0  |  0

آیین افتتاح «کارخانه نوآوری آزادی» با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد

آیین افتتاح «کارخانه نوآوری آزادی» با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد

«کارخانه نوآوری آزادی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به طور رسمی افتتاح شد. با افتتاح رسمی این کارخانه، پهنه‌ای فرسوده و زنگار گرفته که سال‌ها در دل پایتخت بدون استفاده باقی مانده بود، حالا به زیست‌بومی برای شکوفا شدن ایده‌های خلاقانه و نوآورانه جوان‌های استارتاپی بدل شده است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با بین این‌که این کارخانه ایران را یکی از کشورهای پیشرو در تبدیل پهنه های صنعتی فرسوده به محلی برای نوآوری و خلاقیت بدل کرده است، افزود: این پروژه ملی به عنوان نمونه ای موفق از همکاری دولت و بخش خصوصی و سرمایه گذاری روی ایده های نوآورانه و تبدیل آن ها به کسب و کارهای نوآورانه ،ایران را به عنوان یکی از قطب‌های تولید فناوری و نوآوری منطقه معرفی کرده است.
خلق تحولی تازه با رونق زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی
ستاری، با اشاره به این‌که پهنه‌های شهری مانند کارخانه‌های نوآوری، بستر بروز خلاقیت‌های نیروی انسانی است، عنوان کرد: نیروی انسانی ما را پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تامین می کنند. 180 شتابدهنده و مرکز نوآوری با بیش از 500هزار مترمربع فضا زمینه ساز 6هزار استارتاپ جدید شده‌اند و 8 کارخانه نوآوری در نقاط مختلف کشور نیز به رونق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کمک می‌کند.
وی از فعالیت 4556 شرکت دانش بنیان و 6هزار استارتاپ در اقتصاد کشور با کمک بخش‌های مختلف این زیست‌بوم گفت و ادامه داد: این کسب‌وکارها، علاوه بر این‌که 90 هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند، برای 300هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری صنعت دارویی کشور را نمونه موفقی از توسعه زیست‌‌بوم نوآوری دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی، محصولات خود را با ارزش افزوده بالا به جهان عرضه می‌کنند و حرف‌های جدی برای گفتن دارند. این بخش اکنون به بستری برای جذب و ماندگاری نخبگان جوان و دانش‌آموختگان برتر حوزه فناوری‌ای زیستی و دارو بدل شده است.
شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها انگیزه‌بخش نخبگان برای بازگشت شده‌اند
رییس بنیاد ملی نخبگان، جذب نیروی انسانی تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های برتر دنیا را یکی از ویژگی‌های فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: ‌ کسانی که در استارتاپ های موفق جهانی کار کرده اند در فرآیند راه اندازی استارتاپ‌های جدید و رونق گرفتنشان جوانان را یاری می‌کنند. بیش 1400 نفر از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشته و 93 استارتاپ جدید و موفق به راه‌انداخته‌اند.
ستاری با بیان این‌که سازوکار تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی، وام نیست، افزود:صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه از نوآوری ها و ایده های خلاقانه حمایت می‌کنند. فرهنگ حمایت از کار و کارآفرین که سالیان سال در کشور ریشه داشته و به واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی به دست فراموشی سپرده شده است اکنون به کمک بیش از 15 صندوق سرمایه گذاری جسورانه، با سروشکلی تازه و منطبق با ویژگی کسب و کارهای نوین احیا شده است.
8 کارخانه نوآوری در کشور به‌راه می‌افتد
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، فعالیت کارخانه نوآوری آزادی را گام نخست در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با استفاده بهینه از پهنه‌های متروک شهری دانست و گفت: علاوه بر کارخانه نوآوری آزادی، یک کارخانه دیگر نیز در شرق پایتخت در آستانه راه‌اندازی و تکمیل است. همچنین 8 نقطه مناسب از پهنه‌های شهری در کشور شناسایی شده است و به زودی محلی برای رونق ایده‌های نوآورانه بر بستر کارخانه نوآوری بدل می‌شود.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان افزود: 8کارخانه نوآوری به زودی در شهرهایی چون یزد، شیراز و دیگر شهر های بزرگ افتتاح می‌شود که در تمامی این پروژه ها، دولت نقش تسهیلگر را ایفا می کند و نقش آفرین اصلی، بخش خصوصی است.
پهنه‌های شهری میزبان نوآوری‌ها می‌شود
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری پهنه های شهری را فرصتی برای سوق دادن جامعه به سمت و سوی نوآوری و کارآفرینی دانست و گفت: پهنه های قدیمی داخل شهر، فرصتی بسیار مناسب برای کسب‌وکارهای نوپا و تحول فرهنگ شهری به دست استارتاپ‌ها است. با تغییر کاربری و تبدیل شدن این پهنه‌ها به محلی برای شکوفایی نوآوری، ضمن ارتقای آگاهی و فرهنگ حل مسائل جامعه از نوآوری، استارتاپ ها به حل مهم‌ترین مسائل شهری کمک می کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد :با حضور این پهنه ها در فضای شهری موجب تحول می شود و وقتی چند جوان خلاق با کوله های سرشار از ایده های نوآورانه شان مشتاقانه پای به چنین فضاهایی می گذارند، فضا حال و هوا را هم متحول می کنند.
ستاری در پایان تاکید کرد:تا سال 1400 ، بیش از 10هزار استارتاپ جدید، بیش از یک میلیون متر مربع فضای تازه برای کسب‌کارهای نوپا و همچنین بیش از 300 شتابدهنده زمینه‌ساز رونق هرچه بیش‌تر اقتصاد دانش‌بنیان می‌شوند.
کارخانه نوآوری آزادی، با 10 سوله به مساحت 10هزار مترمربع و 4هزار و پانصد متر ساختمان اداری، به بستری برای ایده‌های نوآورانه بدل شده است. ایجاد اشتغال 3هزار و 50 نفر و سرمایه گذاری بخش خصوصی از ثمرات راه اندازی کارخانه نوآوری آزادی است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com