0  |  0

زیست‌بوم نوآوری ایران و فیلیپین ایجاد می‌شود

زیست‌بوم نوآوری ایران و فیلیپین ایجاد می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و وزیر علوم و فناوری کشور فیلیپین، تفاهم‌نامه‌ای را به منظور همکاری‌های مشترک علمی و فناورانه در حوزه‌های زیست فناوری کشاورزی، نانوفناوری، علوم اعصاب، پزشکی، دارویی، مواد و ساخت پیشرفته امضا کردند.
بر اساس این تفاهم‌نامه که در دیدار هیأت عالی‌رتبه علمی و فناوری فیلیپین با سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور بین طرفین منعقد شد، راه برای همکاری فعالان علمی و فناوری دو کشور هموار می‌شود. مهم‌ترین هدف این تفاهم‌نامه همکاری مشترک، ارتقا و توسعه این همکاری‌ها با به کار بستن قوانین و آیین‌نامه‌های موجود دو کشور است.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در این نشست از ایجاد زیرساخت‌های تعامل‌های مشترک علمی و فناورانه بر اساس یک کمیته مشترک همکاری گفت و ادامه داد: فیلیپین به همکاری با کشورمان در حوزه‌های گوناگون فناوری پیشرفته به ویژه نانوفناوری، زیست‌فناوری، پزشکی، دارویی و علوم مغز و اعصاب آمادگی و تمایل دارد؛ این دیدار زمینه‌ای فراهم می‌کند تا ضمن گسترش همکاری‌هایی که از قبل در حوزه‌هایی چون دانشجویان داشتیم، باب همکاری‌های تازه در حوزه علوم و فناوری‌های پیشرفته، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها گشوده شود.
زیست بوم مشترک ایران و کشور فیلیپین
به گفته ستاری، کشور ایران که با منابع زیرزمینی غنی و سرشارش شناخته می‌شد، امروز سرمایه ارزنده دیگری برای تعامل با جهان دارد؛ خلاقیت و دانش جوان تحصیل‌کرده ایرانی، زبان گویای گفت‌وگو و تعامل پایدار ایران است؛ سرمایه عظیم نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده ایران می‌تواند محور همکاری‌های دوجانبه با دیگر کشورها باشد.
ستاری با بیان اینکه ایجاد مراکزی که یک زیست‌بوم مساعد برای همکاری‌های دانشی و فناورانه دو کشور را فراهم می‌کند، جزو محورهای تعامل با فیلیپین است، ادامه داد: ایجاد و توسعه پارک‌های علم و فناوری، کارخانه‌های نوآوری، مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و بسترهای تبادل دانش فناوری و محصولات دانش بنیان در مدار همکاری‌های ایران و فیلیپین است. رویدادهای نمایشگاهی و برنامه‌های علمی و فناوری مشترک دنبال می‌شود تا یک تحول در اقتصاد و جایگاه علمی و فناوری دو کشور به وقوع بپیوندد.
حمایت از مهم‌ترین دارایی کشور یعنی جوانان
معاون علمی و فناوری، از حرکت ایران بر مدار یک تحول اقتصادی و گذار از منبع‌محوری به اقتصاد دانش محور، گفت: نگاه نو مبتنی بر شناخت جایگاه نوآوری، امروز به باور و حمایت از مهم‌ترین دارایی کشور یعنی جوانان خلاق و تحصیل‌کرده رسیده است؛ ۴۳ پارک فناوری، ۴ هزار و ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان و شمار بالای استارتاپ‌ها که از مرز ۶هزار عبور کرده است، درنوردیدن قله‌های تازه نوآوری را سهل کرده است و کشور را در دست یافتن به اقتصاد دانش‌بنیان همراهی می‌کند. این اقتصاد مملو از حرف‌های تازه و دستاوردهای جدید است.
وی همچنین با اشاره به برتری ایران در اشاعه و توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات، ادامه داد: مشارکت بیش از ۵۰ درصدی ایرانی‌ها در بستر اینترنت، نقش بالای زبان فارسی به عنوان نهمین زبان فعال جهان وب و حضور فعالانه کاربران در فضای دیجیتال، فرصتی ارزشمند را برای توسعه دانش، فناوری و کسب‌وکارهای مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم آورده است.
کار بنیادین و پایه‌ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی؛ از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری
معاون علمی و فناوری رییس جمهور، یکی از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری را کار بنیادین و پایه‌ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی تا سطح تولید علم و راه‌اندازی شرکت‌ها دانست و گفت: گرچه فرآیند توسعه این محیط در برخی حوزه‌های فناوری مانند نانو، سابقه‌ای طولانی‌تر دارد، اما ایران در برخی از حوزه‌های فناوری نخستین گام‌های توسعه و پیشرفت را می پیماید. رسالت دولت در این خصوص، هموار کردن مسیر، هدایت، ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های لازم است.
ایران توانمند در فناوری‌های پیشرفته اولویت فیلیپین است
"دولا پنیا" وزیر علوم و فناوری فیلیپین نیز در این نشست با اشاره به پیشرفت‌های تأثیرگذار و محوری ایران در فناوری‌های پیشرفته، اظهار کرد: ایران در حوزه‌های گوناگون فناوری از پیشرفت‌هایی قابل توجه برخوردار است؛ فیلیپین علاقه دارد تا در حوزه‌هایی چون زیست فناوری کشاورزی، نانوفناوری، علوم اعصاب، پزشکی، دارویی، مواد و ساخت پیشرفته از توانمندی‌های ایران بهره جوید.
به گفته "دولا پنیا"، کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای برخوردار از دانش و فناوری در حوزه‌های مهمی مثل نانو می‌تواند افق‌های تازه‌ای برای همکاری دو کشور بگشاید.
تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران
وزیر علوم و فناوری فیلیپین، تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران را یکی دیگر از محورهای تعامل دوکشور عنوان کرد و گفت: ما همچنین فهرستی از رویدادهای بین‌المللی در حوزه نانوفناوری داریم و ایران می‌تواند به عنوان یک محور اصلی در حوزه‌های گوناگون پزشکی و فناوری‌های مواد پیشرفته حضوری پررنگ داشته باشد.
همکاری بر اساس توانمندی‌های ایران در فناوری‌های پیشرفته در دستور کار فیلیپین
دولاپنیا ادامه داد: فیلیپین نیز گروه نانوفناوری و مواد پیشرفته، مراکز تحقیقاتی و انستیتوهای توسعه فناوری را در اختیار دارد. همچنین در حوزه توسعه فناوری انرژی‌های نو و پیشرفته و تجدیدپذیر نیز گام‌هایی برداشته است.
وی تصریح کرد: پیشرفت‌های ایران در حوزه‌هایی مانند زیست فناوری کشاورزی خوشحال کننده است، چراکه ایران می‌تواند در ذیل همکاری دانشگاه‌های دو کشور، ضمن گسترش دانش و فناوری فیلیپین به توسعه پایدار همکاری‌ها کمک کند.
وزیر علوم و فناوری فیلیپین با بیان اینکه همکاری مشترک علمی و فناوری می‌تواند به کمک دولت‌های دو کشور و توسط دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و انستیتوها باشد، اظهار کرد: ما یک‌سری مرکز تحقیقاتی داریم که می‌توانند تحت مدیریت متمرکز وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری نوع همکاری‌های جدید نه به معنای سنتی آن، بلکه از جنس نوآوری و دانش در حوزه های یادشده را مدیریت کنند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com