0  |  0

تحریم ها بهترین زمان فعالیت دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها

تحریم ها بهترین زمان فعالیت دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها

مجیدعلیخواه افزود: فلسفه شکل گیری شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع، کمک به توسعه واحدهای تولیدی قدیمی و تولید محصولات جدید با بهره گیری از دانش و تجربیات دانشگاهیان است.
وی اظهار داشت: در شرایط سخت تحریم، فشار بیشتری بر واحدهای قدیمی وارد می شود و این شرایط بهترین زمان برای حضور موثر فعالیت های دانش بنیان برای کمک به رفع مشکلات واحدهای قدیمی و تولید محصولات جدید است.
وی گفت: از سال گذشته تاکنون شرکت های دانش بنیان، شهرکهای صنعتی 17 استان را در حوزه نیازهای فناورانه یاری داده اند که از جمله آنها همکاری برای تولید عسل در آذربایجان شرقی، گز در چهارمحال و بختیاری و ماندگاری محصولات صادراتی بویژه سبزیجات و صیفی جات در دیگر مناطق است.
علیخواه افزود: شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی در حوزه صادرات نیز فعال هستند و محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر می کنند.
وی اظهار داشت: تحریم ها بر فعالیت های شرکتهای دانش بنیان اثر گذاشته است اما از آنجا که این شرکتها زایش و بخش تحقیق و توسعه دارند می توانند با بهره گیری از دانش خود و ارتباط با دانشگاهها، اقلامی که به دلیل تحریم قادر به تامین آنها نیستیم را خود تولید کنند و این اتفاق در حال رخ دادن است.
وی گفت: مراحل شکل گیری و توسعه استارت آپها در دو مرحله 'ویکند' و 'دمو' صورت می گیرد، به صورتی که استارت آپهای ویکند در مرحله ارائه طرح هستند و استارت آپهای دمو در مرحله صنعتی شدن و ملحق شدن به یک واحد صنعتی قرار می گیرند.
علیخواه افزود: پارسال رویدادهای مرتبط با استارت آپ دمو در حوزه تجهیزات پزشکی و همچنین اسباب بازی در خراسان رضوی برگزار شد، همچنین در حوزه بسته بندی صنایع بویژه صنایع غذایی استارت آپهایی شکل گرفتند و قراردادهایی را با صنعتگران امضا کردند.
وی ادامه داد: بهمن ماه سال گذشته فستیوال صنعت غذا با حضور استارت آپها از سراسر کشور در مشهد برگزار شد که در آن 100 طرح ارائه و منجر به انعقاد 39 تفاهمنامه شد.
وی اظهار داشت: در شرایط کنونی استارت آپها و شرکت های دانش بنیان می توانند در کنار فعالیت با صنعتگران از وابستگی به کشورهای دیگر بکاهند و با تولید مواد اولیه یا دستگاه های مورد نیاز بخش صنعت، مکمل واحد های صنعتی در شرایط تحریم باشند.
معاون شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در کل شهرک های صنعتی خراسان رضوی 48 شرکت دانش بنیان فعالیت دارند که با همکاری دانشگاهیان بویژه دانشگاه فردوسی، تجهیزات پزشکی، قطعات خودرو، صنایع الکترونیک و صنایع ساختمانی تولید می کنند.
وی افزود: تحریم های اقتصادی گرچه بخش صنعت را در تامین مواد اولیه، صادرات محصولات و دستگاه های جدید با محدودیت هایی مواجه کرده است اما شرکت های دانش بنیان و استارت آپها در این شرایط می توانند محدودیت ها را از بین ببرند و صنعت را به خودکفایی برسانند.
وی اظهار داشت: در شرایط کنونی و تحریم های اقتصادی، تبدیل علم به ثروت بسیار دست یافتنی تر از گذشته شده و اتصال شهرکهای صنعتی، دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری عامل توسعه و رهایی اقتصاد کشور از شرایط کنونی هیتند.
40 شهرک و ناحیه صنعتی با دو هزار و 569 واحد تولیدی و سرمایه گذاری 40 هزار و 316 میلیارد ریال در خراسان رضوی وجود دارد.
دو هزار و 113 هکتار از کل مساحت این شهرکها و نواحی صنعتی به سرمایه گذاران واگذار شده که برای 74 هزار و 156 نفر شغل ایجاد کرده است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com