1  |  2

شرکت‌های کوچک و متوسط، قلب تپندهٔ اقتصاد دوبی

شرکت‌های کوچک و متوسط، قلب تپندهٔ اقتصاد دوبی

بیش از 90 درصد شرکت‌های حاضر در دوبی،‌ شرکت‌های کوچک و متوسط اند که قلب تپندهٔ اقتصاد دوبی به شمار می‌روند. استارت‌آپهای جوان حدود نیمی از شرکت‌های فعال دوبی را تشکیل می‌دهند. امری که سبب شده این شهر جای خود را به عنوان مرکزی بین‌المللی برای کارآفرینی پیدا کند. دولت امارات هم با سیاست‌گذاری‌های تازه از این شرکت‌ها پشتیبانی می‌کند.
نقش استارت‌آپ‌ها در رشد اقتصاد
عارف اهلی، مدیر برنامه‌ و بودجهٔ سازمان سرمایه‌گذاری دوبی معتقد است اهمیت چنین شرکت‌هایی برای اقتصاد کشورش بسیار زیاد است.
عارف اهلی در این زمینه می‌گوید:‌ «میزان فرصتهای شغلی در شرکت‌های کوچک و متوسطِ ما در سال ۲۰۰۹ حدود ۴۲ درصد از کل صنایع بود اما این رقم حالا به ۵۳ درصد می‌رسد. این امر اهمیت این شرکت‌ها و نقش کلیدی‌ آنها را در رشد اقتصاد امارات عربی متحده به خوبی نشان می‌دهد.»
وزارت اقتصاد امارات می گوید شرکت‌های کوچک و متوسط یکی از مهمترین حامیان بخش‌ تولید هستند.
کنفرانسی برای ایده‌های نوپا
کنفرانس سالانه استپ (Step Conference)، بزرگترین گرد‌همایی در نوع خود در منطقهٔ خاورمیانه است؛ کنفرانسی که میزبان برترین کارآفرینان، افراد خلاق و علاقمندان فناوری است. بیش از ۲۵۰ استارت‌آپ امسال در کنفرانس استپ حضور دارند.
فدی قندور‌، از گروه وامدا یکی از حاضران در این کنفرانس معتقد است که دوبی به درستی متوجه اهمیت استارت‌آپ‌ها شده است. آقای قندور می‌گوید‌: «دوبی در این زمینه بسیار خوب عمل کرده، چون متوجه اهمیت این مسأله شده‌اند. مسئولان دوبی به شکل استراتژیک فکر می‌کنند و می‌بینند نیاز دارند استارت‌آپ‌ها را جذب کنند و دولت هم در همین راستا به آنها کمک می‌کند.»
وی می‌افزاید:‌ «بقیه باید از آنها یاد بگیرند. یک فرآیند تصمیم‌گیری است. آنها دیدگاهی نویدبخش دارند که وعده‌هایش را عملی می‌کند بنابراین مردم به اینجا می‌آيند.»
به کارگرفتن همه بخش‌های جامعه
نورت‌استارت یک شرکت استخدامی است که هدف از تأسیس آن جذب و ادغام نیروی انسانی از میان افراد دچار ناتوانی یا محدودیت در سراسر خاورمیانه است.
ریکی می‌یرنز، بنیانگذار نورت‌استارت می‌گوید:‌ «هیچ سازمان دیگری در دوبی این کار را نمی‌کند. سابقهٔ من در جذب و ادغام و آموزش افرادِ خاص بوده است.»
ریک هدنام، دیگر عضو اصلی نورت‌استارت: «رویکرد ریکی ما را از حوزهٔ میان شغلی به سوی نوآوری در کار می‌برد.رقابت زیادی در حوزه کاری ما جریان دارد. بنابراین چنین اقداماتی فورا مخاطبش را پیدا می‌کند.»
تالولا بِربریج، یکی از شرکت‌کنندگان این دورهٔ آموزشی می‌گوید: «ما هم مثل بقیه‌ هستیم. اینکه مشکلاتی در یادگیری، یا ناتوانی‌های خاصی داریم به این معنا نیست که هویت ما باید همین باشد. و چنین کارهایی نشان می‌دهد که ما قابلیت داریم.»
کاری بدون نیاز به سرمایه زیاد
استارت‌آپ آکوابِرِید جلیقه‌هایی دارد که در آموزش شنا به کودکان کمک می‌کند. این جلیقه‌ها را یک متخصص کودکان با استفاده از فناوری خاصی طراحی کرده است. پارک آبی جمیرا به تازگی، با این استارت‌آپ قرارداد همکاری امضا کرده است.
آماندا گوردون، یکی از بنیانگذاران آکوابرید می‌گوید: «مزیت ما آن است که همهٔ مسیر را خودمان رفته‌ایم. سرمایه‌گذار عمده نداشتیم و کارهایی را که معمولا باقی شرکت‌های تجاری می‌کنند نکردیم. گردشگری برای این فروش این محصول مهم است و ما در دوبی شانس‌ زیادی داریم.»
دوبی اخیرا برای تقویت شرکت‌های کوچک و متوسط، اقداماتی کرده نظیر کاستن از هزینه بیمه و کوتاه کردنِ زمان پرداخت‌ها، اقداماتی که به گردانندگان کمک می‌کند فعالیت‌شان را بهبود ببخشند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: عصر ایران
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com