۳۵۷ بزرگترین کلونی دانشجویان ایرانی در آمریکا را داشت و ۱۷۰ هزار دانشجو در خارج کشور داشتیم که ۵۷ هزار در آمریکا درس می‌خوانند و امروز تعداد این دانشجویان در آمریکا به ۱۲ هزار عدد رسیده است.
۱۳۰۰ دانشجوی فارغ التحصیل به داخل کشور بازگشته اند
کرمی درباره برنامه بازگشت فارغ التحصیلان به داخل کشور گفت: برنامه مشکلات بودجه‌ای برای ما دردساز شده و به دلیل همین مشکل فقط می‌توانیم از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان فارغ التحصیلان را به کشور بازگردانیم؛ این فارغ التحصیلان به ایران می‌آیند و در کشور کار می‌کنند و تاکنون حدود ۱۳۰۰ دانشجوی فارغ التحصیل به داخل کشور بازگشته اند.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره زیست بوم فناوری اظهار کرد: این زیست بوم بازیگران خاص خودرا دارد و در این زیست بوم شکل بانک‌ها تغیر کرده است و دیگر چالش‌های حاشیه‌ای را نداریم.
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره شتاب‌دهنده‌ها گفت: این شتاب‌دهنده‌ها به شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کند تا مشکل آن‌ها را برطرف کند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com