0  |  0

نوآوری "زیست‌بوم" به رونق تولید صنایع دانش‌بنیان می‌انجامد

نوآوری "زیست‌بوم" به رونق تولید صنایع دانش‌بنیان می‌انجامد

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: رونق تولید دانش‌بنیان به عنوان یکی از اساسی‌ترین اولویت‌های سال جاری فعالان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است. رونق این تولیدات با تعاملی سازنده میان دانشگاهیان، صنایع، فعالان دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها بر بستر زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری رنگ واقعیت می‌گیرد.
سورنا ستاری در دومین بخش از سفر یک روزه‌ای که به شهرستان‌های غرب استان مازندران داشت، ضمن بازدید از تازه‌ترین دستاوردهای دانش‌بنیان فعالان کارخانه سلمان، با بیان این‌که رونق تولید به کمک تزریق نوآوری‌های فعالان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری به بدنه صنعت صورت می‌گیرد، ادامه داد: رونق تولید دانش‌بنیان، اصلی‌ترین اولویت‌ سال جاری فعالان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است. این راه با تزریق نوآوری کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی به صنایع، تعامل دانشگاه‌ها و جوانان خلاق با صنعت هموار می‌شود؛ خوشبختانه اکنون این تعامل به لطف رونق یافتن زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، به تولیدات ارزنده و خدمات اثرمند منجر شده است.
وی افزود: ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کردیم تا با فراهم کردن زیست‌بومی جدید و پویا، شکل تازه‌ای از تعامل میان نوآوری دانشگاهیان با توانمندی‌های صنعت شکل بگیرد. حاصل این زیست‌بوم، رونق گرفتن صنایع دانش‌بنیان با ارزش افزوده و اشتغال خارق‌العاده است. صنایعی که به مدد تزریق نوآوری‌ کسب و کارهای دانش‌بنیان، به کمک دانشگاهیان، می‌توانند تولید را رونق ببخشند و راه را بر واردات بی رویه محصولات دیگر کشورها ببندند.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور همچنین از تأمین نیازهای فناورانه تحریمی به کمک فعالان زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی گفت و ادامه داد: یکی دیگر از مزیت‌های میدان‌دادن به کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی، تأمین محصولات و خدمات دانش‌بنیانی است که محدودیت‌ها و تحریم‌ها دست یافتن به آن‌ها را دشوار کرده بود. شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی، در سال‌های اخیر به خوبی مسیر صعب‌العبور تأمین مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین نیازهای فناورانه کشور را هموار کردند. باید محیطی مساعد برای فعالیت فناورانه این افراد ایجاد شود. 
ستاری، اهمیت توجه استان به ایجاد لازمه‌های اصلی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری را یادآور شد و گفت: باید در استان‌ها مراکز نوآوری و پارک‌های علم و فناوری و همچنین بخش‌های فعال در حوزه سرمایه‌گذاری روی ایده‌های خلاق جوانان دانش‌آموخته فعال شود. گام‌های خوبی در مسیر پیموده شده اما تا نقطه ایده آل فاصله وجود دارد که کاهش آن، نیازمند عزم و تحول جدی در نگرش همه بخش‌های استان است.
وی، صنایع مازندران را ظرفیتی ارزشمند برای رونق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری دانست و افزود: در این بخش از استان مازندران، ظرفیت‌های بسیار خوبی برای رونق زیست بوم کارآفرینی و نوآوری وجود دارد؛ لازم است تا توجه و تمرکز بیشتری بر روی توسعه زیرساخت‌ها، این ظرفیت بالقوه در خدمت رونق کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی قرار بگیرد.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به گام‌های جدی و اثرمند معاونت علمی و فناوری برای حمایت زیرساختی از توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ادامه داد: در مسیر حمایت از زیست‌بوم نوآوری استان مازندران، جدی و مصمم گام برمی‌داریم و اولویت سال جاری نیز حمایت از این زیرساخت‌ها با هدف رونق هرچه بیشتر زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است. استان باید با یک نگاه همراه و همدل، تمامی امکانات خود را در اختیار سرمایه‌های خلاق و دانش‌آموخته‌اش قرار دهد، معاونت علمی و فناوری نیز همراه و هم‌پای استان، تمام‌قد از رونق زیست‌بومی که میزبان این سرمایه ارزشمند باشد، حمایت می‌کند.
ستاری اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر را یکی از گام‌های جدی برای رونق این زیست‌بوم عنوان و تصریح کرد: نتیجه اعتماد به خلاقیت و نوآوری‌های جوانان، با درخشش بیش از ۴هزار و پانصد شرکت دانش‌بنیان و بیش از ۶هزار استارتاپ که نیازی مهم و فناورانه تولید می‌کنند یا با ارائه خدمتی نوآورانه، راه تازه‌ای پیش روی جامعه می‌گشایند، نمایان شد. اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز حمایت از استارتاپ‌ها، در اقتصاد و اشتغال اثرمند بوده است؛ به طوری‌که فروش سال گذشته این شرکت‌ها بیش از ۹۰هزار میلیارد تومان بود؛ این میزان فروش قطعا در سال جاری نیز افزایش خواهد داشت.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com