0  |  0

صندوق‌های پژوهشی از استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نو حمایت مالی می‌کنند

صندوق‌های پژوهشی از استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نو حمایت مالی می‌کنند

دکتر رضا قربانی در حاشیه مراسم رونمایی از همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری طبق برنامه سوم توسعه تأسیس شده‌اند؛ این صندوق‌ها وظایفی در حوزه توسعه فناوری دارند که اعطای تسهیلات یکی از اقدامات آنهاست.
وی با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری در جغرافیای کشور پراکنده هستند، گفت: هر یک از صندوق‌های پژوهش و فناوری در زمینه تخصصی فعالیت می‌کنند که همین موضوع یک امتیاز برای شرکت‌های دانش بنیان محسوب می‌شود.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری جدید صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در مدل همکاری جدید، تسهیلات و خدمات از این پس از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌شود و این نوعی برون سپاری محسوب می‌شود.
قربانی با بیان اینکه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری دو مدل تعریف شده است، گفت: در این مدل، تسهیلات مستقیم و خط اعتباری در نظر گرفته شده است؛ این مدل جدید برای ۱۲ صندوق است و بالغ بر هزار میلیارد تومان است؛ از این میزان ٢١۶ میلیارد تومان در قالب تسهیلات و ۷۰۰ میلیارد تومان در قالب خط اعتباری به صندوق‌های پژوهش و فناوری از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته است.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: با این تسهیلات صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند اقدام به اعطای تسهیلات به شرکت‌ها کنند و در راستای اساس نامه خود فعالیت داشته باشند؛ اعطای خط اعتباری به این صندوق‌ها دیگر مدل همکاری ماست؛ در این مدل خط اعتباری صندوق‌های پژوهش و فناوری عملاً عامل صندوق نوآوری و شکوفایی هستند به گونه‌ای که طرح‌ها را بررسی و ارزیابی می‌کنند و بعد از انعکاس قرارداد و نظارت تأمین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می‌شود.
قربانی خاطر نشان کرد: امیدواریم با تخصیص این هزار میلیارد تومان به صندوق‌های پژوهش و فناوری، شرکتهای دانش بنیان بتوانند راحت تر به تسهیلات صندوق دسترسی پیدا کنند.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: تا پایان سال کل صندوق‌هایی که تقاضای خود را ارائه کرده باشند و پرونده‌ای در صندوق نوآوری داشته باشند را تأمین مالی خواهیم کرد.
قربانی گفت یکی از ویژگی‌هایی که تسهیلات مستقیم ما به صندوق‌های پژوهش و فناوری دارد این است که صندوق نوآوری و شکوفایی قانونا می‌تواند تنها به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات اعطا کند و تسهیلات ما خاص شرکت‌های دانش بنیان است که مراحلی دارد و باید مجوزهایی از سوی معاونت علمی دریافت کنند تا به عنوان شرکت‌های دانش بنیان شناخته شوند. ولی فعالان دیگری در حوزه فناوری داریم مانند استارت آپها، شرکت‌های خلاق و نوآور، شرکت‌های فناور و… که هنوز نتوانسته‌اند مجوز دانش بنیانی خود را بگیرند.
وی ادامه داد: مزیت تسهیلات مستقیم ما به صندوق‌های پژوهش و فناوری این است که صندوق‌های پژوهش و فناوری مانعی برای اعطای تسهیلات و حمایت ازاستارت آپها، شرکت‌های خلاق و نوآور، شرکت‌های فناور و… ندارند؛ از این رو ما به صورت غیر مستقیم و از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانیم از این شرکت‌های فناوری که دارای ایده نو هستند حمایت کنیم.
به گفته وی بر اساس اساسنامه صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌تواند از شرکت‌های دانش بنیان و غیر دانش بنیان حمایت کنند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com