0  |  0

پوشش بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان

پوشش بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان

دکتر علی وحدت در دیدار با دکتر غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار هزار و ۴۶۸ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند، عنوان کرد: صندوق چهار خدمت اصلی تسهیلات، ضمانت‌نامه، خدمات توانمندسازی و سرمایه‌گذاری ارایه می‌دهد. در بحث توانمندسازی هدف صندوق این است که قدرت فروش شرکت‌های دانش بنیان را افزایش دهد.
وحدت افزود: هیات عامل سوم صندوق سعی کرده است خدمات متنوعی شامل نمونه‌سازی و سرمایه در گردش به شرکت‌های دانش بنیان ارایه دهد. البته بسیاری از خدمات صندوق مانند تسهیلات اخزا، صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی به تازگی به سبد حمایت های صندوق اضافه شده اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری این صندوق با شبکه بانکی به عنوان یکی از بازوهای این نهاد در تامین مالی اکوسیستم نوآوری و فناوری در کشور ادامه داد: علاوه بر این با بانک‌ها تفاهم کرده ایم که در صورت معرفی شرکت‌ها، برای آنها ضمانت‌نامه بانکی صادر کنند؛ نکته حایز اهمیت صدور این ضمانت‌نامه‌ها به صورت یک روزه است.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری مستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح‌های دانش بنیان در دوره‌های گذشته، تصریح کرد: در پنج سال گذشته صندوق در دو مورد آن هم به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کرده بود، اما با تصمیم هیات عامل سوم سرمایه‌گذاری صندوق به شکل غیر مستقیم با استفاده از سه ابزار آغاز شده است.
سه ابزار غیرمستقیم سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی
وحدت صندوق‌های جسورانه بورسی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های حمایتی و پوشش ریسک را سه ابزار غیرمستقیم سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور عنوان کرد و گفت: در مدل هم‌سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان نهاد همکار صندوق نوآوری و شکوفایی، نقش شعبه صندوق را در استان‌های مختلف بازی می‌کنند. حداقل ۵۱ درصد این صندوق‌ها باید غیر دولتی باشند، لذا آنها را شریک استراتژیک صندوق قرار داده‌ایم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص نحوه همکاری این صندوق با صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز عنوان کرد: اگر این صندوق‌ها و یا بخش خصوصی در پروژه‌ای یک واحد سرمایه‌گذاری کنند، صندوق نوآوری و شکوفایی چهار واحد بدون دخالت و تصدی‌گری، در آن پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد اما انتظار صندوق در این پروژه‌ها، سطح فناوری بالاتر است.
وی خاطرنشان کرد: در صندوق‌های جسورانه بورسی نیز اگر کسی چهار واحد سرمایه‌گذاری کند صندوق بین یک تا دو واحد سرمایه‌گذاری خواهد داشت. هدف از این امر، حداقل دخالت دولت برای تحریک بخش خصوصی است. سازوکار این صندوق‌ها بسیار شفاف است. صندوق نوآوری، امسال بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری تامین مالی خواهد داشت که انتظار داریم در راستای همین امر هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی سرمایه وارد کنیم.
پوشش بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان
وحدت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور شکل نگرفته است، یکی از دلایل این مسئله را نوسانات شدید بازار عنوان کرد و گفت: صندوق در این بخش تصمیم دارد توسط ابزارهای حمایتی و پوشش ریسک، اوراقی را تحت عنوان اوراق بیمه سرمایه‌گذاری طراحی کند که ۱۰۰ درصد پول آورده اشخاص را بیمه خواهد کرد، لذا اگر کسی در شرکت‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کرد، سرمایه‌گذاری آن شخص بیمه می‌شود.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com