0  |  0

دولت از توسعه روابط با روسیه در حوزه فناوری و بازار حمایت می کند

دولت از توسعه روابط با روسیه در حوزه فناوری و بازار حمایت می کند

 معاون علمی و فناوری رییس جمهور ایران اعلام کرد: دولت ایران به‌ طور کامل از برنامه‌های مشترک بین شرکت‌های دانش بنیان دو کشور برای توسعه فناوری و بازار حمایت می کند.
سرنا ستاری در نخستین روز نمایشگاه اقتصادی فناوری ایران و روسیه در شهر یکاترینبورگ با بیان این مطلب، روسیه را یک قطب قدرتمند سیاسی و اقتصادی در همسایگی ایران خواند که در دهه گذشته به‌عنوان یک کشور دوست، فرصت‌های بی‌بدیلی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار ایران قرار داده و ایران نیز تلاش کرده است با تکیه بر حسن روابط، فرصت‌های همکاری متقابلی را در اختیار روسیه قرار دهد.
وی در ادامه به تغییرات و پیشرفت های چشمگیر در عرصه های مختلف جهان اشاره کرد و افزود: پیشرفت های تکنولوژیک سایر کشورها، ظهور امراض جدید، مشکلات زیست‌محیطی منطقه‌ای و بین‌المللی، ضرورت نوآوری در علوم فضایی، ضرورت توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی، نیاز به کاربردی سازی علوم شناختی و ضرورت افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری اقتصادی، اراده دو کشور برای همکاری بیشتر در حوزه فناوری‌های جدید را تقویت کرده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان ایران ادامه داد: از این رو، همکاری در حوزه فناوری و نوآوری بین ایران و روسیه از طریق ساختاری ویژه، طی سال های اخیر دنبال شده که بیانگر اهمیت تعاملات فناورانه و اصرار به تحکیم و تقویت سطح روابط دوجانبه در این بخش بوده است، به این امید که دانش و فناوری‌های نوین نظیر نانو فناوری، بیوتکنولوژی، علوم هوا و فضا، علوم شناختی و انرژی‌های نوین در سایه همکاری‌های دانشگاهی بتواند سرعت توسعه و پیشرفت را برای رقم زدن آینده‌ای بهتر در این منطقه جغرافیایی مهیا کند.
ستاری حضور ۷۰ شرکت دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه اینوپروم را فرصت بسیار خوبی برای دیدار بین این شرکت ها و صنایع روسیه دانست که باهدف یافتن راه‌حل‌هایی برای همکاری‌های تجاری و فناوری صورت می گیرد.
وی ادامه داد: این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین نمایشگاه دستاوردهای صنعتی و فناوری روسیه، محل مناسبی برای شناسایی فناوری‌های جدیدی است که در روسیه ایجاد شده‌اند و شرکت‌های ایرانی می‌توانند از این فرصت نیز برای توسعه تجارت و شناسایی شریک تجاری استفاده کنند، جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در اینوپروم پاویون داشته و شرکت‌های ایرانی از این فرصت برای نمایش دستاوردهای فناوری جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده اند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت بیش از چهار هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ایران، اظهار داشت: این شرکت ها تکنولوژیهایی را به شما عرضه می‌کنند که علاوه بر وجود بازار داخلی برای آن‌ها، در صورت سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید انبوه، فرصت تصاحب بازارهای بین‌المللی را فراهم می‌سازد.
ستاری ادامه داد: امروز در ایران بزرگ‌ترین شبکه اینترنتی تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه فعالیت دارد که بیش از ۹۰ درصد سهم بازار خرده‌فروشی آنلاین را در اختیار دارد، بیش از یک هزار تامین‌کننده کالا و ۱۱ هزار فروشنده، فروشی بیش از میلیون‌ها دلار در روز را رقم‌زده‌اند.
به گفته وی، این وبسایت جزو ۲۰۰ وب‌سایت پربازدید دنیاست، تصور کنید چه فرصت ویژه‌ای در اختیار تولیدکنندگان روس برای ورود به این بازار بزرگ عرضه محصولات از طریق پایگاه اینترنتی وجود دارد.
