0  |  1

آمار معوقات دانش‎بنیان‎ها به بانک واقعی نیست

آمار معوقات دانش‎بنیان‎ها به بانک واقعی نیست

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره گزارش اخیر بانک مرکزی درباره معوقات وام‎های اختصاص‌یافته به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: از جزئیات گزارش و آمار خبر ندارم، اما واقعا نمی‎دانم عدد ۱۹ درصد برای معوقات (مطالباتى که از سررسید پرداخت آن ۲ ماه گذشته و به ۶ ماه نرسیده) درست است یا خیر. با این حال، رویکرد قابل قبول این بوده که استارت‎آپ‎ها به سمتی هدایت شوند که بیشتر در حوزه سرمایه‎گذاری ریسک‎پذیر تامین مالی شوند و برنامه صندوق هم برای توسعه این سرمایه‎گذاری‎ها است.
علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی ‎ ممکن است در دوره‌های گذشته، برخی بانک‌ها از منابع داخلی خود به شرکت‎های بانکی به شکل محدود تسهیلات داده باشند. اما سررسید تسهیلات بانکی در این دو سال گذشته هنوز فرا نرسیده و این آمار مربوط به آن نیست که بتوان به آن استناد کرد. وی افزود: براساس مدل جدید، به شرکت‎های کوچک و نوپا تسهیلات نمی‎دهیم، این تسهیلات فقط شامل حال شرکت‎های بزرگ است. همچنین تسهیلات صندوق نوآوری به این شرکت‎ها با تضمین چک و سفته بوده که حدود ۹۰ درصد آنها برگشته است. دلیری در حالی این بانک‎ها را مسوول این معوقات دانسته و آن را به ضعف بانک‌ها در اعتبارسنجی نسبت می‎دهد که شرکت‌ها درصورت دریافت تایید از سوی معاونت علمی به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان از بانک تسهیلات دریافت کردند.
ضرورت اصلاح دیدگاه‌های سنتی
معاون علمی و فناوری در این مراسم گفت: تحقق اقتصاد دانش‌بنیان مستلزم فاصله گرفتن از دیدگاه‌های سنتی است که در حال حاضر در کشور پیاده‎سازی می‎شود. این امر در کشور در حال اجراست. ستاری اشاره کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی تا می‌تواند باید از بحث اجرا خودش را دور کند و وارد بحث نظارتی شود. وی درباره نقش صندوق‌های پژوهش و فناوری در زمینه اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: عملا صندوق به سمتی می‌رود که یک صندوق توسعه برای بخش دانش‌بنیان کشور باشد زیرا این بخش بیش از هر چیزی به ایده‌های جدید نیاز دارد. وی گفت: کشور احتیاج به ایده‌های جدید در حوزه سرمایه‌گذاری دارد اینکه ما بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر را در حوزه بورس و بیمه توسعه دهیم نیاز به تغییرات اساسی است تا در نهایت تغییر جدی در زیست بوم ایجاد کنیم.
آغاز فصل جدید تامین مالی دانش‌بنیان‌ها
همچنین رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از تسهیل تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان با کاهش حجم عملیات تصدی‌گری این صندوق و اعطای اختیارات به صندوق‌های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: فصل جدید همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری با حمایت هزار میلیارد تومانی از این صندوق‌ها آغاز شده است. علی وحدت با اشاره به اهداف این برنامه در تمرکززدایی از برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی و حرکت به سمت استفاده از ابزارهای مالی موجود گفت: با تغییر نگرش به منظور تمرکززدایی از صندوق نوآوری و شکوفایی و حرکت به سمت استفاده از ابزارهای مالی موجود در کشور، تلاش شد فرآیندهای صندوق کوتاه‌تر شود.
در ادامه با اشاره به مدل تامین مالی این برنامه که شامل اعطای تسهیلات و اختصاص خط اعتباری به صندوق‌های است، گفت: مبلغ تسهیلات به سرمایه صندوق و عملکرد صندوق‌ها بستگی دارد. همچنین نرخ سود پایه درنظر گرفته شده ۱۰ درصد است و با توجه به عملکرد و حوزه مورد نظر تا صفر درصد نیز کاهش خواهد یافت. وحدت با بیان اینکه تامین مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری ۹ برابر سرمایه اولیه آنها خواهد بود، گفت: روال اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری انجام خواهد شد و هم‌اکنون هزار میلیارد تومان سرمایه به ۱۲ صندوق تخصیص داده شده است. وی همچنین درباره تضمین اجرایی این برنامه و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات نیز گفت: تضمین این صندوق‌ها به‌صورت چک و بر پایه عملکرد و اعتبار مالی صندوق پژوهش و فناوری است و مدت بازپرداخت تسهیلات نیز چهار ساله خواهد بود.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com