0  |  0

بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده استارتاپ‌ها

بهره‌گیری از  ظرفیت‌های گسترده استارتاپ‌ها

مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پنل تخصصی استارت‌آپ‌ها راهکار جدید برای مشکلات قدیم با اشاره به مسائل موجود در زمینه مقررات حوزه انرژی کشور، گفت: به دلیل آنکه بازار و خدمات حوزه انرژی کشور در تصدی دولت است به شدت تحت تاثیر سرمایه‌گذاری و مقررات در بخش‌های آب و برق و نفت و گاز است.
وی افزود: تا دولت به موضوع انرژی ورود پیدا نکند و شرکت‌های بزرگ دولتی همچون توانیر، شرکت گاز و نفت سازوکار‌های لازم برای ورود استارت‌آپ‌ها را فراهم نکنند امکان حضور استارتاپ‌ها در این حوزه بسیار سخت خواهد بود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید به لزوم حضور استارتاپ‌ها در حوزه‌های مختلف کشور، تصریح کرد: قاعدتا شرکت‌های دولتی باید از خوابی که در روز‌های پیشرفت استارتاپ‌ها رفته‌اند، بیرون بیایند و از ظرفیت‌های گسترده استارتاپ‌ها در حوزه‌های مختلف بهره ببرند.
وی در تشریح زنجیره ارزش ناکارآمدی در کشور، توضیح داد: در حوزه انرژی کشور به دلیل وجود مشکلات تاریخی، یک زنجیره ارزش ناکارآمدی شکل گرفته است که باعث شده تا شرکت‌ها در کل حوزه زنجیره ارزش انرژی با بهره‌وری و کارایی پایین و نوآوری کم، خدمات خود را ارائه کنند، که این روند بیشتر به دلیل حضور پر رنگ بخش دولتی به وجود آمده است.
لزوم حضور استارتاپ‌ها در حوزه انرژی کشور
محمدی مطرح کرد: برای از بین بردن ناکارآمدی‌های موجود در حوزه انرژی، باید سیستم‌های استارتاپی انرژی را در ۴ لایه تولید، توزیع، بهینه‌سازی مصرف و سیستم‌های مدیریت انرژی فعال کرد و از ظرفیت آن بهره برد که البته هرکدام از این لایه‌ها نیازمند سیستم‌های حمایتی است.
وی ادامه داد: فرصت‌هایی که استارتاپ‌ها در ۴ لایه ذکر شده می‌توانند ایجاد کنند مبتنی‌بر ۳ حوزه تکنولوژی شامل فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، فناوری‌های نوظهور دیجیتال همچون هوش مصنوعی، داده‌های کلان، اینترنت اشیا و بلاک‌چین و پلات‌فرم‌های اقتصاد اشتراکی هستند که هر کدام به نوعی می‌توانند به حوزه انرژی کمک کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشریح کرد: فناوری‌های حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر که همخوان با سیاست‌های کاهش آلاینده‌ها و کاهش کربن در هوا هستند در حال تقویت و رشد در بازار‌های انرژی دنیا هستند که از سال ۲۰۲۲ به بعد شاهد رشد فزاینده‌ای در این حوزه خواهیم بود.
وی اظهار کرد: فناوری‌های نوظهور اقتصاد دیجیتال همچون هوش مصنوعی، داده‌های کلان، اینترنت اشیا یا بلاک‌چین‌ها، بستر‌های مهمی در حوزه تولید، بهینه‌سازی مصرف و توزیع و سیستم‌های مدیریت انرژی هستند که می‌توانند از طریق فعالیت‌های استارت‌آپی ظرفیت‌های گسترده این بخش را فعال کنند.
محمدی در پایان با تاکید بر لزوم حضور استارتاپ‌ها در حوزه انرژی کشور، گفت: استارتاپ‌های حوزه انرژی در پلات‌فرم‌های اقتصاد اشتراکی نیز می‌توانند ورود پیدا کنند وزمینه اشتراک‌گذاری دارایی‌های انرژی خانگی و مصرف آن در راستای بهینه‌سازی مصرف را فراهم آورند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com