0  |  0

آینده صنعت خودرو در دستان نسل نوین استارتاپی

آینده صنعت خودرو در دستان نسل نوین استارتاپی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های صنعت خودرو، گفت: آینده صنعت خودرو در دستان توانمند جوانان و استارتاپ ها است و این نسل نوین می توانند آینده این صنعت را تامین کنند.
ستاری با اشاره به اینکه فرق کارخانه داری با صنعت در این است که در کارخانه داری به دانشگاه، نیروی کارآفرین و نخبگان نیازی نیست گفت: نباید فراموش کنید که ما کارخانه دار هستیم نه صنعتگر. به این معنی که بخش دانشی صنعت که ارزش افزوده می آفریند را نداریم و فقط مونتاژکاریم.
رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است و پول دولتی محصول ساز نیست افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حامی شکل گیری صنعت است نه کارخانه. چون کارخانه داری همین کاری است که ما آن را با صنعت اشتباه گرفته ایم.
رییس ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در ادامه گفت: در صنعت است که می توانیم به طراحی و تولید محصول برسیم؛ اما در کارخانه داری فقط مونتاژ می کنیم.مونتاژ کاری یعنی اینکه وقتی در دوران تحریم قرار داریم از کشور چین محصول وارد می کنیم و در زمان صلح و نبود تحریم، محصولات را از کشور فرانسه تامین می کنیم اما هیچ تلاشی برای تولید و طراحی محصول خودمان نمی کنیم.‌
استارتاپ ها نیروی انسانی مورد نیاز زیست بوم دانش بنیان را تامین می کنند
رییس ستاد توسعه فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با تاکید بر اینکه در واقع استارتاپ ها به تامین نیروی انسانی مورد نیاز اکوسیستم دانش بنیان می پردازند و هیچ وقت از بین نمی روند، اظهار داشت: این استارتاپ ها یا تبدیل به شرکت دانش بنیان می شوند یا به تزریق و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز اقتصاد دانش بنیان مشغول خواهند شد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه بیان کرد: صنعت خودروی فعلی در کشور به طراحی و تولید محصول ایرانی توجهی ندارد و خط تولید را که ارزش افزوده آن به دیگر کشورها می رسد و مرز دانش محسوب می شود را ندارد.
ستاری در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه برای مونتاژکاری به دانشگاه، نیروی کارآفرین و نخبه نیازی نداریم چون این حوزه هیچ پیوندی با دانشگاه نخواهد داشت و به منابع زیرزمینی وابسته است افزود: پویایی محصول ذات صنعت است و این صنعت پویا می تواند با دانشگاه و اکوسیستم فناوری و نوآوری پیوند داشته باشد.
رییس ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته با بیان اینکه کارخانه داری آدرس غلطی از تولید محصول به جامعه می دهد گفت: ما زمانی می توانیم مدعی تولید محصول شویم که با اتکا به نیروی نوآور و نخبه به طراحی و تولید محصول برسیم نه اینکه با مونتاژ کاری یک محصول غیرپویا را کنار هم بچینیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آینده خودروسازی کشور در دستان توانمند استارتاپ ها است، گفت: اگر در ایران به اکوسیستم فناوری و نوآوری و شکل گیری استارتاپ ها توجه شود، آینده همه صنایع خصوصا صنعت خودرو روشن خواهد شد.
هموار شدن مسیر توسعه صنعت خودرو با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این گردهمایی با اشاره به توانمندی جوانان ایرانی در صنعت خودرو، گفت: یک زیست‌بوم جدی از شرکت‌های دانش بنیان در ایران شکل گرفته است. این زیست بود کمک می کند تا صنایع کشور را متحول کنیم.
علی وحدت افزود با بیان اینکه صنعتی که بر مبنای زیست بوم فناوری و نوآوری نباشد کیفیت محصولات تولیدی آن پایین است به همین دلیل محصولات تولیدی این صنایع مورد پسند جامعه نیست اظهار داشت:بازار بزرگ ۸۰ میلیون نفری در اختیار یک مجموعه محدودی در صنعت خودرو است که این مجموعه محدود نتوانسته رضایت عمومی مردم را جلب و محصولات تولیدی با کیفیتی به جامعه ارائه کند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهار داشت: باید از شرکت های دانش بنیان و نوآور برای هموار کردن مسیر تولید خودروهای نوین برقی و الکترونیکی استفاده کنیم. این کار کمک می کند که هزینه پژوهش شرکت ها و صنایع خودروسازی کاهش محسوس یابد.
وحدت با اشاره به عقد برخی قراردادها در این گردهمایی سه روزه گفت: با توجه به اینکه در این نمایشگاه سه روزه صنعت خودرو، شرکت های دانش بنیان، صنایع بزرگ و شرکت های بزرگ تولیدکننده خودرو کنار یکدیگر قرار دارند، قطعا تفاهم نامه های همکاری بین آنها منعقد می شود. صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان واسط سوم تلاش می کند در این قرارداد ها ریسک مالی این قراردادها را بپذیرد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: برای شرکت در این نمایشگاه، 784 نفر ثبت نام کردند و 7 نشست ارائه فناورانه نیز برگزار خواهد شد. تاکنون 77 میلیارد تومان درخواست تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه شده است که از این میان، 71 میلیارد تومان آن محقق شده است.
ستاری در ادامه این گردهمایی نمایشگاه محصولات فناورانه شرکت ها و استارتاپ های صنعت خودرو را افتتاح کرد. این نمایشگاه با حضور و ارائه دستاوردهای فناورانه ۸۲ شرکت دانش بنیان، ۱۳ شرکت خودروساز بزرگ و ۱۳ صنعت کشور به مدت سه روز در صندوق نوآوری و شکوفایی برپا است.
در اولین روز از گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های حوزه صنعت تفاهم‌نامه‌ای به ارزش 49 میلیارد تومان بین شرکت تجارت الکترونیک عرش گستر و صنایع قطعات الکترونیک ایران در خصوص تامین واحد ایربگ در خودروها با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسید

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com