0  |  0

هموار سازی مسیر پیش روی کارآفرینان و شغل اولی ها

هموار سازی مسیر پیش روی کارآفرینان و شغل اولی ها

در چند سال گذشته کهگیلویه و بویراحمد ازجمله استان های با بیشترین نرخ بیکاری بوده است به طوری که در بهار سال ۹۵ در رتبه سوم بالاترین نرخ بیکاری قرار گرفت اما هم اکنون مسیر همواری برای کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی فراهم شده که انتظار می رود معضل بیکاری را تا حدودی در این استان برطرف کند.
اشتغال و بیکاری از جمله مسائل اساسی هر کشوری است به گونه‌ای که افزایش مشاغل و کاهش بیکاری از جمله شاخص‌های توسعه یافتگی یک کشور محسوب می‌شود.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در پاییز سال گذشته ۱۲.۷ درصد اعلام شده بود که در رتبه یازدهم استان‌های دارای بیشترین نرخ بیکاری قرار داشت.
میانگین بیکاری کل کشور در پاییز سال قبل ۱۱.۷ درصد گزارش شده بود.
آنگونه که آمارها نشان می‌دهد کهگیلویه و بویراحمد در یک دهه اخیر همواره در میان استان‌های اول کشور به لحاظ نرخ بیکاری قرار داشت و اوج این فرایند ناخوشایند نیز در سال ۹۴، با میانگین نرخ ۱۷.۸ درصد بود.
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارفرمایانی که فارغ التحصیلان شغل اولی را استخدام کنند به مدت یک سال دولت ۴۰ درصد از حداقل حقوق مصوبه شورای کار را به آنها پرداخت می‌کند.
آیت ارمغانی اظهار داشت: این طرح در راستای رونق تولید و کاهش هزینه‌ها کمک خوبی برای کارفرمایان خواهد بود.
وی با بیان اینکه در سال ۹۸ تنوع برنامه‌ها بیشتر شده است، افزود: طی سفر سال گذشته مدیر کل سیاست گذاری اشتغال به استان و با توجه به آمار بالای دانش آموختگان بیکار، این طرح ابتکاری از طرف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد پیشنهاد شد.
ارمغانی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های رونق تولید کاهش هزینه‌ها است، بیان کرد: طرح اشتغال فارغ التحصیلان شغل اولی در سطح کشور تأیید شد و هم اکنون در هشت استان کشور در حال اجرایی شدن است.
وی تصریح کرد: مبلغ ۱۲۸ میلیارد ریال اعتبار اختصاصی این طرح و با پیش بینی اشتغال حدود چهار هزار و ۸۰۰ نفر است.
ارمغانی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد در طرح اشتغال فارغ التحصیلان شغل اولی به طور عمده به عنوان پایلوت اصلی در سال ۹۸ انتخاب شده است.
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: مزیت اصلی این طرح بیمه شدن فارغ التحصیلان شغل اولی از ابتدای شروع به کار است.
در سال‌های گذشته طرح‌هایی دیگری در قالب کارورزی طراحی شده بود که در کهگیلویه و بویراحمد از آن استقبال چندانی نشد.
ارمغانی گفت: هدف طرح کارورزی ارتقای تجربه مهارتی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بود که مورد استقبال واحدهای پذیرنده قرار نگرفته بود.
وی افزود: از مجموع یک هزار و ۵۰۰ نفر سهمیه کهگیلویه و بویراحمد برای کارورزی در سال گذشته ۴۹۵ مورد عملیاتی شد.
ارمغانی با اشاره به اینکه در طرح کارورزی واحد پذیرنده به مدت ۲ سال معاف از مالیات هستند، گفت: یکی از مشکلات این طرح بیمه نبودن کارجویان بود که برای فارغ التحصیلان شغل اولی حل شده است.
وی افزود: در طرح کارورزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبلغی را به عنوان کمک هزینه کارورزی برای یک دوره ۶ تا ۹ ماهه در نظر گرفته بود.
ارمغانی بیان کرد: هدف اصلی طرح کارورزی انتقال ۲ سویه تجربه و دانش بین واحد تولیدی پذیرنده و دانش آموخته است.
براساس آخرین سرشماری سال ۹۵ تعداد بیکاران در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۶ هزار و ۶۸۱ نفر بوده است.
به نظر می‌رسد با توجه به مزیت‌های طرح جدید برای اشتغال فارغ التحصیلان شغل اولی، گره بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد تا حدودی مرتفع شده و افق‌های روشنی پیش روی کارجویان قرار گیرد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com