0  |  0

سه طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت‌های دانش بنیان

سه طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت‌های دانش بنیان

سید محمد صاحبکار رئیس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس و مرکز رشد فناوری نخبگان گفت: جایگزین خدمت سربازی نیروهای متخصص در پادگان ها، خدمت در دستگاه‌های دفاعی و دولتی است. این موضوع مختص شرکت‌های دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیانی است که داخل پارک‌های فناوری مستقر باشند.
صاحبکار با بیان سایر طرح‌های حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان ادامه داد: استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در فضاهای مسکونی در شهر تهران با شرایط معینی فراهم شده است و راه‌اندازی مرکز مشاوره رایگان به صورت تلفنی، حضوری و کتبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بخش دیگری از طرح های حمایتی ما هستند.
وی افزود: با بررسی‌های انجام شده، اهم مشکلات این نوع شرکت‌ها در ۳۸ سرفصل خلاصه شده و با به کار گیری مشاوران متخصص، مسیرهای مناسب برای رفع مشکلات شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود
رئیس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گفت: پارک فناوری پردیس، قطب فناوری غرب آسیا است و رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور در جمع آنها در جایی مثل پارک‌های فناوری، فرصت مناسبی برای طرح مسائل به صورت حضوری است.
صاحبکار اظهار داشت: از سال ۸۳ و ابتدای برنامه چهارم توسعه بحثی در خصوص ایجاد مزایا و تسهیلات برای پارک‌های فناوری شروع و در این برنامه مصوبه‌ای در قالب برنامه پنج ساله برای ایجاد تسهیلات شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری و مناطق آزاد برنامه‌ریزی شد. یکی از نکات بسیار مهم، شکل گیری صندوق‌های پژوهش فناوری در کنار پارک‌های فناوری در مناطق مختلف بود.
رئیس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان عنوان کرد: پارک‌های فناوری به عنوان متولیان برنامه توسعه در مناطق مختلف کشور تشکیل شده بودند و صندوق‌های پژوهش فناوری به عنوان بازوی مالیِ مکمل پارک‌های فناوری شکل گرفتند.
رئیس مرکز امورشرکت‌ها و موسسات دانش بنیان گفت: شرکت دانش بنیان باید در حوزه فناوری برتر فعالیت کند و در حوزه‌ «های تک» قرار داشته باشد. شرکتی که در حوزه «مدیوم تک» و یا «لو تک» فعالیت می کند می تواند واحد فناور شود و عضو پارک باشد اما نمی تواند دانش‌بنیان تلقی شود.
وی ادامه داد: در دنیا صنایع مختلف را بر اساس «عمق تحقیق و توسعه» یا «چگالی توسعه» دسته‌بندی می‌کنند. چگالی بالا «های تک»، یک پله پایین‌تر «مدیوم های تک»، پله پایین‌تر «مدیوم لو تک» و آخرین «لو تک» محسوب می‌شود.
وی گفت: ملاک انتخاب بر اساس میزان تحقیق و توسعه‌ای است که یک شرکت باید انجام دهد و به یک سری مشکلات فائق آید، تعریف می‌شود.
رئیس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان عنوان کرد: بر اساس مدل بومی کشور، یک مدل تهیه کردیم و پیچیده‌ترین محصول در هر حوزه علمی که در کشور امکان تولید داشتیم را به عنوان «های تک» برگزیدیم و بر همین اساس رتبه‌های پایین‌تر را چیدیم.
وی اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیانِ سطح بالا که بیشترین تحقیق و توسعه را دارند، معافیت مالیاتی می‌گیرند و سطح دوم تایید، بدون معافیت مالیاتی و سطح پایین هم عدم تایید است.
صاحبکار تصریح کرد: استاندارد ملی و معیارها را اعلام می‌کنیم و شرکت ها بر اساس معیارها با ما وارد بحث می‌شوند و در صورت اعتراض به سطح تعیین شده، ما به اعتراض آنها رسیدگی می‌کنیم. محصول هر شرکت نسبت به چند هزار محصول جایابی، مقایسه و سطح بندی می‌شود. در حال حاضر ۴۵۱۰ شرکت به عنوان دانش‌بنیان تائید شده‌اند.
صاحبکار گفت: تاییدیه شرکت‌های دانش بنیان هر دو سال یکبار تمدید می‌شوند. کارگروه شرکت‌های دانش بنیان نیز هر سال معیارهای ارزیابی را ۵ درصد سخت‌تر می‌کند. این تصمیم کارگروه ارزیابی به منظور افزایش کیفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است تا به برخی از صنایعِ با کیفیت پایین تبدیل نشوند.
وی با اشاره به شرکت‌های حذف شده خاطر نشان کرد: یک هزار و سیصد شرکت که در سال ۹۲ تائیدیه داشته‌اند، در سال جاری معیارهای جدید را احراز نکردند و حذف شدند، چرا که کیفیت برای ما از کمیت مهم‌تر است و به دنبال آمار و ارقام بالا نیستیم.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com