0  |  0

نهال نوپای اقتصاد دانش بنیان بارور شده است

نهال نوپای اقتصاد دانش بنیان بارور شده است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان کرد: بارور شدن نهال نوپای اقتصاد دانش بنیان، حاصل تلاش‌های جدی دولت‌های یازدهم و دوازدهم است اکنون بر فراز قله‌ای ایستاده‌ایم که بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان و ۶ هزار استارتاپ در حوزه‌های گوناگون فناوری، افتخار آفرینی می‌کند.
رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان همچنین از تحول یافتن مفاهیم مرسوم همچون آموزش به مدد ایجاد شدن زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری گفت: مفاهیم آموزش به معنای مرسوم آن تحول یافته است؛ به سمت و سویی حرکت می‌کنیم که مفهومی، چون آموزش تالحظه مرگ چهره نمایانده است.
ستاری به گام‌های بلند برای تحول آفریدن در زیست جامعه و شهر اشاره کرد وگفت: تلاش کردیم تا کارخانه‌های نوآوری و منطقه‌های نوآورانه در قلب فضای شهری پا بگیرد و شیرینی دانش و فناوری را جامعه بچشاند.
رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: ایجاد کارخانه نوآوری در دل پایتخت و با تغییر کاربری کارخانه‌ها و اماکن متروک، نخستین گام مهم در این راه بود. نخستین کارخانه نوآوری کشور در دل پایتخت اکنون ۱۵۰۰ نفر از جوانان خلاق و تحصیل کرده را به اشتغال نوآورانه گمارده است و با تکمیل شدن فاز نهایی این کارخانه در اردیبهشت ماه سال ۹۸، حداقل ۳ هزارو ۵۰۰ نفر جوانان مشغول کسب و کار نوآورانه می‌شوند. این روند نهال‌های خلاقیت و نوآوری جوانان را بارور و تنومند می‌کند.
مردم باید طعم شیرین فناوری و نوآوری را در زندگی روزمره خود حس کنند
وی ادامه داد: اکنون زیست‌بومی ایجاد شده است که بخش خصوصی مشتاقانه روی ایده‌های خلاقانه سرمایه گذاری می‌کند؛ کارخانه نوآوری که زایشگاه نوآوری جوان‌ها و گلخانه‌ای برای روییدن ایده‌های خلاقانه است و این حرکت فکری در حال فراتر رفتن از پایتخت و گسترش در دیگر شهر‌ها است.
ستاری، از رسالت مهم آینده یعنی بردن نوآوری و دانش به متن زندگی مردم و جامعه گفت و ادامه داد: مردم باید طعم شیرین فناوری و نوآوری را در زندگی روزمره خود حس کنند؛ این کار با هزاران ایده نوآورانه‌ای که توسط جوان‌های خلاق همین کشور، کسب و کار می‌شود دست یافتنی است.
به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، بستر پرورش پول ایده‌های نوآورانه، محیط شهر‌ها است و زمینه‌ای فراهم می‌کند تا مردم همه روزه که از بستر برمیخیزند، با یک نوآوری جدید و آموزش تازه آشنا شوند.
رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان اولویت نخست در تحول به سوی اقتصاد دانش بنیان و شهر نو آور را به ماندگاری و جسارت جوان‌های نوآور و خلاق داد و گفت: مهم‌تر از ایده نوآورانه فردیس که می‌تواند جسارت و اعتماد به نفس، کار را به دست بگیرد ضمن کارآفرینی ارزش افزوده خلق کند؛ این جریان، با عزم جوان‌های خلاق به راه افتاده است، نمونه موفق آن را هم می‌توان در کسب و کار‌های دانش بنیان و استارتاپی مشاهده کرد که شاید تا همین چند سال پیش وجود نداشت، اما اکنون در جای بزرگترین کسب و کار‌های میلیاردی ایستاده‌است و در اوج محدودیت‌ها ضمن تامین نیاز‌های کشور، صادرات دارند.
نسل دوم استارتاپ‌ها متعلق به حوزه فناوری‌های پیشرفته است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نسل دوم استارتاپ‌ها را متعلق به حوزه فناوری‌های پیشرفته دانست و گفت: گام بعدی رونق استارتاپ‌ها، به سوی استارتاپ‌های حوزه فناوری‌های پیشرفته و دارای یک محصول فناورانه است؛ اگرچه هزاران ایده استارتاپی در حوزه خدماتی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنان زمینه‌ای بکر برای ظهور کسب و کار‌های جدید است، اما استارتاپ‌های محصول محور و مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته گام بعدی در این نوع کسب و کار‌ها خواهد بود.
ستاری گفت: این راه جدید برای تحول جامعه به مدد تزریق نوآوری است، چه در اقتصاد، صنعت یا زندگی روزمره مردم. تحولی که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استارتاپ‌ها به جامعه تزریق می‌شود شیرین‌ترین میوه‌ای است که از تلاش دولت برای تحقق اقتصاد دانش بنیان به یادگار می‌ماند.
او ادامه داد: مبنای این حرکت، مردمی و فرهنگی است و زمینه‌ساز گذار از اقتصاد منبع محور به سوی اقتصادی نوآور می‌شود؛ نگاه جدید اقتصاد دانش‌بنیان ارزش کارآفرینی و نوآوری را نمایان می‌کند.
معاون علمی فناوری رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد این نسل به کارآفرینی و ارزش آفرینی با سرعت و شتاب بیشتری ادامه دهد حمایت‌های دولت نیست چتر گسترده‌ای بر سر فعالان این نسل کارآفرینی ساکنان زیست‌بوم کارآفرینی باشد چراکه این بخش بیش از هر چیز به همدلی و حمایت نیاز دارد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com