0  |  0

شکست اقتصاد سنتی در مقابل شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها

شکست اقتصاد سنتی در مقابل شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به هزینه‌کرد دولت‌های مختلف در حوزه آموزش و پژوهش گفت: من معتقد هستم که کشوری با سابقه پنج هزار ساله در حوزه علم و تجارت و آقایی بر سایر کشورها در یک زمان، اشتباه عمل کرده است. آیا زمان ابن سینا و سایر بزرگان، ما به اندازه امروز در حوزه پژوهش و آموزش هزینه می‌کردیم؟ چه شد که با این همه هزینه و داشتن 33 میلیون جوان و 4.5 میلیون دانشجو امروز به اینجا رسیدیم؟ کجای راه را اشتباه رفتیم؟
وی با اشاره به پژوهشگاه‌های دولتی گفت: در روزهای اول من که به دولت آمدم برخی وزرا می‌گفتند این همه هزینه هیئت علمی و تاسیس پژوهشگاه‌ها چه مشکلی از ما حل کرده است.
ستاری ادامه داد: به نظر من، ما نقش بخش خصوصی را در حوزه پژوهش فراموش کردیم و فکر کردیم فقط دولت باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کند. ما نباید انتظار محصولی از پژوهشی داشته باشیم که سرمایه آن از سوی دولت تامین می‌شود. همچنین نمی‌توان از دانشگاهی که با پول دولت می‌چرخد انتظار محصول داشت. اگر دانشگاهی می‌خواهد موفق باشد نباید بیشتر از 15 درصد هزینه‌های آن دولتی باشد و بایستی بقیه سرمایه مورد نیاز خود را از طریق فروش تکنولوژی و سهام تامین کند.
معاون علمی رئیس جمهور ادامه داد: محصول از شرکت بیرون می‌آید نه دانشگاه. اگر از پژوهش محصول می‌خواهیم باید بخش خصصوی در آن سرمایه‌گذاری کند. ما باید اکوسیستم درست کنیم که بخش خصوصی روی جوان‌ها به عنوان نیروی اقتصاد دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند. متاسفانه در اکوسیستم قبلی که بر اساس اقتصاد نفتی ایجاد شده بود نمی‌توانستیم چنین بستری ایجاد کنیم اما اکنون با وجود آنکه از صفر آغاز کردیم و یک اکوسیستم جدیدی را تعریف کردیم توانستیم 4400 شرکت دانش بنیان تاسیس کنیم.
ستاری با اشاره به تقابل اقتصاد سنتی و دانش بنیان خطاب به اعضای اتاق بازرگانی گفت: بیشتر شما عزیزان در حوزه اقتصاد سنتی فعال هستید اما من امروز به جرات به شما می‌گویم که حتی یک درصد هم در تقابل با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان شانس نداریم. هیچ گروهی در تقابل با این شرکت‌ها سود نمی‌برد نمونه آ‌ن تاکسی‌های اینترنتی بود که سرانجام روال سنتی قبلی را شکست داد. تنها راه سرمایه‌گذاری بر روی روش‌های نوین و استفاده از تکنولوژی در سیستم اقتصادی جدید است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در پایان افزود: ما به عنوان دولت وظیفه داریم ورود بخش خصوصی را به اکوسیستم جدید تسهیل کنیم. اولویت ما سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های حوزه تکنولوژی است زیرا معتقدم استارت‌آپ‌های حوزه خدمات راه‌شان را پیدا خواهند کرد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایلنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com