0  |  0

عملکرد درخشان بانوان در حوزه دانش‌بنیان

عملکرد درخشان بانوان در حوزه دانش‌بنیان

همه ما از اقتصاد دانش بنیان و همچنین استارت‌آپ‌ها با خبریم و می‌دانیم آنها چه میزان در کشور رشد کرده‌اند و تا چه اندازه توانسته‌اند با اقتصاد سنتی که بر پایه نفت بنا شده بوده به مقابل بپردازند؛ البته نکته قابل توجه این است که بدانیم بانوان کشور همراه با مردان توانسته‌اند به توسعه فضای اقتصادی کشور کمک کنند.
شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ های بسیار خوبی در داخل تاسیس شده‌اند؛ شرکت‌هایی که درآمد بالایی دارند و توانسته‌اند چالش‌ها و موضوعات پیش روی کشور را برطرف کنند؛ به گفته معاون امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اکنون حدود ۲۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان توسط بانوان اداره می‌شوند و حضور آنها در این حوزه بسیار درخشان بوده است. 
۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان را بانوان اداره می‌کنند
در حال حاضر حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که از مجموعه آن‌ها ۴۰۰ عدد توسط بانوان اداره می‌شود؛ یعنی در مجموع حدود ۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان را بانوان اداره می‌کنند.
حمید زاده افزود: در حوزه استارت آپ‌ها هم عملکرد خوبی داشته‌ایم و تعداد استارت آپ‌هایی که توسط بانوان تأسیس شده‌اند رو به افزایش است؛ البته به دلیل آن که شکل‌گیری استارت آپ‌ها راحت است ما بانک اطلاعاتی دقیقی از آن‌ها نداریم، اما با این حال با توجه به اخبار واصله متوجه شدیم که وضعیت بانوان در حوزه استارت آپ‌ها هم خوب است.
ضرورت ایجاد مدالی مناسب برای تقویت روحیه بانوان
در مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ای را تحت عنوان «هم افزایی بانوان خلاق» طراحی کرده‌ایم و در آنجا بخش الگوسازی را دنبال می‌کنیم، زیرا معتقد هستیم روحیه خودباوری باید در بانوان تقویت شود و با دیدن داستان موفقیت سایر خانم‌ها بتوانند موفق شوند؛ این کار برای آن است که مدل مناسب برای بانوان ایجاد شود و سبب شویم تا آن‌ها در محیط مناسب اقتصاد دانش بنیان وارد شوند.
یکی دیگر از محور‌های برنامه ما توسعه زیرساخت‌های موجود است که در آنجا مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌های مخصوص بانوان ارتقاء پیدا می‌کند.
نگاه ما در برنامه دانش بنیان جنسیتی نیست
البته نگاه ما در این برنامه جنسیتی نیست بلکه به دنبال این هستیم تا از بانوانی در این مراکز استفاده کنیم که بتوانند با جمع‌آوری تیم منجر به خلق اثر و محصولی کارآمد شوند؛ در حال حاضر چند مرکز شتاب دهی در دانشگاه‌ها داریم و به دنبال این هستیم که تعداد آن‌ها بیشتر شود.
شبکه سازی برای افزایش ارتباط مناسب میان تولیدکنندگان خانم و فناوران
در کنار تمامی این موارد چند برنامه حمایتی مخصوص هم در دستور کار قرار دارد که بر مبنای یکی از آن‌ها برنامه‌های حمایتی با همکاری پارک علمی و فناوری پردیس پیش می‌رود؛ همچنین برخی حمایت‌ها در قالب طرح بازگشت فارغ‌التحصیلان با کمک معاونت بین‌الملل پیش می‌رود و برنامه‌هایی برای توسعه صادرات محصولاتی که توسط بانوان ساخته شده‌اند در دستور کار ما قرار دارد.
البته محور مهم برنامه‌های ما بحث شبکه سازی است، زیرا احساس می‌کنیم در حوزه اقتصاد دانش بنیان مشکلات شبکه سازی وجود دارد و ارتباط مناسب میان تولیدکنندگان خانم و فناوران هنوز ایجاد نشده است که این مورد را هم از طریق حضور در مجامع بین‌الملل و برخی رویداد‌های ملی و فراملی پیش می‌بریم؛ برگزاری جشنواره استپ یکی از این برنامه‌ها بود علاوه بر آن به کمک بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان برنامه‌ای برای حل چالش‌های موجود توسط تیم‌هایی که با بانوان اداره می‌شوند؛ وجود دارد، در این برنامه تیم‌هایی تشکیل می‌شوند که می‌توانند فعالیت‌های خود را در بستر شتاب دهنده‌ها پیش ببرند و به حل مسائل در حوزه مشخص خود می‌پردازند.
حمیدزاده: البته باید این نکته را متذکر شوم که شرکت‌هایی که توسط بانوان اداره می‌شوند لزوماً به مسائل و چالش‌های حوزه بانوان نمی‌پردازند بلکه به تمام مسائل حوزه‌های فناوری توجه دارند و تنها خصیصه آن‌ها اداره شد توسط بانوان است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com