وی همچنین به حضور و فعالیت چشمگیر وبسایت ها و استارتاپ های ایرانی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: فناوری، برای توسعه روابط فرهنگی امروز ارمغان ویژه‌ای برای ما دارد، بنابراین شرکت‌های روسی می‌توانند برای تبلیغات و معرفی شرکت‌ها و محصولات تجاری و فرهنگی خود از این بسترهای اینترنتی که برخی از آن‌ها جزء ۱۰۰ وب‌سایت پربازدید دنیاست، به‌خوبی استفاده کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه این سخنرانی، همچنین توضیح داد که امروز در ایران نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های کاربردی در حوزه‌های CYBER SECURITY، ERP، INTEGRATED PLANNING و IOT به‌خوبی توسعه یافته‌اند.
حوزه فین تک نیز، نکته دیگری بود که ستاری در جمع حاضران در نمایشگاه اینوپروم به آن اشاره کرد و گفت: در حوزه فین تک اپلیکیشن‌های بسیار سودمندی در بازار ایران عرضه‌شده که بهره‌گیری از آن‌ها باعث کاهش حجم مراجعات به شبکه بانکی، بورس و بیمه، تسهیل تعاملات مالی در این شبکه‌ها و تغییر الگوی پرداخت سنتی به آنلاین شده است و این اپلیکیشن‌ها روزانه ده‌ها میلیون دلار پول را جابجا و تراکنش‌های مالی را تسریع می کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که این تعاملات به ایجاد بسترهای مشترک پرداخت آنلاین و ارائه خدمات نوین تجارت بین شرکت‌های فناوری اطلاعات ایران و روسیه منجر شود.
رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین به پیشرفت های چشم گیر شرکت های دانش بنیان ایران در عرصه دارو اشاره کرد و گفت: امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشورهای منطقه با داروهای بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و ضد بیماری‌های التهابی درمان می‌شوند.
به گفته وی، دستاوردهای یک شرکت ایرانی که چهار بیماری لاعلاج را از طریق سلول‌های بنیادی درمان می کند، در غرب آسیا بی‌نظیر است و شرکت مشابهی در این زمینه در سطح منطقه وجود ندارد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: فناوری تولید تجهیزات پیشرفته‌ای نظیر ربات‌های جراح، شتاب‌دهنده‌های خطی، دستگاه‌های دوزیمتری، سیستم‌های رادیوفرکوئنسی و سیکلوترون‌های تشخیصی توسط شرکت های دانش بنیان در ایران توسعه یافته‌اند و در خدمت بخش سلامت کشور هستند.
وی همچنین به فعالیت های برخی از شرکت های دارویی در ایران اشاره کرد که محصولی برای درمان قطعی سردردهای مزمن میگرنی عرضه کرده اند یا شرکت دیگری از کشورمان که توانسته با ارایه پمادهای گیاهی خود از قطع پای بیماران دیابتی، عفونت زخم بستر و سوختگی جلوگیری کنند.
ستاری در ادامه اظهار کرد: بیش از ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه تحقیقات و تولید داروهای نوین و حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در بخش تجهیزات پزشکی در ایران فعالیت‌های نوآورانه و تحقیقاتی دارند که برخی از آن‌ها به‌عنوان قلب تولید فناوری داروهای کم‌حجم باارزش بالا، درآمد چند میلیون دلاری ناشی از صادرات فناوری به سایر کشورها دارند.
وی با تاکید بر این نکته که جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی‌های خود، در حال تلاش برای ایجاد روابط و همکاری‌های سازنده و پویا در سطح جهانی است، ادامه داد: حضور من در اینجا به‌عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور همراه با ۷۰ شرکت فناور در زمینه‌های مختلف مانند بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات مهندسی، الکترونیک و مواد شیمیایی اهمیت این سفر و انگیزه ما را نشان می‌دهد.
گفتنی است، ستاری در راس هیاتی بلندپایه علمی و فناوری و با همراهی نمایندگان ۷۰ شرکت دانش بنیان ایران، سفری چهار روزه به روسیه آغاز کرده است.
این سفر با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت می گیرد و نمایندگان شرکت های دانش بنیان دو کشور در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت های متناظر خود دیدار می کنند.
نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این سفر، ستاری را همراهی می کنند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com