0  |  0

نقش‌آفرینی دانش‌بنیان مهم‌ترین رویکرد بسیج دانشجویی

نقش‌آفرینی دانش‌بنیان مهم‌ترین رویکرد بسیج دانشجویی

دکتر حمید بالایی با اشاره به اینکه بسیج دانشجویی مجموعه‌ای است که برنهاد علم پایه‌گذاری شده، تصریح کرد: پیشرفت‌های علمی کشور موتور پیشران حرکت‌های این نظام مقدس است و جایگاه بالای بحث علم و علم پژوهی به‌خوبی برای همگان روشن است.
جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور به نقش دو نهاد دانشگاه و حوزه در فرآیند شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی اشاره کرد و با تأکید بر اینکه آرمان رسیدن به تمدن نوین اسلامی باید به‌طورجدی موردتوجه تشکل‌های و فعالین دانشجویی قرار بگیرد، یادآور شد: در سال‌های اخیر این آرمان‌ها و اهداف رنگ و بوی سیاست زدگی گرفت که خود باعث فاصله گرفتن از اهداف اصلی می‌شود.
بالایی در ادامه با تأکید بر اینکه هر رویکردی که در تشکل بسیج دانشجویی و برنامه‌های این مجموعه زیربنای علمی نداشته باشد، نمی‌تواند موردتوجه قرار بگیرد، افزود: اولین اصلی که رهبر معظم انقلاب پیرامون انتظارات از بسیج دانشجویی مورد تأکید قرار داده‌اند نیز نقش‌آفرینی دانش‌بنیان و مبتنی بر علم است.
وی با تأکید بر اینکه بی‌توجهی به این مهم باعث می‌شود تا اقدامات سیاست زده و شعاری باشد، متذکر شد: رویکرد علمی برنامه‌ها و فعالیت‌ها در این مدت به‌طور ویژه‌تری موردتوجه بسیج دانشجویی قرارگرفته است.
تلاش برای شناخت مسائل کشور و راه‌حل‌های آن‌ها انتظار رهبری از دانشجویان
این فعال دانشجویی در ادامه به بیان انتظارات رهبر معظم انقلاب از دانشجویان انقلابی و بسیج دانشجویی پرداخت و بابیان اینکه این انتظارات از سخنان و منویات ایشان در طول این سال‌ها احصاء شده، خاطرنشان کرد: بر اساس این انتظارات و کار علمی و پژوهشی صورت گرفته، 5 مأموریت اصلی برای بسیج دانشجویی تعریف‌شده است.
وی از شناخت مسائل و معضلات کشور در حوزه‌های مختلف هم در سطح بومی و منطقه‌ای و هم در سطح کشوری توسط دانشجویان به‌عنوان اولین مأموریت نام برد و افزود: این موضوع از مواردی است که بارها مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز قرارگرفته است.
بالایی در این راستا بابیان اینکه از قشر دانشجو انتظار می‌رود برای کشف راه‌حل این مسائل نیز تلاش کند، اظهار داشت: در این راستا باید از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که توان پیدا کردن این پاسخ‌ها و راه‌حل‌ها رادارند بهره جست.
جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اینکه این سازمان برای بهره‌گیری از ظرفیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با در نظر گرفتن شرایط آن‌ها برنامه‌های جدیدی تبیین و اجرا کرده، اضافه کرد: هم‌اکنون نیز در استان‌های مختلف کشور هسته‌های جهادی علمی با بهره‌گیری از ظرفیت این دانشجویان تشکیل‌شده و مسائل و راه‌حل‌های آن‌ها توسط این قشر و با همراهی نخبگان دانشگاهی بررسی و ارائه می‌شود.
پیش‌نیاز مطالبه گری و آرمان‌خواهی، فعالیت علمی و دانش‌اندوزی کافی است
وی گفتمان سازی بر مبنای نظام مسائل موجود و پاسخ‌های یافته شده توسط دانشجویان، و مطالبه گری تخصصی و هدفمند در این مسیر را از دیگر وظایف قشر دانشجو دانست و افزود: آرمان‌خواهی و مطالبه گری دانشجویان از مسئولین باید مبتنی بر تفش آفرینی دانش‌بنیان باشد.
بالایی خاطرنشان کرد: از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به مسئولین نیز همراهی آن‌ها با دانشجویان و باز کردن مسیر مطالبه گری این قشر است.
جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور بابیان اینکه محرومیت‌زدایی نیز از دیگر مأموریت‌های موردتوجه بسیج دانشجویی است، خاطرنشان کرد: دانشجویان بسیجی در سال‌های گذشته نیز از پیشگامان عرصه جهاد و سازندگی بودند و خدمات ارزنده‌ای را در این راستا ارائه دادند.
وی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های گروه‌های بسیج دانشجویی در این راستا صرفاً عمرانی نیست و بحث‌های اقتصادی و کارآفرینی و فعال کردن ظرفیت‌های مناطق کمتر توسعه‌یافته برای سوق دادن آن‌ها به سمت پیشرفت و آبادانی موردتوجه جدی قرار دارد، افزود: کارگروه‌های مختلفی در این راستا توسط نخبگان عرصه جهادی تشکیل‌شده است.
بالایی در پایان با تأکید بر اینکه مبتنی بر این مأموریت‌ها سند تحول و اعتلای بسیج دانشجویی تدوین شد، خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای این سیاست‌ها بسیج دانشجویی بیش‌ازپیش به سمت اجتماعی شدن و گرفتن مسائل از دل جامعه و ارائه راه‌حل برای آن‌ها حرکت کند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: سازمان بسیج دانشجویی
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com